Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оперната дива Рене Флеминг представи албума си "Бродуей" с европейско турне

Рене Флеминг и Хартмут Хьол в Двореца на каталунската музика в Барселона
Снимка: Toni Buffalo

На 5 февруари Рене Флеминг и уважаваният пианист Хартмут Хьол зарадваха аудиторията в Двореца на каталунската музика в Барселона с разнообразен репертоар от Брамс, Дворжак, Лехар и Пучини.

Жизнерадостната Флеминг поздрави публиката на каталунски, като отбеляза вьзхищението си от модерната архитектура на концертната зала, която тя сравни с "кутия за бижута." Родена в  Пенсилвания и възпитаничка на „Джулиард скул“ в Ню Йорк, Рене Флеминг заслужено има славата на най-обичаното лирично сопрано от САЩ. Звездата потопи публиката в нестандартен микс от немски арии, последвани от ключови американски автори като Кендър и Еб, Мори Йестън и Джордж Гершуин. Флеминг сподели някои факти от историята на „Писма от Джорджия“, написани от американския композитор и носител на награда „Пулицър“ Кевин Пуц, като отново изрази любовта си към Барселона, където слънцето свети силно през цялата година, така, както започва и песента „Първият ми спомен е от ярка светлина - светлина навсякъде. "

Дворецът на каталунската музика в БарселонаРене Флеминг завърши първата част от концерта с ария от операта „Русалка“ от Дворжак. Флеминг е изпълнила тази роля повече от всеки друг артист в историята на Метрополитън опера, и публиката я аплодира горещо.

По време на втората част от концерта в Барселона Рене Флеминг представи и най-новите си проекти, след оттеглянето си от голямата оперна сцена, а именно - бродуейската възстановка на мюзикъла “Карусел” от Роджърс и Хамерстейн, както и филма „Бел Канто”. Със забележително добра връзка между Флеминг и акомпанятора й Хьол, програмата продължи с арии от Пучини и Лехар.

Носителката на „Грами“ запази хитовете от най-новия си албум “Бродуей” за финала на концерта, когато зарадва европейската публика с непознат репертор от Кендър и Еб и мюзикьла  "Посещението,” което създаде и прекрасен преход към американския музикален театър и опера. Друга специална изненада беше и песента ‘Необичайният път’ от мюзикъла “Девет” по музика на Мори Йестън. Интересен и малко познат факт от биографията на Рене Флеминг са участията й в джаз клубове по време на студентските й години, които помагат финансово за издръжката й в „Джулиард скул“.

Въпреки че емблематичният репертоар от Бродуей се оказа някак непознат за европейската публика, американската звезда зарадва всички присъстващи с най-популярната ария от Джордж Гершуин, като буквално просълзи гостите с емоционалното си изпълнение на „Лятно време“ от операта „Порги и Бес“. Концертьт завърши с любимата на Флеминг ария от операта „Джани Скики“ на Пучини.

Европейското турне на Флеминг продължи с рецитали в Холандия и Франция и завърши на 14 февруари - деня, в който Дивата отпразнува своята 60-годишнина.

Чуйте кореспонденцията на Искрица Огнянова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48