Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руслан Стефанов: С газовата директива Европа се опитва да предотврати чуждо влияние

Майк Помпейо на срещата във Варшава.
Снимка: БТА

С газовата директива Европа се опитва да предотврати чуждо влияние чрез енергийна зависимост, заяви пред БНР енергийният експерт Руслан Стефанов. По думите му втечненият газ става все по-добра алтернатива за Стария континент, а с настоящите си проекти Русия се опитва да запази политическото си влияние.

Експертът коментира промените в газовата директива, които ще влязат в сила след окончателното им пиремане от Европейския парламент и Съвета на ЕС. Приемането им стана дни преди посещението в Европа на американския държавен секретар и преди той да се обяви срещу “Северен поток 2“ и да призове европейските участници да се откажат от газопровода.

“Добрата новина е, че американската администрация очевидно заявява своето желание да възстанови връзките си с Централна и Източна Европа“, каза Стефанов в интервю за пердаването “Събота 150“.

“Това е нещо, което самият регион, ако си спомняте 2008 – 2009 –а година - много хора призоваваха да се случи и нещо, което започна да се отдалечава или да се изключва Америка този регион след администрацията на Клинтън. Нещо, което за региона е позитивна новина, тъй като все пак има достъп до технологична и най-напредналата, най-добре развита икономика в света“, допълни още той.

“Лошата новина от посещението (на Помпейо) е, че разногласията между ЕС и САЩ очевидно не се разрешават, което е лоша новина основно за ЕС. Тя посочва, че светът се връща от този свят на ценности, който се опитваме да поддържаме последните 30 години, към стария свят на геополитика. В този свят малките страни са големите губещи“, поясни още експертът.

За всички трябва да е ясно, че възраждането на такива геополитически напрежения в никакъв случай не може да бъде добре за малките държави, посочи още Стефанов.

"Не мисля, че имаше нещо крайно изненадващо, по-скоро срещата даде индикация, че не се подобряват взаимоотношенията между САЩ и Европа“. От тази гледна точка (срещата) има и икономически последствия. Що се отнася до енергетиката САЩ просто препотвърдиха, това което доста отдавна твърдят, че Северен и Южен поток са едни политически проекти на Русия, който Европа по различни причини подкрепя, добави той.

Той коментира и въпроса дали Европа има алтернатива за получаване на газ:

“Разбира се, че има алтернатива. От една страна това са съществуващите газопроводи, в частност тук можем да говорим и за България, ние в момента имаме договор, сключен до 2030 година и сделката, която в момента ни беше предложена, с която българското правителство вече се е съгласило, е да се откажем от тези 1 млрд. постъпления, който ни престоят в 2030 година и да дадем още едни 3 млрд. за построяването на нов газопровод и евентуално след 25 години да получим някакви допълнителни такси за пренос“, коментира още експертът.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..

публикувано на 01.12.24 в 05:19

69 антики ще бъдат върнати от Австрия на Кипър

От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..

публикувано на 01.12.24 в 05:14

Джорджеску: Румъния е добре в НАТО и ЕС, но ще преговаряме в наша полза

В интервю за вестник "Таймс" Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния, заяви, че страната му се чувства добре в НАТО и ЕС, но ще преговаря, така че нещата да бъдат в полза на неговия народ. Статията с интервюто е озаглавена: "Пропутиниският подпалвач се приближава към властта на източния фланг на НАТО", като "Таймс"..

публикувано на 01.12.24 в 04:34

БНБ: Основният лихвен процент спада до 3.04% през декември

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка.  Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите.  Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 30.11.24 в 21:48

Жертви на остров Лимнос след силните дъждове

Две са вече жертвите на остров Лимнос от наводнение в резултат на силни дъждове. Циклонът засегна цяла Гърция. Евакуираха около хиляда души, жители на едно от наводнените села на остров Лимнос. Скъса се бент на река от силния натиск на водата и наводни всичко, съобщават местните власти. В готовност за евакуация поради високото ниво на..

публикувано на 30.11.24 в 21:44
Регионалният премиер на Валенсия Карлос Масон по време на посещението в град Елиана - 10 ноември 2024 г.

Хиляди хора поискаха на протест оставката на премиера на провинция Валенсия

Хиляди хора се събраха отново във Валенсия на протест с искане за оставката на премиера на провинцията Карлос Масон. Жителите на засегнатите от наводненията преди месец населени места настояват, че местното правителство не може да се справи с последствията.  Властта във Валенсия е морално и етично неспособна да ръководи възстановяването на..

публикувано на 30.11.24 в 21:30