Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С пищно ревю с шоколадови рокли започна Салонът на сладкото изкушение в Брюксел

| обновено на 22.02.19 в 16:01
8
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Манекени демонстрираха рокли от шоколад на Салона на сладкото изкушение, който бе открит снощи в Брюксел.

Над 130 участници представят на 8000 кв. метра площ изобилие от шоколад и шоколадови изделия с всякакви възможни вкусове. Класиката си остава обаче белгийският шоколад, познат не само в Европа, но и в цял свят. Карин Пикаве от Брюж е в шоколадовия бизнес от 30 години, но професията не я е отблъснала от сладкото изкушение:
„Щом стана, веднага започвам да ям шоколад. И въпреки че съм в този бизнес всеки ден, все още го обожавам. Това е моята страст, нещо в живота, на което не мога да устоя“.

Салонът ще бъде отворен за посетители до неделя включително, като участие в него взимат и представители на страни като Мадагаскар, Перу, Еквадор и Венецуела. 

Хосе Тупаячи от Перу е за първи път в Брюксел и в Европа въобще. Живее близо до древното селище Мачу Пикчу и е трето поколение в бизнеса с какао – преди него с това са изкарвали прехраната си баба му, дядо му и неговите родители. 
„Когато бях дете и бях във фермата с моите дядо и баба, си спомням следния случай. С дядо отидохме в какаовата плантация. Тогава счупих обвивката на какаото. Той ми каза: „Помириши я“. До този момент познавах какаото като напитка, но не и като храна и то в суровия му вид. Дядо ми каза да го опитам. Имаше вкус на плод, при това изключително вкусен. Казах му: „Това не е какао, а нещо друго“. Той ми отговори: „Напротив, точно какао е“. С ухание на цвете и вкус на плод“, разказа Тупаячи. 

Рабе Аривело Сатрана от Мадагаскар пък е наследил бизнеса от родителите си. Освен плантациите за какао, има и фабрика за шоколад още от френската колониална епоха, която семейството си връща през 70-те години на миналия век. Оттогава произвежда шоколад не само за пазара в Мадагаскар и Европа, а и за цял свят, в т. ч. Япония и Съединените щати.

Сатрана обаче използва старите машини за неговото производство и цитира поговорката, че в старите тенджери се прави най-вкусната супа. 
„Преди три години създадохме т.нар. „шоколад на парче земя“. Това означава, че техният произход е от много специфично място в Мадагаскар. В него смесвам всички аромати от страната. Както, когато пиете френско вино, не казвате, че пиете вино от Франция, а от Бордо“, подчерта Сатрана, който участва в много международни конкурси, а през 2007 година получава наградата за най-добрия шоколад на света за своя „див шоколад“:

„Брикавил се намира на източното крайбрежие на Мадагаскар, където започва култивирането на какао. Заради циклоните и бурите обаче то е пренесено в северозападната част. Именно там отидохме да търсим старите какаови дървета, които нарекохме „забравените“ и те бяха подивели. От тях успяхме да произведем 120 килограма шоколад преди две години и 60 килограма миналата година. Именно това е един от най-редките шоколади в света, когото наричат „див“.

Достигането на тези дървета отнема поне няколко дни ходене пеша при доста трудни условия. Стига се до тях, като се правят доста прорези. И цената му си струва – 14 евро за 100 грама.

Мигел Ескудеро е от Еквадор и притежава две плантации в страната си. Преди година и половина решава да се премести със семейството си в Брюксел, където да продължи своя бизнес. Преди това обаче в белгийската столица са живеели баба му, дядо му и родителите му:

„Когато бях дете, идвах в Белгия през ваканциите, за да видя дядо си и баба си. Тогава се влюбих в шоколада. В Еквадор винаги сме били производители на какао, но нямахме хубав шоколад. Изкарвахме с родителите си около месец, месец и половина и винаги си вземахме поне един куфар с шоколад за Еквадор. Сега обаче нося багаж с шоколад от Еквадор за Белгия“, добави Мигел Ескудеро.

