Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Романът "Нови хора" на царския съветник Любомир Лулчев излиза отново 82 години след първото му отпечатване

Това е единствената книга, която Лулчев пише преди познанството си с Петър Дънов

Фрагмент от корицата на изданието от 1937 г.
Снимка: https://petardanov.com

Романът „Нови хора“ излиза за първи път 82 години след първото си отпечатване през 1937 г. Той е на една от най-мистериозните исторически фигури в историята на България в първата половина на XX век - Любомир Лулчев – таен духовен съветник на Цар Борис III и последовател на Петър Дънов.

Даниел Капсъзов, който е от рода на Лулчев, посочи, че за него се знае много малко. Включително в неговото семейство не се е говорело за Лулчев – това е била тема табу.

„За да не ни последва вълната на реваншизма на комунизма, за него не се говореше“.

Капсъзов разказа, че Любомир Лулчев е бил осъден на смърт и неговата смъртна присъда е изпълнена от Народния съд, въпреки че няма никакви доказателства за негова дейност като враг на народа, а точно обратното.

„За мен той е огромен българин. За съжаление, много малко знаехме за него“, добави той.

„Това е единствената книга, която Любомир Лулчев е написал преди да се познава с Петър Дънов и да е под влияние на Бялото братство. Заради това на мен ми се стори, че книгата ще бъде много интересна. Прочетох я и я предоставих на роднините на Лулчев. Обединихме се около идеята, че тази книга трябва да види бял свят“, разказа Росица Букова.

Редакторът на новото издание на „Нови хора“ Спаска Миховска добави:

„Проблемите в романа са свързани не толкова с неговата дейност като таен съветник на царя, колкото с предстоящата му връзка с учителя Петър Дънов. Неговите ясновидски качества и на духовно просветлен човек, които действително са съществували и които 3 години след написването на романа го завеждат при учителя Дънов, показват, че в него този дух на търсенето на новото е съществувал, когато той е обмислял романа. Макар че в романа нищо не се споменава за Дънов и учението му, то качествата и идеите, с които са надарени някои от героите в романа, водят точно в тази посока“.

Романът „Нови хора“ описва цялостния обществено-политически живот на България в тази епоха – в началото на XX век.

Книгата няма да се разпространява в книжарниците, може да се закупи само онлайн. Представянето ѝ ще бъде утре от 18 часа.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39