Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: България има икономически дисбаланси, но и висок растеж

Проблемите в застрахователния сектор са сериозни, се отбелязва в доклада от зимния семестър

Еврокомисар Валдис Домбровскис
Снимка: БГНЕС

Икономиката на еврозоната и ЕС бележи спад, според оповестения днес пакет за зимния семестър. Това съобщи еврокомисарят за еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис. България попада сред страните с икономически дисбаланси заради продължаващата несигурност във финансовия сектор и все още високата корпоративна задлъжнялост. Същевременно еврокомисар Домбровскис посочи като положителни тенденции високият икономически растеж, бюджетният излишък и добрите показатели на пазара на труда.

„Както знаете, ние ревизирахме надолу прогнозата за растежа в еврозоната и ЕС. В зимната си прогноза очакваме растеж от 1.3 на сто за еврозоната. Виждаме, че някои рискови фактори, които откроихме в есенната ни прогноза като глобалните търговски напрежения и забавянето в развиващи се икономики като Китай се материализираха и съответно засегнаха икономическия растеж в ЕС. Все още сме изправени пред несигурност заради Брекзит и фискалната траектория в някои страни като Италия. 

България, Германия, Испания, Франция, Хърватия, Ирландия, Холандия, Потругалия, Румъния и Швеция имат икономически дисбаланси, а Италия, Гърция и Кипър - икономически свръх дисбаланси. 

На въпрос на "Хоризонт" дали попадането на България в тази група ще се отрази негативно на заявеното желание на страната ни да се присъедини към чакалнята на еврозоната през юли, Домбровскис отговори:

„Действително, миналата година ние достигнахме до заключението, че в България вече няма свръх дисбаланси. Сегашната ни оценка е, че България все още е изправена пред дисбаланси поради определена несигурност във финансовия сектор, съчетана със сравнително все още висока корпоративна задлъжнялост. В същото време икономическият растеж продължава изключително високата си тенденция - очаква се той да бъде 3.6 на сто тази и следващата година, съотношението на дълга спрямо брутния вътрешен продукт се очаква да бъде около 26 на сто, което е едно от най-ниските нива в ЕС. Има бюджетен излишък, виждаме и добри показатели за пазара на труда като цяло, така че икономическата ситуация се подобрява. Колкото до перспективата България да се присъедини към чакалнята на еврозоната, в това отношение работата продължава на базата на писмото с поетите ангажименти, което България подаде в Еврогрупата миналото лято.  Освен това Европейската централна банка започна изготвянето на задълбочена оценка на качеството на активите в банковия сектор. Очаква се резултатите да бъдат публикувани през юли. Така че решението дали България да се присъедини към чакалнята на еврозоната ще бъде взето на тази основа и е реалистично да се очаква през третото тримесечие на тази година“.

В оповестения доклад от зимния семестър Европейската комисия отбелязва сериозните проблеми в застрахователния сектор у нас. Забележката е сред новите констатации на Брюксел.

Оттам обръщат внимание, че от лятото - след случая „Олимпик“, няма титуляр на поста заместник-председател на Комисията за финансов надзор, отговарящ за застраховането. Също така още от ноември е известно, че председателят Карина Караиванова ще премине в Европейската банка за възстановяване и развитие.

Не толкова добри са новините за Италия и Румъния. За Италия Домбровскис подчерта:

Има известна загриженост, че държавния дълг спрямо брутния вътрешен продукт не се очаква да намалее значително през следващите години, а той е съчетан със слаба икономическа перспектива. Има и влошаване на структурния баланс. Реформите от 2018-та година са в  застой в широка степен и някои бюджетни мерки през тази година на практика бележат обрат спрямо важните предишни реформи, особено при пенсиите. На този етап не препоръчваме да се отваря процедура за свръх дисбаланс, но ние отново ще оценим положението в Италия в нашия пролетен пакет на базата на реформите в страната. Колкото до Румъния, тя беше извадена от страните с макроикономически дисбаланси, но рисковете, свързани със загубата на конкурентноспособност и дефицита по текущата сметка се повишиха. Наблюдаваме също така процикличната данъчна политика и отслабване на прилагането на реформите. Затова връщаме обратно Румъния сред страните с макроикономически дисбаланси.

