Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Колева: Решения в ЦИК, РИК и ОИК с обикновено мнозинство са недопустими

Снимка: БУЛФОТО

„Жалко е, когато законотворците започват да се вслушват в гласа на обществото постфактум, едва след като предложат и приемат промени или нови закони“, коментира пред БНР Катя Колева - председател на Управителния съвет на Института за социална интеграция. По думите ѝ обсъжданията трябва да се случват предварително и след дебат да се вземат решенията.

Колева е категорична, че поправки в изборното законодателство не бива да се правят в последната една година, а не в последните 2-3 месеца преди избори.

„Днес в зала ще отхвърлят ветото на президента. Президентът ще има някакъв срок да обнародва в Държавен вестник. Първата възможност за това би била на 12 март. Тук не може да се каже, че се приема онази част от ветото, която е за преференциите. Ветото е съвкупно нещо. След 12 март, като бъде обнародвано в Държавен вестник, ще има възможност със Закон за изменение и допълнение да се внесат промени, които действително да имат някакъв шанс да бъдат приети и да дадат възможност българският избирател на 26 май да гласува с преференциален праг, какъвто беше досега. Тази изнервеност, тази припряност, тази прибързаност - всичко това нагнетява и без това динамичната обстановка и недоверието на избирателите в прозрачността и почтеността на изборния процес“, коментира Катя Колева в интервю за предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Според Института за социална интеграция преференциите са едно от достиженията в демократичността на изборния процес в България. „Избирателят започна да се научава как съзнателно може да пренареди една листа“, посочи Колева. Според нея това е дисциплинираща мярка и за партиите:

„Ще вкарваш в листите наистина качествените представители на партията и няма да се притесняваш, че някой може да ги пренареди“.

От Института за социална интеграция не заявяват подкрепа за никой от членовете на ЦИК публично, каза Катя Колева и обясни решението:

„За да бъдем спокойни, когато работим с нашите граждански наблюдатели. Да не бъдем укорявани и да не бъдем слагани в една или друга плоскост на ангажираност към когото и да е. Нашите очаквания са ЦИК да работи по начин, по който решенията да бъдат в полза на демократичността на изборния процес“.

Според Колева е много важен въпросът за това как се взимат решенията в ЦИК, РИК и ОИК: „Решения с обикновено мнозинство в толкова политизирани органи - това е недопустимо. Непрекъснато могат да се взимат решения, които да са нагласени“.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗП погна търговци на лекарства по интернет

Комисията за защита на потребителите е установила търговци, продаващи по интернет лекарства, които трябва да се приемат само по лекарско предписание. Оттам съобщават още, че е в ход активна кампания за продажба на лекарства, отпуснати по лекарско предписание, които се предлагат онлайн. Санкцията за такова нарушение е до 50 000 лева. Вече са..

публикувано на 19.09.24 в 13:03

Постигнати са договорености за принципите на финансиране на висшето образование

Националният синдикат "Висше образование и наука" при КНСБ информира, че са постигнати договорености за актуализиране на принципите за финансиране и заплащане на труда в системата на висшето образование. В момента тече договаряне на нови основни възнаграждения за длъжностите на академичния и неакадемичния състав в държавните висши училища.  В края на май..

публикувано на 19.09.24 в 12:52

Предложение: Капиталовата програма на общините да се намали с 37 млн. лв.

Проектът за изменения в капиталовата програма за общините в Бюджет 2024 година е внесен в Народното събрание, показа справка на БНР. С предложените промени общо проектите на общините достигат 2885, а размерът на инвестиционната програма надхвърля седем милиарда лева. Периодът на осъществяването ѝ е до 2026 година, Тази година..

публикувано на 19.09.24 в 12:42

Валери Вълков се закле като депутат на мястото на Екатерина Захариева

Валери Вълков положи клетва пред Народното събрание и встъпи в длъжност като народен представител. Валери Вълков заема мястото на Екатерина Захариева. По-рано днес Народното събрание гласува единодушно за оставката ѝ като депутат от ГЕРБ-СДС. Тя бе приета от..

публикувано на 19.09.24 в 12:17

Фирмата, свързвана с експлодиралите пейджъри, няма офис в София

Фирмата, посочена в медийни публикации като участник в доставката на избухналите в Ливан пейджъри, няма офис в София. Това установи проверка на БНР. На адреса, посочен за контакт на столичния булевард "Витоша", има апартаменти, които се отдават под наем през платформа в интернет и няколко офиса. Борисов призова ДАНС и кабинета да..

публикувано на 19.09.24 в 12:14
Прелялата река Ламоне в Емилия-Романя, 19 септември 2024 г.

Лошо време в Италия, област Емилия-Романя отново е под вода

В резултат на лошото време и проливните дъждове, в Италия най-тревожно е положението отново в област Емилия-Романя, която пострада по същия начин миналата година. Предупредителният код в Емилия-Романя остава червен. За 24 часа са паднали средно 200 милиметра дъжд на квадратен метър. До момента са  евакуирани  1000 души, от които 800 в..

публикувано на 19.09.24 в 11:54

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45