Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С пищно ревю с шоколадови рокли започна Салонът на сладкото изкушение в Брюксел

| обновено на 22.02.19 в 16:01
8
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Манекени демонстрираха рокли от шоколад на Салона на сладкото изкушение, който бе открит снощи в Брюксел.

Над 130 участници представят на 8000 кв. метра площ изобилие от шоколад и шоколадови изделия с всякакви възможни вкусове. Класиката си остава обаче белгийският шоколад, познат не само в Европа, но и в цял свят. Карин Пикаве от Брюж е в шоколадовия бизнес от 30 години, но професията не я е отблъснала от сладкото изкушение:
„Щом стана, веднага започвам да ям шоколад. И въпреки че съм в този бизнес всеки ден, все още го обожавам. Това е моята страст, нещо в живота, на което не мога да устоя“.

Салонът ще бъде отворен за посетители до неделя включително, като участие в него взимат и представители на страни като Мадагаскар, Перу, Еквадор и Венецуела. 

Хосе Тупаячи от Перу е за първи път в Брюксел и в Европа въобще. Живее близо до древното селище Мачу Пикчу и е трето поколение в бизнеса с какао – преди него с това са изкарвали прехраната си баба му, дядо му и неговите родители. 
„Когато бях дете и бях във фермата с моите дядо и баба, си спомням следния случай. С дядо отидохме в какаовата плантация. Тогава счупих обвивката на какаото. Той ми каза: „Помириши я“. До този момент познавах какаото като напитка, но не и като храна и то в суровия му вид. Дядо ми каза да го опитам. Имаше вкус на плод, при това изключително вкусен. Казах му: „Това не е какао, а нещо друго“. Той ми отговори: „Напротив, точно какао е“. С ухание на цвете и вкус на плод“, разказа Тупаячи. 

Рабе Аривело Сатрана от Мадагаскар пък е наследил бизнеса от родителите си. Освен плантациите за какао, има и фабрика за шоколад още от френската колониална епоха, която семейството си връща през 70-те години на миналия век. Оттогава произвежда шоколад не само за пазара в Мадагаскар и Европа, а и за цял свят, в т. ч. Япония и Съединените щати.

Сатрана обаче използва старите машини за неговото производство и цитира поговорката, че в старите тенджери се прави най-вкусната супа. 
„Преди три години създадохме т.нар. „шоколад на парче земя“. Това означава, че техният произход е от много специфично място в Мадагаскар. В него смесвам всички аромати от страната. Както, когато пиете френско вино, не казвате, че пиете вино от Франция, а от Бордо“, подчерта Сатрана, който участва в много международни конкурси, а през 2007 година получава наградата за най-добрия шоколад на света за своя „див шоколад“:

„Брикавил се намира на източното крайбрежие на Мадагаскар, където започва култивирането на какао. Заради циклоните и бурите обаче то е пренесено в северозападната част. Именно там отидохме да търсим старите какаови дървета, които нарекохме „забравените“ и те бяха подивели. От тях успяхме да произведем 120 килограма шоколад преди две години и 60 килограма миналата година. Именно това е един от най-редките шоколади в света, когото наричат „див“.

Достигането на тези дървета отнема поне няколко дни ходене пеша при доста трудни условия. Стига се до тях, като се правят доста прорези. И цената му си струва – 14 евро за 100 грама.

Мигел Ескудеро е от Еквадор и притежава две плантации в страната си. Преди година и половина решава да се премести със семейството си в Брюксел, където да продължи своя бизнес. Преди това обаче в белгийската столица са живеели баба му, дядо му и родителите му:

„Когато бях дете, идвах в Белгия през ваканциите, за да видя дядо си и баба си. Тогава се влюбих в шоколада. В Еквадор винаги сме били производители на какао, но нямахме хубав шоколад. Изкарвахме с родителите си около месец, месец и половина и винаги си вземахме поне един куфар с шоколад за Еквадор. Сега обаче нося багаж с шоколад от Еквадор за Белгия“, добави Мигел Ескудеро.