Това обаче е свързано с доста щателни проверки със скенер по аерогарите в Еквадор, тъй като има много случаи, при които в опаковки от шоколад се пренася кокаин. Екдавор не е от производителите на бялата смърт, но е един от неговите транзитни пунктове. 

Серджо Маури е от Италия и е дистрибутор на шоколад с форма на всякакви инструменти, дамски обувки, дори белезници: 
„Много често ми се е случвало клиенти да мислят, че това тук е желязо, а не шоколад. И когато ме питат дали наистина е желязо, винаги им отговарям с дегустация – чупя „инструмента“ и им давам да опитат“, каза Мури, чиято история за шоколад е една от многобройните, до които посетителите на белгийската столица може да се докоснат на изложението до края на седмицата. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов в зала 6 на НДК, където присъства на церемонията

Сарафов: Прокуратурата стана основна политическа дъвка

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов допусна възможността да не бъде избран за титулярен обвинител номер едно на 16 януари. Сарафов, който не е отговарял на журналистически въпроси от началото на февруари, обяви, че все още не е взел решение дали да поиска имунитета на Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" и отхвърли..

публикувано на 17.12.24 в 18:29
Георги ходи на детска градина и средата там му влияе много добре. Той расте с много любов и внимание. Семейството и „Българската Коледа“ му помагат да се справя с предизвикателствата на Синдрома на Кабуки.

Георги живее със Синдрома на Кабуки. "Българската Коледа" му помага

Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на Синдрома на Кабуки.  Той е на 4 години и вече ходи на детска градина. Децата в норма, онези, които са без увреждания, са неговата среда, която му влияе изключително добре, споделя неговата..

публикувано на 17.12.24 в 18:26
Мариян Събев

Мариян Събев: Шенген не е панацея - носи облекчения, но и задължения

Да не се заблуждаваме, че Шенген е някаква панацея - ще облекчи най-вече транспортния сектор и производството, но с това вървят редица задължения и отговорности, за които трябва да внимаваме. Това каза пред БНР Мариян Събев от Центъра за изследване на демокрацията. "Приемането на България в Шенген не е дипломатически успех, а е следствие от..

публикувано на 17.12.24 в 18:12
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев: Имаме "хубава смес" от певци в концертното изпълнение на "Порги и Бес" на Гершуин

Над 30 години се занимавам с опера и моя мечта винаги е била да изпълня операта "Порги и Бес" на Гершуин . Тя беше трудно осъществима, защото когато Гершуин я е написал, изрично е забранил да се изпълнява от хора, които не са с тъмна кожа. Това сподели гост-диригентът  Владимир Кираджиев в интервю пред БНР. Той ще дирижира концертно..

публикувано на 17.12.24 в 18:02

Все още стотици хора са в неизвестност на френския остров Майот, очаква се посещение на президента Макрон

Все още са в неизвестност стотици жители на френския отвъдокеански архипелаг Майот след опустошителния циклон "Шидо" в събота, който срина из основи населените места. Още не е известен броят на жертвите в Майот, вероятно те са стотици, близо 1500 са ранените, както съобщи следобед в парламента новият френски премиер Франсоа Байру. Той..

публикувано на 17.12.24 в 17:58
Ген. Олександър Сирски

Според главнокомандващия на украинската армия Русия използва в Курска област севернокорейски войници

Руската армия засилва атаките си в руската Курска област, която украинците частично контролират от началото на август.  "Трети последователен ден врагът атакува интензивно в Курска област", заяви главнокомандващият украинските въоръжени сили генерал Олександър Сирски.  По думите му руснаците активно използват в боевете севернокорейски войници,..

публикувано на 17.12.24 в 17:40

Доц. Щерьо Ножаров: Четири от пет критерия за бюджета са в лоша посока

Реалностите не са толкова лоши. Всяка година постъпленията скачат между 5 и 7 млрд. лева, но не с 20 млрд. лева и трябва да сме реалисти. Така коментира проектобюджет 2025 доц. Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и съветник в БСК, в интервю пред БНР. Той препоръча за бюджета "адекватно на постъпленията да изчислим разходната част –..

публикувано на 17.12.24 в 17:37