Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти посочват условията за преминаване на „Турски поток“ през България

Снимка: offshoreenergytoday.com

Политически, а не толкова технически. За газ, а не толкова за ядрена енергетика ще са предстоящите българо-руски разговори, заяви експертът Антоний Иванов, визирайки предстоящата в началото на идната седмица визита в София на руския премиер Дмитрий Медведев.

Политическият аспект по отношение на природния газ във взаимоотношенията между България и Русия е много по-важен, много по-горещ, докато по отношение на ядрената централа няма необходимост от такива политически дискусии.

„Когато говорим за реалните параметри на тези две инициативи, така да ги наречем, ядрената е много по-тежаща, много по-отговорна и с много по-дълги последици, отколкото газовата, но това вече е друга плоскост“, каза експертът.

Така или иначе всичко това има контекст. Защото, когато говорим за региона, ние говорим за много силна конкуренция.

И въпреки, че всички проекти в региона стават по-бавно, като говорим за ядрена енергетика се вижда, че не е така.

„Румъния направи скоро интересна стъпка напред към реализация на своя проект за доизграждане на Черна вода с трети и четвърти блок. Те вече имат една ясна концепция за финансиране на техния проект. В Турция „Айкую“ върви със строителните работи, тоест възможността там този проект да се случи далеч преди Белене е доста сериозна“, каза Антоний Иванов.

А що се отнася до руснаците.

„Те имат много пазари. Предлагат вече много ясни продукти - доставка на технология, доставка на ноу хау, доставка на осигуряване на развитие на човешките ресурси и осигуряване на финансиране. Това всичкото е в общ пакет и те това го предлагат успешно в много страни. Техните други пазари са доста по-интересни за руската страна и то е логично, а ние им даваме една много сложна задача. И аз ако бях, бих се замислил много колко усилия да хвърля за решаване на една много сложна задача при положение, че имам възможности да решавам много по-интересни задачи на други места“.

Затова.

„Те няма да излязат извън рамката, която те вече са създали, отиграли и няма да я променят заради България. Тоест най-близкото, което ние бихме могли да получим от руската страна, то би било предложението, което е за „Пакш“ в Унгария, контракт на базата на договори за разлики с държавни гаранции, което българската страна декларира, че не е готова да предложи на този етап“, смята Иванов.

Българската страна обаче е готова да построи разширението на газопровода „Турски поток“ на наша територия. Върху какво трябва да се съсредоточат разговорите ни с руснаците, посочва Иван Дреновички.

„За да се даде възможност по съществуващата газопреносна система или новоизграждаща преносна система да има и допълнителни обеми, които ние като разпределителен център да пренасяме. Основна част от приходите на българския оператор идват именно от транзитния пренос по съществуващият договор за транзит с „Газпром“. Към настоящият момент ние трябва да направим всичко възможно да запазим в най-добрия случай 70% от този обем “, обясни той.

Според Иван Дреновички трябва да се преразгледа двустранното споразумение между Русия и Турция, с което 100% от капацитета на сухопътния участък на „Турски поток-2“ на турска територия се управлява от „Газпром експорт“.

„Трябва да се прецизира това споразумение, така че начинът, по който се управлява сухопътният участък на турска територия, да е съвместим с изискванията на трети енергиен пакет, газовата директива и съответните регулации“.

А това е важно, защото Турция е страна транзитьор.

„В перспектива изграждането на едни капацитетни възможности от наша страна, управлението на нова входна точка, която даваме „Странджа-2“,  трябва да го управляваме по начин, по който да позволява да получаваме изход Турция, вход България допълнителни количества извън „Турски поток-2“, а такива количества в недалечна перспектива съществуват и тогава ние ще можем да формулираме в контекста на  газов хъб "Балкан" чисто български проект, можем да го наречем и „Балкански поток“.

Що се отнася до Сърбия, която е от другата страна на тръбата в началото на февруари енергийната общност изказа мнение и становища към смесената компания между „Сърбиягаз“ и „Газпром“ , че капацитетът, който е освободен за пазарен принцип, е недостатъчен и той трябва да бъде значително разширен.

И най-важното според Иван Дреновички:

„Не просто всички дейности по реализацията на газов хъб „Балкан“ или новите транзитни потоци да бъдат в рамките на „Булгартрансгаз“. „Булгартрансгаз“ все пак има ограничен капацитет и той има функциите да бъде преносно предприятие-оператор, който да бъде прозрачен… Тук трябва да се акцентира до голяма степен по отношение на енергийната дипломация, която липсва. В момента излезе, че целият фокус за защита на националните интереси остава в оператора. Новите промени в газовата директива всъщност изискват много по-активно участие от страна на министерството, от страна на КЕВР, включително и от страна на парламента“.

