Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Портретът на Дориан Грей“ в Благоевград – съвременен прочит в сложна плетеница от литература и театър

С голям интерес благоевградската  публика, а и не само, очаква премиерата на  постановката „Портретът на Дориан Грей“, която ще бъде точно след седмица. Не само защото ръкавицата е хвърлена към единствения роман на класика Оскар Уайлд и  саркастичния му поглед към разядената лондонска аристокрация в края на XIX век. Но и заради абсолютно съвременния прочит на сюжета, поставен на сцената на театъра.

Нещо повече - версията, която избира екипът, е на Мерлин Холънд, който е внук на Оскар Уайлд и който е дал съгласието си. В главните роли - сър Хенри е Калин Врачански, в ролята на Дориан Грей се превъплъщава младият актьор Севар Иванов, Мариана Бонева е Сибил Вейн.

Да облечеш  лондонската аристокрация от преди два века в удобството на съвременната висша мода с младежкия привкус на тениски, джинси, много злато и цветни мотиви, си е истинско предизвикателство. Още по-голямото е да придадеш на Оскар Уайлд  актуалността на настоящето.

Млад екип, който свири на един инструмент и то хармонично. В това успяват да ни убедят директорът на театъра Маргарита Мачева и гост-режисьорът Стайко Мурджев. Постановката бе определена като съдбовна на фона на дългогодишната управленска и театрална депресия на културната институция.

„Като директор на театъра смятам, че такъв постановъчен екип не е събиран от години, с толкова сериозни имена. Мисля, че това е една от първите предпоставки да се случи страхотно представление“, каза Маргарита Мачева.

„Портретът на Дориан Грей“ е един литературен паметник, към който трябва да се отнасяш много сериозно, много подготвен за сложните парадоксални смисли, които носи самият роман“, обясни Стайко Мурджев. И изрази надежда зрителите в Благоевград да успеят да се свържат с посланията на спектакъла.

Според него съвременният прочит на романа не означава опростен, поевтинял прочит, или че актьорите са облечени в джинси и тениски, а една съвременна динамика на общуването. „Мисля, че се случва една интригуваща амалгама между епохата на Оскар Уайлд – XIXвек в Лондон, и космополитното живеене тук и сега“, каза Стайко Мурджев. Според нето на премиерата ще може да се види „елегантна, сложна и пищна плетеница от литература и театър“.

И сега към най-любопитното и коментираното от историята на тази постановка. Тя е по версията на Мерлин Холънд, който е внук на Оскар Уайлд, разбира се не пряк, и с него са водени преговорите.

„Това е много голямо постижение, постижение на управата на театъра“, каза Стайко Мурджев.

„Тази адаптация на романа беше най-вярна. Любопитен факт от преговорите беше, че той искаше след като се преведе от английски на български, българският превод след това обратно да се преведе на английски, за да може да сравни и види езика“, сподели Маргарита Мачева.

Преводът на текста от Деница Димитрова „наистина е страхотен, голямо постижение“, добави Мурджев.  

Костюмите в „Портретът на Дориан Грей“ са безспорна провокация  към зрителя и към автора им Петя Боюкова.

„Те са съвсем съвременни, а не модернизирани костюми… Но са костюми на едно особено общество, много високо общество… или костюми от висшата мода по някакъв начин“, обясни тя.

Музиката на спектакъла е дело на  Петър Дундаков, който също повдигна завесата.

„Тя също съдържа едно вдъхновение от чисто романтичното опиянение на това време, когато е писан романът, до съвсем съвременни конотации на електронно процесиране и моделиране на звука“, обясни той.

Целият репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва седми сезон на "Литературните маршрути"

Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" .  Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци.  Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература".  Многоликата..

публикувано на 09.05.25 в 15:56

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Люлякови музикални вечери в Ловеч

В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..

публикувано на 08.05.25 в 07:43

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58