Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалисти по донорство:

Трябва да има възможност хората да заявят съгласие да са донори

Трудът на координаторите по донорство е недооценен, няма добра организация при донорска ситуация

Снимка: БГНЕС

Недофинансирането на труда на координаторите по донорство и липсата на стройна организация при донорска ситуация са причините за намаляващия прогресивно брой на трансплантациите у нас. Това каза пред "Хоризонт" д-р Сибила Маринова, началник "Реанимация" във болницата във Велико Търново и един от най-изявените координатори по донорство. 

Ефектът от донорските карти ще е юридически нищожен, прогнозира д-р Маринова и уточни, че според сега действащото законодателство, човек може да заяви само отказа си, а за да се случи донорска ситуация, се питат близките.

Според Наталия Маева от Националната пациентска организация донорските карти не са новина: „Такава донорска карта в България съществува от 2013 г. и тя е въведена по идея на Съюза на трансплантираните и на Агенцията по трансплантации. Младите българи се интересуват, но това, което обикновено питат, е как може това тяхно право да бъде изразено върху документите за самоличност.“ 

Трябва да се даде възможност за заявяване на съгласие, сега се заявява само отказ

Д-р Сибила Маринова поясни, че за да има повече донорски ситуации, трябва да се преодолеят проблемите в работата на координаторите по донорство: 

„Поискахме промяна в българското законодателство. Сега действащият закон е добър, но може да бъде направено още за картата. Трябва да бъде дадена възможност на хората да заявяват и своето съгласие. Защото юридически, ако имат тази възможност, тогава факторът „близки“ отпада.“ 

Сега българското законодателство определя близките, които могат да вземат решение за донорство - майка, баща, брат, сестра, син, дъщеря, съпруг, съпруга, но има хора, които нямат такива роднини и тогава не може да има донорска ситуация.

 „Има проблеми с директори на болници, които не осигуряват нормални условия на колегите да работят. Поставят им ограничения, спират им заплащането. Най-големият проблем е при координаторите, защото са малко“, алармира Сибила Маринова.

Според нея донорството трябва да стане задължително, както е във Франция и Австрия, където всеки е потенциален донор, но ако семейството реши, че не е съгласно починалият да дари органите си, тогава не се извършва експлантация на органите на починалия.

Необходимо е да се промени заплащането на донорските екипи

Заплащането на координаторите по донорство е почти нищожно - нужна е промяна изобщо за заплащането на целите екипи, посочва -р Маринова. „Трябва да бъде направена законодателна промяна. В момента разходите, които прави една болница, се възстановяват от Агенцията по трансплантации. Но от тази сума, която ние сме изразходвали за кондициониране на болния, за изследвания, за медикаменти - от тази сума болницата трябва да плати и нашия труд. Тази сума е изразходвана за друго. Имаме уверение, че поне това ще се оправи - да бъде заплатен този труд.“

Липсата на достатъчно донори в България се дължи първо на финансови проблеми, изтъква още Маринова и добавя, че екипите, които работят, трябва да бъдат мотивирани.

Липсва добра логистика - при донорска ситуация се ползват лични автомобили 

„Трябва да бъде изградена добра логистика. Всичко това, което се случва в момента, се прави на добрата воля на координаторите и то в някои определени центрове. Защото когато има донорска ситуация те отиват с личния си автомобил. Ако има логистиката, каквато има в една Германия или във Франция, или Австрия, там всичко е разпределено на минути. Разчиташ и на транспорт - било то автомобил или, ако се налага, самолет.“

30 са донорските бази у нас, 60 са координаторите по донорство. Трансплантациите намаляват постепенно - по данни на специализираната агенция от 51 бъбречни трансплантации за 2015 година, те са спаднали на 25 през 2018-а. Същото се отнася и за сърдечните и чернодробните трансплантации. 

Хората, които чакат за трансплантация у нас, са малко над две хиляди. За периода 2010 - 2019 година по линия на Евротрансплант сме получили един бъбрек, а сме предоставили 22 органа. Лицата, които приживе са изразили несъгласие за вземане на органи, тъкани и/или клетки към началото на февруари са 2795.

Слушайте темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тiktok спира работа на територията на САЩ в неделя

Популярното онлайн приложение TikTok ще преустанови работа на територията на Съединените щати в неделя. Освен ако администрацията на президента Джо Байдън не предприеме ясно дефинирани спешни действия, с които да гарантира, че компанията-собственик няма да бъде наказана за нарушаване на забрана на Конгреса. Администрацията на Байдън, обаче до..

публикувано на 18.01.25 в 08:37
Мелани Жоли, министър на външните работи на Канада.

Канада отговори на новия президент на САЩ - въвежда "мита Тръмп"

Канада  ще наложи "мита Тръмп" в отговор на обявените от избрания за президент на Съединените щати планове за увеличаване на митническите тарифи за канадски стоки. Това съобщи външният министър на страната Мелани Жоли, която каза, че това ще бъде най-голямата търговска война между двете държави от десетилетия насам, предаде АФП. Според..

публикувано на 18.01.25 в 08:27

Почитаме паметта на Свети Атанасий Велики

Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Тържествена литургия в едноименния храм в софийското село Лозен ще отслужи тази сутрин патриарх Даниил, след което ще бъде осветен и раздаден празничен обяд за вярващите. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден, тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на..

публикувано на 18.01.25 в 08:07

Нов протест край Кюстендил заради смъртта на 18-годишното момиче

Пореден протест е организиран днес на пътя Кюстендил-Ябълково, където при пътен инцидент с коне преди 20 дни загина 18-годишно момиче. Демонстрацията ще започне в 12 часа в участъка, в който над 20 години излизат безстопанствени животни, станали причина и за катастрофата в нощта на 28 декември. На протеста са поканени експерти от АПИ и..

публикувано на 18.01.25 в 07:51

България е получила 32 млрд. лева от еврофондовете за годините членство в ЕС

България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз.  Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на..

публикувано на 18.01.25 в 07:20

Д-р Адриана Камбурова: Една от причините за стареене на хрущяла е наднорменото тегло

Студеното време обостря симптоматиката на остеоартрита . Това възрастово ставно заболяване е резултат от износване на ставния хрущял и се свързва с болка и ограничаване на движенията.   За причините, симптоматиката и лечението на остеортрита ще научим сега. " Остеоартирът е дегенеративно ставно заболяване , като с напредване на възрастта и..

публикувано на 18.01.25 в 06:00
Киър Стармър

Стармър смята, че може да се споразумее с Тръмп и да избегне налагането на мита на Острова

Британският премиер Киър Стармър, който приключи посещенията си в Киев и Варшава, заяви в интервю за „Файненшъл таймс“, че може да сключи търговска сделка с Доналд Тръмп и да избегне наказателни тарифи за Обединеното кралство, като  отхвърли  острите критики на Илън Мъск към неговото ръководство  като „страничен шум“ .  Киър Стармър настоя,..

публикувано на 18.01.25 в 02:53