Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Боян Дуранкев: ЕС изгуби компаса си, Франция сменя парадигмата

Който влезе в еврозоната, губи богатства, подчерта икономистът

Проф. Боян Дуранкев
Снимка: БГНЕС

„Еврото празнува 20 години и откакто го има, се натрупаха много проблеми и въпроси за бъдещето на Европейския съюз. Идеята, че може само с една валута и свободни пазари нещата да се подобрят катастрофира през 2008 година с финансовата криза“. Така проф. Боян Дуранкев, икономист и преподавател в УНСС, коментира авторската статия на френския президент Еманюел Макрон, в която той предлага реформи, които да доведат до европейски ренесанс, като идеята за социален щит за всеки работник в ЕС, минимална работна заплата в еврозоната.

В предаването „12+3“ проф. Дуранкев подчерта, че в цяла Европа има натрупано социално напрежение и даде за пример модела Германия, интересен след въвеждането на еврото там.

„Повече от половината германци имат по-нисък жизнен стандарт, отколкото преди въвеждането на еврото. ЕС търсеше какво по-добро да направи от другите, но загуби компаса си. Нито Меркел, нито Юнкер успяха да го обединят с нови идеи“.

Според проф. Дуранкев това, което Макрон предлага, е „добро дошло като храна за размисъл за самия Европейски съюз преди изборите“.

„Евросъюзът трябва да се стабилизира и да бъде модел за развитие на всички останали страни“.

Проф. Боян Дуранкев припомни думите на Митеран, който навремето казал, че, „ако има една валута без европейска федерация, то ще имаме катастрофи и екзити на различни страни“.

„Както Брекзит подсказа, че има много сериозни проблеми както между страните, така и вътре в страните. С една валута без европейска федерация идват авторитарни управления, които заместват демократични институции. Идват най-различни екзити. Кой има интерес ЕС да е по-слаб? Това са само банкерите на север и олигарсите на юг“.

„Моделът, върху който се строеше ЕС в началото е различен от този отпреди 20 години, когато влезе единната валута, но без европейска федерация. В момента се сменя парадигмата и то от Франция, която винаги е водела революционно в ЕС, докато Германия - еволюционно. Третокласните икономики като българската и румънската ще бъдат в катастрофално състояние, ако спазваме само законите и ползваме една валута. Винаги идват кризи. Какво ще се получи, ако дойде криза? Моделът личи – ще бъдем отново с Гърция, Ирландия, Португалия, Италия. Там хората имат чудесен достъп до кредити, но когато дойде кризата, се оказва, че взимат евро, купуват чужди стоки. При първа криза активите им стават собственост на чуждите банки и стават крепостни до края на живота си“, коментира още икономистът.

По думите на проф. Дуранкев, ЕС се нуждае от една много по-силна координация, защото една валута не се оказва достатъчна за хармония, за развитие.

„Това, което Макрон усеща е, че огромна част от парите в отделните държави се насочват към една страна – Германия. Ако продължат екзитите и Германия върне дойче марката, най-силното нещо ще бъде дойче марката. Стотици милиарди евро се насочват в Германия, оттам те отиват в други страни, защото там имат по-ниска рентабилност“.

„България в момента няма план Б, изглежда, че всичко върви по мед и масло. Но влизайки в еврозоната, да не забравяме модела Гърция. Страните извън еврозоната постигат по-бързо развитие – Чехия, Полша, Унгария. Еврото облагодетелства Германия. Който влезе в еврозоната, губи богатства, а германските износители трупат богатства. Може и да се хвалим, че сме напред, но ако запазим същите темпове на икономическо развитие, нашите пра-правнуци евентуално ще достигнат средното на ЕС от 2018 година“.

Проф. Боян Дуранкев подчерта, че страната ни е нетен донор на ЕС:

„Или ЕС ще върви към една повече Европа, или екзитите ще продължат. И появят ли се северни европейски щати, защото това е очакваното, ако продължат екзитите, то южната периферия на Европа няма шансове и ще бъде разбита отвсякъде. Ние сме в най-лошото място на периферията. Не е достатъчно да слушаме какво казват началниците, време е да даваме идеи“.

Интервюто с проф. Боян Дуранкев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
При Кадин мост над река Струма, в село Невестино, област Кюстендил, архив.

Спадат нивата на езерата в Рила и р. Струма край Невестино

Нивото на езерата в Рила пада от засушаването според планинари, водите на Струма при Невестино са намалели драстично,  коментираха от Общината. От кметството са поставили измервателни уреди в близост до известния исторически Кадин мост и наблюдават нивото й. Най-видимо е намаляло нивото на Рибното от Седемте езера, което е 6-о отгоре надолу,..

публикувано на 13.07.25 в 15:57

БНБ: Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина, но вече с номинал в евро

Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина – първата година, когато България ще членува в еврозоната, става ясно от предварителната програма на БНБ. Ликът на Свети Иван Рилски ще ни гледа от възпоменателна монета с номинал 100 евро. Следващите две години трябва да излязат 11 възпоменателни монети, пише в предварителната монетна..

публикувано на 13.07.25 в 15:53

Хеликоптер се включи в гасенето на пожара в природен парк "Рилски манастир"

Хеликоптер се включи в 13.00 ч. в гасенето на пожара над река Илийна в Природен парк "Рилски манастир", казаха за БНР от Общината в Рила. Машината черпи вода от изравнителя на ВЕЦ " Рила" край града, каза за БНР зам.-кметът на Общината Лазар Чавков Пожарът, който възникна преди двадесетина дни на 2 000 м. надморска височина, на труден..

публикувано на 13.07.25 в 15:50
Прабово Субианто и Урсула фон дер Лайен

ЕС и Индонезия постигнаха политическо споразумение за напредък по споразумението за свободна търговия

Постигнато беше политическо споразумение за напредък по споразумението за свободна търговия между ЕС и Индонезия, заяви в неделя председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, съобщава Ройтерс. Търговското споразумение, наречено CEPA (Comprehensive Economic Partnership Agreement или Всеобхватно споразумение за икономическо..

публикувано на 13.07.25 в 15:42
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: ЕС предпочита постигане на решение за търговията със САЩ чрез преговори

В неделя председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел ще продължи да се въздържа от ответни мерки срещу американските мита върху стоманата и алуминия, докато се стреми към постигна на търговско споразумение, което да предотврати по-широките 30-процентни мита, обявени вчера от американския президент Тръмп, предадоха Ройтерс и..

публикувано на 13.07.25 в 15:12

Евродепутати: Не оспорваме идентичността на РСМ, а нарушаването на правата на сънародниците ни

"Не оспорваме идентичността на днешна РСМ и на хората, които живеят там. Но оспорваме системното нарушаване на правата на тези, които имат българско самосъзнание. Няма да допуснем и нашата обща история да бъде открадната и представена само като македонска".  Около това мнение се обединиха в ефира на БНР евродепутатите Кристиан Вигенин и Ивайло..

публикувано на 13.07.25 в 14:40

Новата пречиствателна станция на язовир "Ясна поляна" вече е въведена в експлоатация

Новата пречиствателна станция на язовир "Ясна поляна", на стойност 22 млн. лв., вече е въведена в експлоатация. Това стана ясно при извършената инспекция на съоръжението от премиера Росен Желязков, регионалния министър Иван Иванов, лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, депутати и кметове на общини. Експлоатационният период на пречиствателната станция е..

публикувано на 13.07.25 в 14:12