Това обаче е свързано с доста щателни проверки със скенер по аерогарите в Еквадор, тъй като има много случаи, при които в опаковки от шоколад се пренася кокаин. Екдавор не е от производителите на бялата смърт, но е един от неговите транзитни пунктове. 

Серджо Маури е от Италия и е дистрибутор на шоколад с форма на всякакви инструменти, дамски обувки, дори белезници: 
„Много често ми се е случвало клиенти да мислят, че това тук е желязо, а не шоколад. И когато ме питат дали наистина е желязо, винаги им отговарям с дегустация – чупя „инструмента“ и им давам да опитат“, каза Мури, чиято история за шоколад е една от многобройните, до които посетителите на белгийската столица може да се докоснат на изложението до края на седмицата. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцката полиция въведе извънредни мерки по контрол на трафика

Пътната полиция в Гърция въведе извънредни мерки по контрол на трафика. Засилен е трафикът по цялата пътна мрежа на страната. Започна пътуването за Великденските празници. Много гърци използват времето за няколко дни почивка. За да се облекчи движението на леките коли на изходните точки на градовете е въведена забрана за движение на товарни..

публикувано на 11.04.25 в 11:11

Борисов за Радев и драмата с "Боташ": Видях пак злобата

Задочната размяна на реплики между президента Румен Радев и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов заради договора с турската компания "Боташ" продължи и днес. Според Борисов държавният глава трябва да предприеме действия за предоговаряне на споразумението, което не е изгодно за страната, тъй като то е сключено по време на назначено от него..

публикувано на 11.04.25 в 11:07

Голям пожар в автосервиз в Лозен

Голям пожар гори в софийското село Лозен. Пламъците избухнали в автосервиз, към който има и хале. От пожарната съобщиха за БНР, че сигналът за пожара е подаден в 10:28 часа. На мястото са изпратени 4 пожарни автомобила и 12 огнеборци. В автосервиза има 3 коли и голямо количество гориво, което е довело до бързото разрастване..

публикувано на 11.04.25 в 10:59
Празник на цветята Цветна пролет

"Цветна пролет" във Враца за Цветница и Великден

Враца ще посрещне Цветница с първия у нас Фестивал на цветята "Цветна пролет". В събитието ще участват 25 флористи от цялата страна. Те ще декорират с творбите си пешеходния център на града. Предвидена е и богата съпътстваща програма с работилници за цветя от хартия, балони и други материали. Фестивалът ще покаже и най-красивите..

публикувано на 11.04.25 в 10:55
Витоша

"Витоша на децата" - нова инициатива, която ще отвори планината за най-малките

Столичният общински съвет ще гласува създаване на инициативата "Витоша на децата", която цели да осигури достъпни и смислени занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Предложението е на общинските съветници Цветелина Заркин, Диян Стаматов и Екатерина Йорданова и цели да изгради у децата устойчива връзка с..

публикувано на 11.04.25 в 10:34

"Тежък и отговорен труд": Пореден протест на шофьорите от столичния градския транспорт

На 14 април – понеделник, в 8 часа сутринта ще се проведе поредният протест на шофьорите от Столичния градски транспорт.  Основните искания са за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Екатерина Йорданова, почетен председател на Съюза на транспортните синдикати в България, отбеляза пред БНР, че това е много тежък труд, а..

публикувано на 11.04.25 в 10:30

Законопроект: Изграждат съобщителни мрежи при облекчени условия в малките населени места

В малки населени места ще могат да се изграждат съобщителни мрежи и съоръжения при облекчени условия. Депутатите приеха на второ четене промени в закона за  електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Законопроектът предвижда промяна на категоризацията на строежите, свързани с физическата инфраструктура за разполагане на..

публикувано на 11.04.25 в 10:24