Отбелязването на 80-годишнината на композитора Георги Минчев, което започна с концерт на Симфоничния оркестър на БНР на 1 февруари в зала "България", беше продължено и с юбилейно издание на Музикална къща БНР – с компактдиск, наречен „Симфонични страници“.
Роден на 29 януари 1939 г., Георги Минчев прави първите си стъпки в музиката на пианото. Преминава обучение в Музикалната академия в София при Марин Големинов, а в Москва специализира при Родион Шчедрин и Арам Хачатурян. Големият Шчедрин заявява: „Много обичам музиката на Георги Минчев! Струва ми се, че той е успял да постигне най-трудното – притежава свой собствен глас в нашия гъстонаселен музикален свят. Винаги търсещ, винаги нов, но заедно с това владеещ драматургията на възприятието на съвременната музика.“
Георги Минчев е от малкото музиканти с титлата академик на БАН. Вече 60 години името и биографията на композитора са свързани с Българското национално радио - за заслугите си той е отличен с наградата „Сирак Скитник“ 2008. Колкото до този нов компактдиск - трите произведения, включени в него, са записани от Симфоничния оркестър на БНР с диригентите Емил Табаков, Милен Начев и Росен Миланов. Почитателите на съвременната българска музика могат да го открият в Рекламно-информационния център на БНР на бул. "Драган Цнаков" №4 в София.
Татяна Иванова разговаря с Георги Минчев за емоциите му като автор сега, когато този албум вече е факт. Чуйте в звуковия файл.
С музиката е свързан целият му съзнателен живот - от първите уроци по пиано през 1946-а, през обучението при някои от най-забележителните личности на ХХ век: Марин Големинов, Родион Шчедрин, Арам Хачатурян, и до днес, когато очаква поредния концерт..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..