Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евробарометър: Българите имат доверие в евроинституциите, но не и в националната власт

Снимка: БГНЕС

Малко повече от половината от българските граждани (53%) над 15-годишна възраст заявяват, че имат доверие на Европейския съюз - с 9 процентни пункта над средната стойност, измерена в целия съюз. Под една трета (30%) от българите нямат доверие към ЕС, а останалите са без мнение по въпроса.

Това сочат резултатите от допитването Евробарометър 90.3, проведено в края на миналата година, съобщиха от представителството на Европейската комисия у нас. България се нарежда на осмо място сред държавите с най-висока степен на доверие към ЕС след Литва (65%), Дания (60%), Швеция (59%), Холандия (57%), Малта (56%), Португалия (55%) и Естония (53%).

Българските граждани запазват одобрението си към институциите на ЕС и са склонни да се доверяват повече на тях, отколкото на националните им еквиваленти, показват данните. Над половината от анкетираните (51%) вярват на Европейския парламент, а в същото време едва 13% имат доверие на Народното събрание. Доверието в Европейската комисия е 45% (ръст от 2% спрямо пролетта на 2018 г.), а това в националното правителство - 22%.

На ниво ЕС в България е страните с най-малко доверие към законодателната власт - Народното събрание - почти три пъти под средноевропейското равнище (35%). Резултатите показват, че 80% от българските граждани нямат доверие на националния парламент, като по този показател сме редом до Гърция (84% недоверие), Литва (79%), Чехия (78%) и Хърватия (77%).

67% от българските граждани нямат доверие на националното правителство, като по този показател се нареждаме осми в ЕС - след Гърция (84% недоверие), Испания (76%), Хърватия (76%), Румъния (72%), Словения (72%), Франция (69%) и Чехия (68%).

Сред европейските политики българското обществено мнение традиционно изразява най-висока подкрепа (87%) за възможността за свободно движение на хора, стоки и услуги. Общата политика за отбрана и сигурност се подкрепя от 72%, общата външна политика на ЕС – от 62%, а общата енергийна политика – от 60 на сто от българите. Преобладаващата част от българските (57%) и от европейските граждани (58%) споделят оптимистични възгледи относно бъдещето на Европейския съюз.

Що се отнася до бъдещото разширяване на ЕС, делът на хората у нас, които подкрепят приемането на нови държави-членки (51%), е по-висок от средноевропейското ниво (43%). Традиционно българите споделят положителни възгледи относно идеята държавите от Западните Балкани да се присъединят към ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комедията "Астория" гостува в Кюстендил

Сатиричната комедия "Астория" от Юра Зойфер, която се поставя за първи път в България, ще гостува на 27 ноември от 19 ч. в Общинския драматичен театър Кюстендил. Постановката е копродукция на Сдружение "Транзит" и Драматичен театър "Апостол Карамитев" - Димитровград, а турнето на спектакъла се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд..

публикувано на 27.11.24 в 09:20
Иван Брегов

Иван Брегов: Сарафов успешно свали Гешев и почисти следите

"Нашият Висш съдебен съвет, какъвто го познаваме, най-изразително в този действащ състав, е орган по политически назначения и не може да гарантира съдебната независимост , каквато е прогласена на конституционно ниво. На политически и икономически принцип някакви хора са установили чрез своите протежета контрол над българското правосъдие ."..

публикувано на 27.11.24 в 09:15

Тръмп обяви поредни номинации за бъдещата си администрация

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп обяви номинацията си за ръководител на Търговското представителство на Съединените щати при поредна серия назначения, свързани с новата администрация. Това е адвокатът Джеймисън Гриър. Ако номинацията бъде потвърдена от Сената, се очаква Гриър да работи усилено за осъществяване плановете на Тръмп за..

публикувано на 27.11.24 в 09:13

Мюмюн Мюмюн: Ще бъдем последователни – Киселова или Кирилов

" Ще бъдем последователни и ще гласуваме по същия начин, като предишните 5 пъти – за доц. Наталия Киселова и Силви Кирилов ". Това декларира пред БНР Мюмюн Мюмюн от АПС преди днешния шести опит да бъде избран председател на Народното събрание. Шести опит за избор на председател на парламента По думите му не са водени разговори за..

публикувано на 27.11.24 в 09:08

Нов протест пред Народния театър тази вечер

От 19 часа, от НДК, тръгва шествие, организирано от ВМРО с наслов "Български марш". То се провежда традиционно на 27 ноември, когато, преди 105 години, е подписан Ньойския договор, оставил над 200 000 българи извън пределите на България. Половин час преди това, пред Народния театър, отново се събират противници на директора Васил Василев,..

публикувано на 27.11.24 в 09:04
Снимката е илюстративна

Британски военни експерти помагат в разследването за дроновете край американски бази в страната

Британски военни експерти се притекоха на помощ за решаване на случаите с летене на дронове в близост до американски военни бази в Обединеното кралство, съобщи Би Би Си. Около 60 служители на Кралските военновъздушни сили са изпратени да помогнат на американските военновъздушни сили в тяхното разследване. Американците заявиха, че не смятат..

публикувано на 27.11.24 в 08:29

Кипър обсъжда регионалното развитие и сътрудничеството с Йордания и Гърция

Кипърската столица Никозия е домакин днес на два важни международни форума – втората междуправителствена среща на върха Кипър-Гърция и четвъртата тристранна среща на върха Кипър-Гърция-Йордания. Регионалните проблеми са сред основните въпроси, които ще бъдат обсъдени. "Двете срещи на върха са осезаемо доказателство, че Кипър е..

публикувано на 27.11.24 в 08:23