Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евростат: Страната ни е в дъното на ЕС по брой иновативни предприятия

България е в последната тройка страни на ЕС с най-нисък дял иновативни предприятия в Евросъюза, показват данни от анализ на Евростат за проучването на иновациите в общността през 2017 г., цитиран от БТА.

У нас едва 27% от общия дял на предприятията развиват някаква ефективна иновационна дейност, при среден показател за ЕС от 51% високотехнологични предприятия. Зад нас са само Полша – 22% и Румъния – 10% предприятия в областта на научноизследователската и развойна дейност (НИРД).

Въпреки сравнително ниския дял иновативни предприятия България е страната в ЕС с най-висок годишен растеж на бюджетните разходи за иновативна дейност – около 30%, докато страни като Люксембург и Исландия са с показатели от около 2%, но въпреки това са в челната десятка на иновативните страни в общността.

Според данни на НСИ общите разходи у нас за иновативна дейност през 2017 г. са били близо 760 млн. лева, от които 530 млн. са били предназначени за икономическата дейност на предприятия, други 170 млн. – за държавния сектор, около 43 млн. лева – за висшето образование и др.

От тези бюджетни средства за НИРД най-голяма част са били разпределени за Югозападния район на страната – близо 530 млн. лева, а най-малко – за Северозападна България – близо 30 млн. лева.

Най-много иновативните технологии са се ползвали в преработващата промишленост, като за този сектор са били заделени 180 млн. лева. Други 170 млн. лева са били за предприятия в сферата на съобщенията или за събиране и разпространение на информация – 170 млн. лева.

Най-много иновативни предприятия са регистрирани в Белгия и Португалия.

Най-висок процент иновативни предприятия спрямо общия дял на предприятията е регистриран в Белгия и Португалия – съответно по 68%, отчита Евростат.

Други страни с високо развити технологични предприятия са още Финландия, Люксембург и Германия – по 64 на сто, Австрия, Холандия и Великобритания – с по 60 на сто дял високотехнологични предприятия и др.

В дъното на тази класация са Румъния – 10 на сто, Полша – 22 на сто, България – 27 на сто, Унгария – 29 на сто, Латвия, Литва и Малта – с по 30 на сто дял на иновативни предприятия.

Общо в ЕС през 2017 г. е имало над 46 хил. предприятия за високотехнологично производство, разпределени в няколко ключови категории – аерокосмонавтика, електроника и съобщения, компютърни технологии, военна промишленост и др.

Оборотът на високотехнологичните производства в Германия възлиза на 121 млрд. евро, като във Франция оборотът е бил 68 млрд. евро и в Италия – 44 млрд. евро.

Добавената стойност е била разпределена по подобен начин, като участието на Германия бе най-високо в размер на 43 млрд. евро, следвана от Франция и Великобритания – съответно с 20 млрд. и 17 млрд. евро.

Разходите в ЕС за високотехнологични производства възлизат близо на 200 млрд. евро, като най-висок дял в страните е отбелязан във Великобритания – 14 млрд. евро, Германия – 12 млрд. евро, а най-нисък в Кипър –едва 4 млн. евро.

Инвестициите в научни изследвания, развитие, иновации и умения представляват ключова област в политиката на ЕС, тъй като тя е от съществено значение за икономическия растеж и са основни фактори за засилване на конкурентоспособността и създаване на по-ефективни и добре платени работни места в общността, отчита анализът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от Ямбол участваха в пожаро-техническо учение за реакция при земетресение

Над 200 ученици от Начално училище "Професор Нойков“ в град Ямбол взеха участие в пожаро-техническо учение за реакция при земетресение.  Евакуация от учебните стаи и отвеждане на децата на безопасно място е основната цел на обучението, уточни директорът Димитър Димитров: "Имайки предвид зачистилите случаи на бедствия, на аварии, на пожари,..

публикувано на 20.05.25 в 13:11
Птицефермата в покрайнините на град Дебелец

Жители на Дебелец се оплакват от влошено качество на въздуха

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново възложи 72-часов непрекъснат контрол на въздуха в град Дебелец след граждански сигнали за влошени качества и миризми.   Жителите на Дебелец се оплакват от миризми на амоняк и винят за това промишлената птицеферма в покрайнините на града, която предстои да се разшири и в нея да се..

публикувано на 20.05.25 в 13:10

Как може да се увеличат заплатите в градския транспорт от 1 април?

За да бъде изплатена допълнителната сума от 300 лева от 1 април към заплатите на работещите в градския транспорт на София, трябва да се подпишат анекси към колективните трудови договори в четирите общински транспортни дружества - електро - и автотранспорта, Центъра за градска мобилност и метрото - това обясни пред БНР председателят на Федерацията..

публикувано на 20.05.25 в 13:08
Къщата на баба Кали, както е известен домът на архитектите в Арбанаси

Даниел Панов сезира институциите за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси

Кметът на община Велико Търново Даниел Панов сезира Министерството на културата и Дирекцията за национален строителен контрол за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси, която се ползва от великотърновската организация на Съюза на архитектите в България.  Къщата на баба Кали, както е известен домът на архитектите в Арбанаси, беше в окаяно..

публикувано на 20.05.25 в 12:56

Анализ: Държавите от Централна и Източна Европа в еврозоната постигат по-бързо средноевропейски доходи

Държавите от еврозоната постигат средноевропейски доходи по-бързо от тези, които членуват единствено в Европейския съюз, показва анализ на Фискалния съвет. В него се сравняват страните от Централна и Източна Европа, които са приели еврото (от Словения до Хърватия), с тези, които са останали извън него (Полша, Унгария, Чехия, Румъния, България)...

публикувано на 20.05.25 в 12:56
Управителят на БНБ Димитър Радев (вдясно) и подуправителят Петър Чобанов откриха касов център в Плевен

Управителят на БНБ: Напълно сме готови за еврото

Управителят на БНБ Димитър Радев откри Нов касов център за Северна България. Инвестицията е в размер на 10 милиона лева. Радев потвърди, че България е напълно готова за присъединяване към еврозоната. "Новият касов център е всъщност много важен елемент от програмата ни за цялостно обновяване и модернизиране на системата ни от касови..

публикувано на 20.05.25 в 12:48

Проучване: Богатството на българите достигна 1 трилион лева

За първи път в края на 2024 година, богатството на българите достига историческа стойност от 1 трилион лева - пет пъти повече от брутния вътрешен продукт. Средно, според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, на домакинство се падат по 350 000 лв. 70% от всичко, което българите притежават, са жилищата. Едва малко над един..

публикувано на 20.05.25 в 12:41