Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Борисов: Разформироването на Левски-Спартак и ЦСКА през 1985 година не е заради сбиването

Светослав Марков (вдясно) и Теодор Борисов.
Снимка: БНР

Лекция на тема „Футболът и политиката в социалистическа България“ ще бъде изнесена от 19:15 ч.  в Студентския исторически център от Теодор Борисов - докторант в Историческия факултет. Борисов, който е изследовател на спорта като средство за политика и пропаганда, сподели за БНР:

„Футболът е по-различен от останалите спортове с това, че за разлика от тях, той не е стимулиран с идея за печелене на медали. На олимпийски игри един отбор по вдигане на тежести, по борба, може да донесе 5-6 медала, докато колективните спортове – баскетбол, волейбол, футбол носят по един и за самия режим е нерентабилно. От друга страна, говорим за най-популярния спорт“.

В предаването „12+3“ по „Хоризонт“ той обясни:

„Проблемът е, че когато очакванията за добро представяне на голям форум се разминат с реалността, се трупа едно социално напрежение, което самата партия трябва да реши как да преодолее. По-възрастните си спомнят сигурно статията от 1970-та година „Докога ще се търпят недъзите на българския футбол“, която идва като резултат на това, че България отива с едни от най-добрите си отбори за всички времена и постига една точка от три мача.  Изобщо до 1994-та ние победа на Световно първенство нямаме, полуфиналите в евротурнирите са максималният ни успех и това няма как да задоволява и спортните ръководители“

Разформироването на футболните отбори на Левски-Спартак и ЦСКА "Септемврийско знаме" през 1985 година не е било заради сбиването на финала за купата на България, разкри изследователят:

„Още февруари месец е било заложено, обсъждано е на заседание на Политбюро, тъй като години наред, особено извънстоличните отбори и физкултурни дружества, недоволстват затова, че Левски и ЦСКА са най-привилегировани и те са в неравнопоставени позиции. Затова още тогава се взима решението за девоенизирането, махането на офицерските чинове, включително и от МВР. Още февруари месец на практика е ясно, че Левски-Спартак и ЦСКА "Септемврийско знаме" няма да изглеждат по този начин. Моята теза е, че месец по-рано се случват събитията на стадион "Хейзел" с 39 убити преди мача между Ливърпул и Ювентус и партийните дейци, виждайки какво се случва -  по това време вече започват да се оформят като субкултура футболните запалянковци - преценяват, че е доста опасно това нещо да не се повтори в България. Има свидетелства, включително оператор на БНТ, че има две камери, които по време на мача се насочени към трибуните и се чака възможност за някаква провокация, за да могат да се вземат тези мерки. След като това не става, се взима повод от едно сбиване“.

Решенията за доживотни наказания на играчи са отменени бързо по настояване на покойния селекционер Иван Вуцов, тъй като голяма част от наказаните играчи като Наско Сираков и Борислав Михайлов е трябвало да играят на Мондиал “86. След политическите промени през 1990-а година са върнати и имената на отборите.

Успехите на българския футбол в този период идват повече напук на грижите на партията, отколкото благодарение на тях, категоричен е историкът:

„Футболът е отражение на целия социален политически живот и, както чрез футбола можем да възстановим целия социалистическия период, така, чрез това, което се случва в ден-днешен след години историците могат да установят времето, в което ние живеем“.

Отделни сегменти от социалистическата система можем да видим и днес в системата за спортна подготовка на страни като Великобритания, Франция, Австралия, каза Борисов.

„Въпросът е части от тази система да могат да се адаптират към съвременността, което правят доста страни на Запад, докато ние тук мислим, че ние сме открили топлата вода, това преди нас все едно не е съществувало и започваме отначало“.

Старите успехи на българския спорт няма как да се върнат, тъй като от 1988-ма насам статутът на спортистите аматьори отпада и сега вече на олимпиади участват изключително професионалисти, добави той.

