Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Световния ден на бъбрека:

Марин Георгиев: Расте броят на пациенти с тумори на бъбрека

| обновено на 14.03.19 в 10:57
2
Снимка: Архив

На днешния ден отбелязваме Световния ден на бъбрека. Световната кампания тази година е под наслов "Бъбречно здраве за всички и навсякъде". Българите разполагат с най-модерното лечение на бъбречните заболявания, каза за "Хоризонт" доц. Марин Георгиев, председател на Българското урологично дружество, началник на Клиниката по урология в Александровска болница:
    

"По отношение на бъбречните заболявания сме въвели всички нови диагностични и лечебни методи. По отношение на туморните заболявания на бъбреците провеждаме всички съвременни минимално-инвазивни методи на лечение. В нашата страна извършваме рутинно и роботизирани операции".

Въпреки това обаче расте броят на пациенти с тумори на бъбрека, както и нараства заболеваемостта от камъни в бъбреците, каза още доц. Георгиев. По думите му заради подобрената диагностика все повече тези заболявания се откриват в по-ранен стадий. 

"Пада процентът на пациентите с големи тумори, с разсейки, но все пак той е доста по-голям, отколкото случаите в Западна Европа и Америка", посочи специалистът. 

Доц. Георгиев отбеляза, че ракът на простата вече е най-често срещаният рак при мъжа. Затова информираността в тази област е много важна, добави той. Според него разковничето и тук е ранната диагностика, защото заболяването може да бъде излекувано почти на 100%.

В предаването „Хоризонт до обед“ доц. Анелия Буева – национален консултант по детска нефрология, припомни, че Световният ден на бъбречните заболявания датира от 2006 г., когато се обявява необходимостта от разговори за бъбречното здраве. Тогава това се прави заради настъпваща пандемия от бъбречни страдания, добави тя.

„Българските детски нефролози успяха между 2010 г. и 2013 г. да направят скрининг за скрита бъбречна заболеваемост. От началото на 2013 г. нашата инициатива за профилактично преглеждане с ултразвук на коремните органи, специално на бъбреци, достигна до всяко българско дете“, каза доц. Буева.

По думите й втората причина за бъбречно заболяване след аномалиите е наличие на белтък в урината. Затова след 2014 г. всяко дете в училищна възраст един път годишно се изследва за белтък в урината, каза доц. Буева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването.  О коло..

публикувано на 06.12.24 в 11:30