Когато видях,че този месец в платформата OperaVision е включена операта „Джоконда“на Понкиели, и то спектакъл на престижния театър „Моне“ Брюксел, не издържах на изкушението! Премиерата е била буквално преди дни - на 12 февруари.
Спектакълът, който гледах, е много мрачен, много подтискащ със своите внушения, обаче музикално операта е много добре осъществена. Постановката на „Джоконда“ е на много известния днес режисьор Оливие Пи, в своите коментари върху нея той говори за влечението си към „мрачната романтична трагедия на 19 век, властвана от секса и смъртта“ и с този замисъл е осъществил и новата си сценична реализация. Няма да коментирам това, което видях на сцената. По-скоро ще кажа, че много съжалявах хористите, миманса и особено балетистите, на които се налагаше да играят, танцуват, падат на покрития с вода под почти през цялото време. Останалото Вие ще си прецените - кое Ви допада, кое Ви идва в повече. На мен ми се говори за певците, които бяха подбрани много грижливо от италианския диригент Паоло Кариняни -познат на големите оперни сцени на Европа и по света.
В ролята на Джоконда беше прочутият френски мецосопран Беатрис Уриа Монзон, позната на нашата публика от излъчвания многократно спектакъл на „Кармен“ по музикалната телевизия Медзо. След повече от 30 години на най-големите оперни сцени по света в мецосопранов репертоар, тя се представи в ново амплоа - на драматичен сопран. Големият диапазон на гласа, запазената му свежест и перфектна подготовка й позволиха да бъде убедителна в тази роля, още повече, че тя е и вълнуваща актриса на сцената. Неин партньор в ролята на Енцо беше Стефано ла Кола, когото можете да гледате в ролята на Каварадоси в спектакъла на „Тоска“ на Римската опера, включен в платформата на OperaVision. И този път се убедих в безспорните му качества и преди всичко - красив теноров глас и ярко актьорско присъствие. Надявам се, че с всяка нова роля той ще бъде все по-убедителен, бъдещето е пред него. Безупречна бе испанката Силвия Тро Сантафе в ролята на Лаура - прекрасно изравнен глас във всички регистри, точна в певческата си изява. За съжаление е малко позната у нас, а тя е една от водещите днес белкантови певици в Европа и особено блестяща изпълнителка на виртуозните партии от оперите на Росини.
Особено място искам да отделя на баритона Франко Васало, изпълнителя на партията на Барнаба. В тази постановка от шпионин на Инквизицията Барнаба се е превърнал в главно действащо лице - жесток, коварен, страшен, истинско олицетворение на злото. Може би за да ни стане ясно кой е той, на ръкава си носи лента – такава, каквато са носели служителите на хитлеровия СС. Той и неговите хора убиват, тормозят, безчинстват, те са господари на света, в който се развива действието на „Джоконда“. Великолепен актьор, Васало е и много добър певец. Започнал е преди 25 години сценичните си прояви на сцените на най-големите оперни театри на света – отначало с белкантов репертоар, впоследствие с Верди, а от миналата година той вече е и Скарпия от „Тоска“. Заслужава си да се види в тази чудовищна роля.
Остава да добавя и още двама изпълнители на главните роли, преди всичко китайката Нинг Лианг в ролята на Сляпата - с красив, мек тембър на гласа, една певица с огромен репертоар - от Моцарт и Росиниевите виртуозни героини до Рихард Щраус. Носителка е на редица престижни награди от певчески конкурси, между които тази на Метрополитън, на конкурса „Лучано Павароти”, на „Роза Понсел” и др. И още една интересна подробност от кариерата на Нинг Лианг - преподавателка е по вокална постановка в Пекинската консерватория. И последният участник в спектакъла на „Джоконда“ - френският бас Жан Тейтжен, също познат в големите оперни театри на Европа, с репертоар от барока до съвременната музика, известен и като кантатно-ораториален певец. Неговият Алвизо беше зловещ.
Много добра беше изявата на хоровете, участвали в спектакъла - хорът на театър Моне, хоровата академия на театъра и детски и младежки хор на Моне, както и симфоничният оркестър на Моне. Въобще „Джоконда“ е един много добър спектакъл от музикантска гледна точка, а колкото до визуалната - Вие сами ще си прецените какво ви допада.
Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..
Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..
Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..