Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ефективен ли е Законът за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления?

| обновено на 22.02.19 в 17:24
Снимка: МВР

Всяка година на 22 февруари отбелязваме Международният ден за подкрепа на жертвите на престъпления. На тази дата през 1990 година правителството във Великобритания издава т.нар. Харта на жертвите на престъпността - първият официален документ, насочен към пострадалите от различни криминални деяния.

През 2007 година в България е приет Закон за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления, който се оказва, че не е съвсем работещ. 
„Този закон е за една ограничена група от пострадали от престъпления като тероризъм, умишлено убийство или опит за убийство, умишлена тежка телесна повреда, блудство, изнасилване, трафик на хора или престъпления, които са извършени или поръчани от организирана престъпна група, т.е. не за всички пострадали, а само за този кръг хора“, обясни в интервю за предаването ни "Хоризонт за вас" юристът от Анимус Диляна Маркова.

„Освен това финансовата компенсация е само за имуществени вреди - разходи за медицинско лечение, транспортни разходи или такива за явяване при адвокат, ако пострадалото лице не е ползвало безплатна адвокатска помощ, като размерът е до 10 000 лева“, каза още юристът, както и уточни, че „това са разходи, които пострадалото лице трябва да доказва със съответните документи“, което често е трудно. 
„Това е една административна процедура, която може да се задейства една, след като е приключило наказателното производство с влязъл в сила съдебен акт или ако е прекратено заради това, че не може да бъде разкрито“, добави Маркова, според която въпросната компенсация е необходима на жертвите на по-ранен етап. 
„В много държави тези обезщетения се изплащат от фонд, който се попълва най-вече от конфискация на незаконно придобито имущество, докато по нашия закон за конфискация  на имущество, придобито от незаконна престъпна дейност, много малък процент изобщо не отива за компенсация на жертви, а отива за обществени, социални разходи“, уточни още тя.

„Този закон на хартия звучи много добре, но той остава един неработещ закон“ въпреки, че в него изключително добре са „експонирани изискванията на директивата за минималните права на жертвите на ЕС“, добави юристът. 
„Той разписва задължение на правоохранителни органи, които дас предоставят информация за правата на жертвите“, в това число „право на психологическа помощ“, която е предвидена да е безплатна. 
„Съгласно закона и правилника за неговото прилагане, тези организации се избират след процедура, която е по Закона за обществени поръчки. Имаме информация, че през 2017 година при обявяване на такава поръчка, явилите се организации не са отговаряли на условията и в резултата за 2017-а не е избрана организация“, каза още Маркова.

От 2007 до 2018 година нито една от 17 молби на жертви на трафик на хора не е била одобрена, а от 16 молби на жертви на изнасилване - само на две жертви са  били присъдени обезщетения по този закон с общ размер 4 000 лева, обясни юристът, която се позова на данни от поискана от Анимус през май 2018-а справка от Националния съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления към Министерство на правосъдието. 

„В Древността ясно в казано - по-добре лош закон, отколкото без закон“, добави в коментар в ефира на "Хоризонт" д-р Росанка Венелинова - директор на  Център „Надя“, която работи по Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления и според която „има какво да се променя“ в  него.

„Сумите, които са предвидени в този закон са така да се каже "скромни“, а оценяването на човешкия живот в случай на смърт са до 10 000 лева, а при средна и тежка телесна повреда - до 5 000. А при имуществените повреда, за да може да се получи компенсация е доста трудно, тъй като трябва да се събират изключително много документи“, уточни д-р Венелинова, чиято организация е печели търг на обществена поръчка, разписан по въпросния закон.

„Средно на година организацията помага с психологична помощ и подкрепа по този закон на около 50 до 70 души, уточни д-р Венелинова, както и поясни, че "една жертва на трафик миналата години все пак получи финансова компенсация, но това е изключение“, тъй като  но „много трудно се доказват и се събират документи при този род престъпления“. 
 
Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп потвърди плановете си за Ивицата Газа

Американският президент Доналд Тръмп потвърди плановете си за Ивицата Газа, въпреки че от Белия дом се опитаха да успокоят американските съюзници в Близкия изток и Европа след неговите шокиращи намерения Съединените щати да поемат контрола върху палестинския анклав. В същото време израелският министър на отбраната Израел Кац нареди на армията да..

публикувано на 06.02.25 в 17:54
Франсоа Байру

Край на кризата с бюджета във Франция

Френският Сенат одобри оспорвания проектозакон за бюджета за 2025 г., който беше хвърлил страната в политически хаос. Вчера долната камара на парламента не прие вота на недоверие, който крайната левица внесе срещу правителството на Франсоа Байру заради същия текст. Френският парламент прие окончателно бюджета за 2025 г. Най-после зелена..

публикувано на 06.02.25 в 17:52

"Гренфел Тауър" в Лондон трябва да бъде разрушена

Британският вицепремиер Анджела Рейнър информира роднини и оцелели от пожара в "Гренфел Тауър" в Лондон, че сградата трябва да бъде разрушена. При пожара през 2017 година загинаха 72 души. Група на опечалените семейства обаче изрази несъгласие и настоя сградата да остане непокътната, докато се води разследване за пропуските, довели до пожара...

публикувано на 06.02.25 в 17:46
Полицейска лента над скалите в село Иа на вулканичната калдера на Санторини, Гърция, 5 февруари 2025 г.

Гръцките сеизмолози разглеждат три възможни сценария за развитието на ситуацията на Санторини

Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете с досегашния магнитуд за още няколко седмици. Предполагат също, че основният трус може да е около 5,5 по Рихтер, който няма да предизвика големи щети, а и няма да има жертви.  Сеизмолози очакват..

публикувано на 06.02.25 в 17:43
Руският заместник-външен министър Сергей Рябков, който отговаря за контрола върху ядреното въоръжение.

Рябков: Вашингтон да направи първата стъпка към нормализиране на отношенията с Москва

Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков призова новата администрация във Вашингтон да направи първата стъпка към нормализирането на отношенията с Москва.  В публикувана на сайта на руското външно министерство официална позиция Сергей Рябков посочи, че Русия е осуетила опитите на предишната американска администрация да нанесе..

публикувано на 06.02.25 в 17:41

Барикадиралият се в дома си в Благоевград мъж е предал оръжието си

Мъжът, който се беше барикадирал въоръжен в дома си в Благоевград, предаде доброволно пистолета и допусна полицията и специалисти психолози да влязат в жилището.  Сигналът за въоръжен мъж, който се е барикадирал в семейния апартамент, е подаден рано сутринта от съпругата му, която признала, че в жилището се намира и нейният законно..

публикувано на 06.02.25 в 17:33
Електронни устройства за пушене тип вейп, които съдържат контейнер с течност.

В комисия на НС: Подкрепа за спиране на рекламата на вейпове и аналогични продукти

Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества.  Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които трябва да се..

публикувано на 06.02.25 в 17:28