Днес се навършват 8 години от началото на войната в Сирия. Тогава повлияни от Арабската пролет и промените в Тунис и Египет, сирийските граждани излизат на мирен протест срещу президента Башар Асад, който се превръща във въоръжено въстание, а година по-късно и във всестранна война, в която се включват още няколко държави.
15 март 2011 г. е датата на която, тогава без да предполагат, протестиращи мирни граждани стават заложници на амбициите на няколко диктаторски лидери. В желанието си да запази властта президентът Башар Асад издава заповед сирийските сили за сигурност да стрелят по демонстранти, искащи демокрация. Убити са 4-ма от тях. Това слага началото на революция, ескалирала в 8-годишна война, довела до смъртта на над 370 хиляди души и 13 милиона разселени.
Протестиращите хващат оръжието и се превръщат в най-голямата бунтовническа организация в света. Две години по-късно вече се говори за гражданска война.
Конфликтът , който до този момент няма нищо общо с религията прераства в сблъсък между различните течения на исляма, християните и етническите малцинства.
Високо стоящият в йерархията на „Ал Кайда“ - Абу Мухаммад ал-Джулани, създава клон в страната - „Джабхат ан-Нусра“, който преминава през няколко трансформации – отделяне на групи, присъединяване на други джихадистки формации, като в момента е ядрото на „Хаят Тахрир аш Шам“.
Броят на загиналите расте, а армията извършва многобройни нападения срещу цивилни.
В помощ на Дамаск се включват Русия и Иран. Бунтовниците пък са подкрепени от Саудитска Арабия и Катар, който им предоставя над 3 милиарда долара.
Арабските държави обаче нямат единно мнение коя точно фракция от опозицията да снабдят с оръжие. Настъпват вътрешни боричкания за влияние и пари, от които печелят екстремистите.
Извършени са шокиращи нападения с химически оръжия срещу цивилни. Крайните квартали на Дамаск са обгазени със зарин. Загиват над 1400 души. Това е повратната точка, след която следва намесата на Запада.
В следствие на конфликта загиват над 112 000 цивилни, над 125 000 войници от сирийската армия и от съюзени с нея милиции, както и 67 000 бойци от кюрдските сили. Смъртта са намерили и 66 000 джихадисти.
Башар Асад, към днешна дата вече владее около две трети от територията на страната, но цената е твърде висока- над 20 хиляди убити деца, около 13 хиляди жени, 4 милиона бежанци.
Основната част от напусналите Сирия живеят в бежански лагери в Йордания, Ливан и Турция, където зависят от волята на управляващите. Много от тях предприемат опасни пътувания до така желаната Европа, но така и не достигат до бреговете на Стария континент.
Като 3-годишния Айлан, чието мъртво тяло бе изхвърлено на турския бряг и накара институциите да се захванат по-сериозно с трафикантите.
Сирия е напълно разрушена. Щетите се оценяват за около 350 милиарда евро. Разрушена е инфраструктурата както и ключови сектори от икономиката, включително петролния.
Режимът е под икономическа блокада вследствие на санкциите от страна на Съединените щати и Европейския съюз, а краят му все още не се вижда.
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството проведе..
Най-големият карнавал в Кипър, който по традиция се провежда в крайбрежния град Лимасол, започва днес с рекорден брой участници. В продължение на 11 дни, до началото на Великия пост, празнични събития и настроение ще има на много места в страната. Карнавалът в Лимасол тази година е обновен, по-динамичен, пълен с иновации и уникални..
От днес на територията на цялата страна започват масирани проверки от смесени екипи на БАБХ, НАП и КЗП . Това се прави във връзка с мерките, предприети от правителството за скъсяване на веригата на доставките и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки, съобщават от БАБХ. Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в..
Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..
Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..
В Бургаска област в дървена ваканция излизат учениците в общините Руен, Созопол и Приморско. За учениците в Община Поморие без областния център и Ахелой, денят също ще бъде неучебен. Пътищата в областта са проходими при зимни условия. По пътя Слънчев бряг - Обзор са въведени ограничения за товарни автомобили над 12т.
Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години , предупреди Стоян Панчев в интервю пред БНР. "Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд ,..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..