„Ние трябва съгласно промените в газовата директива или да сключим споразумение с Турция като трета страна извън ЕС, или да искаме дерогация за период от 20 години, която отговаря на резервирания капацитет от страна на „Газпром“. Много е важно енергийната дипломация, двустранни договори с Турция и с Русия, разбиране за изискването от страна на ЕС в контекста на промените в основната газова директива и отваряне на газопровода на сухопътната част на Турция и за трети страни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Недева

Посланикът на Франция връчи на журналиста Ирина Недева Националния орден за заслуги, степен Кавалер

Тази вечер посланикът на Франция в България Жоел Мейер връчи на журналиста от програма "Хоризонт" Ирина Недева Националния орден за заслуги, степен Кавалер. Тя е удостоена с него, с указ на президента на Франция Еманюел Макрон от 6 март 2024 г.  Орденът има за цел да отдаде почит на чуждестранни личности с принос за популяризирането на основните..

публикувано на 03.12.24 в 21:45
В магазин за теракотени фигурки в Неапол, архив, ноември 2024 г.

Повишение на цените в Италия до 300% за Коледните и Новогодишните празници

Статистиката в Италия сочи сериозно повишаване на цените за предстоящите празници. Съвместен анализ  на агенциите Facile.it и Consumerismo  разкрива, че очакваните с нетърпение  Коледа и Нова Година за италианците ще са доста скъпи. Според изчисленията за нова коледна елха и украсата ѝ разходът е около 270 евро, а з а коледен обяд цената е..

публикувано на 03.12.24 в 21:22
Андрий Сибига (вляво) и Марк Рюте.

Министърът на външните работи на Украйна поиска още 19 ПВО системи от НАТО

Министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибига поиска още 19 системи за противовъздушна отбрана от НАТО за защита на стратегически енергийни обекти. В съвместно изявление с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в щаб квартирата на Алианса, той заяви: "Нуждаем се от силни исторически решения, вместо разговори с Путин или посещения в Москва...

публикувано на 03.12.24 в 20:30
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган (вляво) и руският му колега Владимир Путин (вдясно) по време на двустранна среща в кулоарите на срещата на високо равнище на Шанхайската организация за сътрудничество в Астана (Казахстан) - 3.07.2024

Президентите на Турция и Русия са обсъдили ситуацията в Сирия по телефона

Президентът на Русия Владимир Путин е подчертал необходимостта от бързо прекратяване на бунтовническата офанзива в Сирия. Това е станало в телефонен разговор с турския му колега Реджеп Ердоган на седмия ден от офанзивата, по време на която ислямистки групировки завладяха втория по значение град в страната - Алепо. Днес фронтът наближава..

публикувано на 03.12.24 в 20:05
Елена Ласкони

Без резултат след срещата Ласкони - Чолаку в Румъния

Без резултат приключи двустранната лидерска среща за съставяне на широко коалиционно правителство в Румъния. Идеята за формиране на 4-партиен кабинет от проевропейските сили обсъдиха в парламента премиерът от спечелилата парламентарните избори преди два дни Социалдемократическа партия Марсел Чолаку и лидерката на дясноцентристкия "Съюз за..

публикувано на 03.12.24 в 20:03
Проходът Петрохан вече е разчистен от падналите дървета.

Петрохан вече е отворен за движение

Отвориха прохода Петрохан, който беше затворен от неделя вечерта заради паднали на пътя дървета и клони. Близо две денонощия проходът Петрохан  остана затворен . Проходът "Петрохан" остава затворен повече от 15 часа заради паднали дървета Падналият сняг и последвалото обледяване доведе до масово падане на пътя на дървета и клони...

публикувано на 03.12.24 в 19:32

КЗП: При промяна на условията потребителите могат да прекратят договора с мобилните оператори без разходи

По повод анонсираното днес повишение на цените на услуги от мобилния оператор "Йетел" от 5 януари от Комисията за защита на потребителите съобщиха, че в такива случаи абонатите имат право да прекратят договора си без допълнителни разходи. От Комисията за защита на потребителите уточняват, че повишаването на цените се извършва на основание на Закона за..

публикувано на 03.12.24 в 19:29