Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Романът "Нови хора" на царския съветник Любомир Лулчев излиза отново 82 години след първото му отпечатване

Това е единствената книга, която Лулчев пише преди познанството си с Петър Дънов

Фрагмент от корицата на изданието от 1937 г.
Снимка: https://petardanov.com

Романът „Нови хора“ излиза за първи път 82 години след първото си отпечатване през 1937 г. Той е на една от най-мистериозните исторически фигури в историята на България в първата половина на XX век - Любомир Лулчев – таен духовен съветник на Цар Борис III и последовател на Петър Дънов.

Даниел Капсъзов, който е от рода на Лулчев, посочи, че за него се знае много малко. Включително в неговото семейство не се е говорело за Лулчев – това е била тема табу.

„За да не ни последва вълната на реваншизма на комунизма, за него не се говореше“.

Капсъзов разказа, че Любомир Лулчев е бил осъден на смърт и неговата смъртна присъда е изпълнена от Народния съд, въпреки че няма никакви доказателства за негова дейност като враг на народа, а точно обратното.

„За мен той е огромен българин. За съжаление, много малко знаехме за него“, добави той.

„Това е единствената книга, която Любомир Лулчев е написал преди да се познава с Петър Дънов и да е под влияние на Бялото братство. Заради това на мен ми се стори, че книгата ще бъде много интересна. Прочетох я и я предоставих на роднините на Лулчев. Обединихме се около идеята, че тази книга трябва да види бял свят“, разказа Росица Букова.

Редакторът на новото издание на „Нови хора“ Спаска Миховска добави:

„Проблемите в романа са свързани не толкова с неговата дейност като таен съветник на царя, колкото с предстоящата му връзка с учителя Петър Дънов. Неговите ясновидски качества и на духовно просветлен човек, които действително са съществували и които 3 години след написването на романа го завеждат при учителя Дънов, показват, че в него този дух на търсенето на новото е съществувал, когато той е обмислял романа. Макар че в романа нищо не се споменава за Дънов и учението му, то качествата и идеите, с които са надарени някои от героите в романа, водят точно в тази посока“.

Романът „Нови хора“ описва цялостния обществено-политически живот на България в тази епоха – в началото на XX век.

Книгата няма да се разпространява в книжарниците, може да се закупи само онлайн. Представянето ѝ ще бъде утре от 18 часа.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00