Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителната програма „Вкъщи” среща различни поколения израелски артисти

Има хора, които с благодарност приемат парите или вещите, които събират за тях благотворителните организации или отделни меценати. Но за други, особено за изявени творци, изпаднали в бедност поради липсата на диференциация в пенсионната система ли поради някакъв катаклизъм в собствения им живот, това е обидно. Те биха се радвали да им дадат възможност сами да заработят липсващите им средства, а заедно с това да зарадват почитателите си.

Един от композиторите на Израел, чиито песни са толкова популярни, че мнозина ги смятат за народни, е инициатор на движение за намиране на зали за представления или репетиции на току-що завършващи училищата по изкуствата творци и на пенсионирани артисти. Много от спортните зали се заключват вечер, а в тях биха могли да се изявяват тези, които не са на щат към определени трупи. Доскоро няколко ресторанта бяха наели като сервитьори студенти от последните курсове на театралната и музикалната академии. Особеното на тази заведения беше,че в един момент обслужването на клиенти спираше. Сервитьорите пееха, свиреха , изпълняваха скечове или кратки пиеси. След представлението отново сервираха. За съжаление собственикът реши, че подобно прекъсване на консумацията не му е изгодно и ги закри.

Опитват се да прокарат закон, чрез който биха правили данъчни облекчения за тези обществени или частни организации, които предоставят безплатно или евтино салони за изяви на творци. В тях освен безработните биха са включили и именити артисти, които искат за малко да се откъснат от рутината на постоянните трупи и заедно с бившите си колеги от университета, например, биха експериментирали в своето си изкуство. А фоайетата към тези зали биха били използвани за изложби на непризнати от официалните галерии художници. Подобна практика има в едно от най-престижните театрални училища. програмата се нарича „Вкъщи“. Според нея творци, завършили академията, се връщат и играят в удобно време представления заедно с начинаещите си колеги. Канят се и режисьори, възпитаници на това училище, да поработят със сегашните студенти. Надяват се, че те ще открият млади таланти и ще ги привлекат и в постановките в театрите.

„Не приемам да се смята, че моята работа с младите артисти е благотворителност, въпреки че играя без заплащане. Те могат да ми бъдат деца. Голямата ми дъщеря е малко по-малка и мечтае да учи в това театрално училище. Младежкият жар, ентусиазмът са заразителни. Ние сме от едно и също театрално училище, имаме еднакъв старт и се предполага, че ще говорим един и същи език, нищо че сме от различни поколения.Това прави нещата по-лесни, но от друга страна в репертоарните театри работя с артисти, завършили други училища. Но това е шанс да се върна към корените. Те ме зареждат. Най-много у дома се чувствам в хайфенския театър, въпреки че гастролирам и другаде, а също в много филми. Вярвам, че в момента си партнирам с бъдещи големи израелския артисти” казва Йоав Бар Лев - един от водещите актьори, режисьори и автори на пиеси на Израел, чиито родители са преселници от България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42