Венета Ботева напуска този свят на 72 години, унижена и забравена от свободна България. 100 години след смъртта ѝ забравата е не по-малка. В дома й на улица „Митрополит Панарет Рашев“, носеща името на вуйчо ѝ, разрухата е повсеместна.
Огромната къща в началото на стария град във Велико Търново е с типичната архитектура на Следосвобожденска България, паметник на културата, но е в окаяно състояние. Вторият етаж е видимо необитаем, от фасадата падат парчета мазилка. Част от първия етаж е превърнат в склад, пълен с непотребни вещи и стотици касетки с празни бутилки. До него е хранителен магазин, който държат възрастните собственици на къщата на Венета и Иванка Ботеви., които отказаха да коментират за програма „Хоризонт“, споделяйки само, че им е трудно да преживяват, камо ли да направят ремонт на имота. Преди десетина години изгорял покривът на къщата на Венета Ботева, за ремонта собствениците теглили кредит, който още изплащат, коментираха само те.
Община Велико Търново може само да дава предписания към собствениците, коментира арх. Донка Колева - главен експерт в общинската дирекция „Култура“:
„Къщата е декларирана за архитектурна културна ценност в списъците на НИНКН 1980 и 1985 година. Категорията, понеже е свързано с живота на Иванка и Венета Ботеви, е от местно значение. Ние трябва да се отнасяме със съответната почит и към архитектурата, и опазването на тези сгради. Както изисква законодателството, ние правим предписания, но от моята дългогодишна практика мога да кажа, че понякога е невъзможно собствениците, поради възрастта и липсата на достатъчно средства да извършат веднага ремонтите“.
Единственият белег върху сградата, че в този дом са живели Венета и Иванка Ботеви, е разцепена през средата паметна плоча, поставена от признателните търновци през 1948 година.
Докато поддръжката на сградата е задължение на собствениците, то състоянието на паметния знак е отговорност на Общината, уточни архитектът:
„Има едни програми, по които ние обхождаме, имаме мониторинг на тези плочи, но ето сега вие съобщавате за това и мисля, че ще вземем необходимите мерки да проверим плочата и, ако има нарушени текстове, нечетливост, да бъдат възстановени, защото това си е един вид признание какво се е случвало в този дом“.
Къщата на Венета и Иванка Ботеви не е прецедент, но общината и държавата са безсилни да опазят старините, коментира още архитект Колева“
„В законодателството няма форма, с която ние насила бихме казали на тези собственици да напуснат сградата, ако не могат да я поддържат. За разлика от законодателството в европейските държави, където има такъм механизъм и хората доброволно отстъпват, предават или продават имота и вземат друг, който е по техните сили и възможности“.
След последните вандалски прояви, които оскверниха гроба на Иванка и Венета Ботеви във великотърновския парк „Дружба“, доброволци и общината се задействаха и възстановиха паметната плоча и снимките на двете жени в живота на Христо Ботев.
Как гледат на сегашното състояние на къщата на Венета и Иванка Ботеви великотърновци и туристи, както и подробности – можете да чуете в звуковия файл.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..