„Искаме да си запазим спокойствието в селото. Концесията за добив на глауконит ще бъде на 300 м от селото ни. Ще има много прах, ще работят дизелови багери, камиони над 20 тона, от които ще има изгорели газове. Това находище ще бъде за 35 години. За тези години те ще унищожат напълно селото. Ще унищожат растителността, животните. Находището е на площ 520 дка“. Това каза пред БНР кметският наместник на Мало Пещене Иван Стоянов.
На 14-ти април в селото ще се проведе местен референдум с въпрос - да бъде ли предоставена концесия за добив на глауконит от находището „Глория“ в землището на селището. Проектът за разработването на находището вдигна на протест хората от Мало Пещене и съседното Голямо Пещене.
Никола Вардев, представител на фирмата инвеститор, уточни в предаването „Преди всички", че всичко по проекта е според законовите разпоредби:
„Вече 5-6 години фирмата е извършвала търсещи работи, картировки, сондажи. Не сме имали брожения от никого от селото. Нямаше никакъв проблем досега. Отделни хора явно имат интерес да обсебят проекта, затова се появиха и протестите. Отделни единици, скрити, правят всичко възможно да изгонят инвеститорите".
Кметският наместник на Мало Пещене е сигурен, че над 90% от селото ще гласува на референдума против концесията.
„След референдума се надяваме господата от концесията да се оттеглят. Ако не го направят, ще продължим да протестираме, ако се наложи и до Страсбург ще стигнем. Собствениците на земите не са съгласни да продадат собствеността си заради концесията", каза още Иван Стоянов.
Никола Вардев поясни, че полезните изкопаеми са държавна собственост и съгласно Закона за подземните богатства се предоставят разрешения за търсене, проучване, като всичко това е с конкурсно начало.
„Самата суровина е достатъчно актуална - пясъчна зелена скална маса, която ще се използва за естествени минерални торове в селското стопанство. Това е една от суровините - хит в цял свят. Тя замества всички химически торове, отричани в по-голямата си част. /.../ Всички дейности с добива и преработката са със съвременни машини и техники. Няма да има никакво въздействие върху природата“, увери Вардев и допълни:
„Самият минерал, който се добива, всичко от него ще се използва, няма да има отпадъци. Самата преработка ще се извършва в херметически затворени системи, ще се минимализират шумът и замърсяването“.
Иван Стоянов не прие като достоверни твърденията на Никола Вардев, че хора от района ще бъдат наети по проекта, че местни имат апетит към находището и че добивите на глауконит няма да навредят на природата.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Жители на врачанското село Мало Пещене ще проведат местен референдум , в който населението ще каже дали желае добиването на глауконит от кариера, намираща се в землището на населеното място. Решението беше взето на редовното заседание на Общинския..
Жители на две врачански села Мало и Голямо Пещене ще протестират пред екоинспекцията във Враца срещу добива на глауконит в общото землище на селата им. Кариерата е с площ 600 дка и пясъчната суровина ще се добива по открит способ. Преди три години в..
Няма съмнение, че подборът на заподозрени, които да се вкарат в ареста, е политически . Това обясни пред БНР политологът Калоян Велчев, след като кметове на "Продължаваме промяната" попаднаха под прицела на правораздавателните органи. В ъв Варна беше..
Паркът "Врана" е затворен за посетители. Областният управител на София-град Стефан Арсов не се е явил на срещата със заместник-кмета на София Надежда Бобчева, за да му предаде ключовете и документите на парка. След съдебно решение паркът до някогашния..
Системата HEMS ще разполага с осем хеликоптера, а не с първоначално планираните шест, съобщи здравният министър Силви Кирилов. Доставените до момента три въздушни линейки все още не са оборудвани с лебедки, не е ясно и откога ще започнат да изпълняват..
В две детски градини в Добрич са измерени температури над допустимите стойности, информират от Регионалната здравна инспекция. Проверката е извършена вследствие на постъпили множество сигнали от родители. В двете детски градини наскоро завършиха..
Следващата цел на България е простичка и ясна – по-голяма интеграция в европейското пространство, за да се осигури по-добро бъдеще на българските граждани. Защото това е моделът, по който Европа ще върви, каза проф. Милко Палангурски в..
През изминалото денонощие огнеборците – Ямбол са реагирали на 24 сигнала за пожари. Няма пострадали хора и засегнати обитаеми имоти. В град Стралджа е изведен възрастен мъж, обитаващ имот, намиращ се в непосредствена близост до възникнал пожар. С..
Народното събрание ще избира председателя и членовете на Антикорупционната комисия с обикновено мнозинство, а Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите, ще може да заседава в намален състав. Това предвиждат промените в Закона за..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..