Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тони Николов: Културата е противоотрова на фалшивите новини

Тони Николов

Не се сбъднаха прогнозите на ООН, че до края на 20 век разликата между "първия" и "третия" свят ще се заличи. В началото на 21 век виждаме, че разликата се удвоява и утроява и вече имаме трети, четвърти и пети свят. И нищо не може да се направи. Това каза в предаването „Графити по въздуха“ главният редактор на списание „Култура“ Тони Николов. „Границата между бедните и богатите не може да се намали. В съвременното глобализирано информационно общество професиите на едни са привилегировани, професиите на други са губещи.“
   

Тони Николов коментира задочния диалог между двама големи интелектуалци – Хосе Ортега-и-Гасет и Марио Варгас Льоса, във втория за годината брой на списание „Култура“.

Непрекъснато се оплакваме от фалшивите новини, от лъжите, от измамите, от илюзиите, от пропагандата, които ни заливат, отбеляза Николов. Марио Варгас Льоса вижда спасението в критичното мислене, което се възпитава от класиката.

Мислещият човек няма нужда от инструкции как да разпознава фалшивите новини

„Върнете се назад към големите книги. Той призовава: прочетете един роман на Толстой, той прояснява съзнанието на човека и го имунизира срещу лъжите, той почва да мисли по друг начин. Четящият, образованият, мислещият човек и критично мислещият човек – това е човекът, на който не трябва да му пускате сайтове с приложения, за да разбира кое са лъжливите новини и кое не. Човек тогава достатъчно добре се ориентира в света. Културата е противоотрова.“

Ортега-и-Гасет е любим автор в България, с есеистиката си, с лекциите си по философия, подчерта Тони Николов, който съобщи, че проф. Лазар Копринаров подготвя неиздавани досега негови творби. „Дори ги няма в събраните съчинения, посмъртно намерени лекции.“ Става въпрос за лекции, четени от Ортега-и-Гасет в Германия в следвоенните години на разруха, когато започва съграждането на страната.

„Иска точно пред немските студенти, младите германци, пред една тръгваща да се въззема страна, да каже безпокойствата си, да каже кой е изходът. Не враждите, не националните сблъсъци.“

Неравенството е голям проблем за съвременния свят

Днес има опити този модел на видимо подаване на ръце и съюзяване да бъде демонтиран, допълни Николов. По думите му, в интервюто си за „Нойе Цюрихер цайтунг“ Марио Варгас Льоса, който беше и кандидат-президент на Перу, говори като човек, „който иска да разглоби времето“.

„Не се живее лесно. Това, което минава като нишка през размислите на големия писател Марио Варгас Льоса, е да осъзнаем, че можем да загубим и това, което имаме. Голям проблем е неравенството в съвременния свят. Факт е, че навлизането на новите технологии намалява работни места. Самото бъдеще ни създава някакъв проблем. Изчезват традиционни препитания на хора, затова и традиционни области в Европа опустяват, не само в Източна Европа.“

„Който принадлежи към естаблишмънта е добре, който не принадлежи, остава изключен“, посочва Льоса, според когото връщането към национализма е връщане към миналото и не води до никъде.

Марио Варгас Льоса на българския книжен пазар в момента е представен с девет свои романа.

Още паралели между размислите на Ортега-и-Гасет и Льоса чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54