Като цяло, виждаме, че икономиките в ЕС имат спад, но засега той е най-забележим в Италия. Така че вместо предишните ни прогнози за растеж от 1.2 на сто, за тази година той е една 0.2 на сто. В случая става въпрос за външни фактори, през които преминава целият ЕС, но и за вътрешни фактори, свързани с несигурност заради данъчните планове на правителството и по-точно със същественото увеличаване на бюджетния дефицит. Знаем, че тези планове са коригирани след дискусиите ни миналата година, но виждаме, че вече се усещат негативните влияния върху икономиката". 

Еврокомисарят не беше категоричен как ще се отрази хода на Брекзит върху европейската икономика:

„На този етап не мога да кажа много. Ние в ЕС получихме сигнал за готовност да се отложи датата за Брекзит, за да се постигне споразумение и по-точно яснота по него. Ако тази молба е подадена официално, сме готови да я оценим и евентуално да я подкрепим. Имаше различни дати с разцлични цели . Краят на 2020-та година се смяташе като потенциален край на преходния период в случай на сделка, тъй като съвпада с края на многогодишната финансова рамка, а Обединеното кралство няма да прави вноски в следващата. Сега се оказва, че новият преходен период ще бъде след това“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Орбан

Орбан: Вторият мандат на Тръмп ще даде начало на нов подем на десницата в Европа

Вторият мандат на Доналд Тръмп, начело на САЩ, ще даде начало на нов подем на десницата в Европа, заяви днес унгарският премиер Виктор Орбан, цитиран Ройтерс. Доналд Тръмп ще положи клетва като президент на САЩ и ще встъпи в длъжност Премиерът националист, който е дългогодишен поддръжник на Тръмп, предвижда "златна ера" в отношенията между САЩ и..

публикувано на 20.01.25 в 16:32
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Останалите без ток по Коледа и Нова година ще получат компенсации през февруарските си сметки

Хилядите домакинства, които останаха без ток по Коледа и Нова година, ще бъдат компенсирани от държавата чрез февруарските си сметки. Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков след среща с представителите на електроразпределителните дружества.  За обезщетенията държавата осигури допълнително 2 милиона и 200 хиляди лева. Ще бъдат компенсирани..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Грипна епидемия в нови три области - Пловдивска, Ямболска и Благоевградска

Нови три области обявяват грипна епидемия. След областите Хасково и Видин, временни мерки се въвеждат и на територията на област Ямбол от 21 до 27 януари, на Пловдив - от 22 до 28 януари и на Благоевград - от 22 до 30 януари,  съобщи Министерството на здравеопазването.  В петте области се спират профилактичните прегледи, ваксинациите и плановите..

публикувано на 20.01.25 в 15:56

Област Габрово е в предепидемична обстановка

Област Габрово е в предепидемична обстановка. Най-висока заболеваемост от грип и остри респираторни заболявания е регистрирана сред децата от градините и тези в основните училища. Данните за разпространението на грип и остри респираторни заболявания за изминалата седмица показват, че в Габровска област засегнати са 278 души на 10..

публикувано на 20.01.25 в 15:50

Промените в ЗСВ, спиращи избора на Сарафов - в утрешния брой на Държавен вестник

Промените в Закона за съдебната власт, заради които беше спрян изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор, ще бъдат публикувани в утрешния редовен брой на Държавен вестник. Според преходните и заключителните разпоредби те ще влязат в сила с обнародването им. С пълно единодушие депутатите решиха да спрат избора на Сарафов за главен прокурор..

публикувано на 20.01.25 в 15:46

Борислав Цеков: Това, което предстои в САЩ ще има характер на "шокова терапия"

С емоционален заряд се разглежда встъпването на Доналд Тръмп във втория му мандат като президент на САЩ, защото САЩ имат нужда от прогресивни промени. Заявката на Тръмп и екипа му, в който се консолидират могъщи сили на американското общество, е доста амбициозна,  коментира от Вашингтон собственикът на социологическа агенция "Галъп..

публикувано на 20.01.25 в 15:32

Пациентски организации настояват НЗОК да заплаща и т.нар. биомаркерна диагностика

България е единствената държава в Европейския съюз, в която генетичните изследвания на раково образувание - така наречената биомаркерна диагностика, не се заплащат с публични средства. Това припомниха от двете национално представени пациентски организации, които от години настояват за това изследванията да се поемат от Здравната каса. Около 29..

публикувано на 20.01.25 в 15:20