Любомир Гутев - председател на Студентския исторически център, сподели, че основната функция на центъра е да организира събития, свързани с историята

„Публиката ни е активна! Винаги има интерес към това, което се дискутира и тя показва, че също има разбирания по темата“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национален отбор по волейбол - девойки под 19 години

Националките U19 са на осминафинал на волейболния Мондиал

Националният ни отбор по волейбол за девойки под 19 години отбелязаха четвърти успех на световното първенство в Хърватия и Сърбия. Воденият от Атанас Петров тим надигра категорично Перу с   3:0 гейма, в отделните части  25:17, 25:18, 25:23 точки в среща от трета група, изиграна в Осийек (Хърватия).  Така нашите момичета завършиха на втора позиция в..

публикувано на 07.07.25 в 21:21
Новак Джокович

Четвъртфинал за Новак Джокович на Уимбълдън

Поставеният под номер 6 Новак Джокович се наложи с 1:6, 6:4, 6:4, 6:4 срещу Алекс де Минор от Австралия в мъжката схема на тенис турнира от серията за Големия шлем "Уимбълдън". Това бе победа номер 101 за легендарния сърбин в Лондон.  Джокович започна колебливо мача и допусна цели три пробива, като Де Минор спечели убедително първия сет с 6:1...

публикувано на 07.07.25 в 19:44
Антоанета Стефанова

Стефанова и Салимова с място във втория кръг на СК по шахмат

Антоанета Стефанова и Нургюл Салимова се класираха за втория кръг на Световната купа по шахмат за жени в Батуми, а Надя Тончева ще трябва да премине през тайбрек, за да намери място сред най-добрите 64. Стефанова и Салимова постигнаха втори победи в днешните партии-реванш от първия кръг на турнира и с резултат от по 2:0 елиминираха своите съпернички...

публикувано на 07.07.25 в 18:55
Белинда Бенчич и Екатерина Александрова

Белинда Бенчич с първи четвъртфинал на Уимбълдън

Швейцарката Белинда Бенчич се класира за първи път в кариерата си за четвъртфиналите на Откритото първенство на Великобритания по тенис. 18-годишната тенисистка елиминира 18-а поставена Екатерина Александрова (Русия) със 7:6(4), 6:4 за по-малко от два часа на корта. Александрова спаси пет мачбола, докато Бенчич сервираше за мача при 5:3 във втория сет..

публикувано на 07.07.25 в 18:34

Янева с място в третия кръг при девойките на Уимбълдън, Василев печели и на двойки (обновена)

Елизара Янева се класира за третия кръг в игрите по единично при девойките на Откритото първенство на Великобритания по тенис.  Българката изигра силен мач и победи Юлия Щузек (Германия) с 5:7, 6:3, 6:2 за час и 39 минути. Янева направи обрат от 1:3 до 5:4 в първия сет, но загуби следващите три гейма и изостана в резултата. Българката навакса..

публикувано на 07.07.25 в 16:44
Отборът на България

Волейболистките ни с успех над световния шампион САЩ

Националният отбор на България победи действащия световен шампион САЩ с 3:2 (25:15, 16:25, 27:25, 13:25, 15:5) в четвъртия си мач от груповата фаза на Световното първенство по волейбол за жени до 19 години в Осиек, Хърватия. Националките записаха третия си пореден успех в груповата фаза на шампионата на планетата след тези с 3:0 над Испания и..

публикувано на 07.07.25 в 06:51
Арина Сабаленка

Арина Сабаленка преодоля Елизе Мертенс и е на четвъртфиналите

Арина Сабаленка надви с 6:4, 7:6(4) Елизе Мертенс и се класира на четвъртфиналите на турнира по тенис "Уимбълдън", който не е печелила никога. Беларускинята е шампионка от Австралия и САЩ, във Франция е губила финал, а в Англия най-доброто й постижение е полуфинал от 2021 и 2023. Поставената под номер 1 Сабаленка вече има 11 победи в 13 мача..

публикувано на 07.07.25 в 06:46