Днес се навършват 8 години от началото на войната в Сирия. Тогава повлияни от Арабската пролет и промените в Тунис и Египет, сирийските граждани излизат на мирен протест срещу президента Башар Асад, който се превръща във въоръжено въстание, а година по-късно и във всестранна война, в която се включват още няколко държави.
15 март 2011 г. е датата на която, тогава без да предполагат, протестиращи мирни граждани стават заложници на амбициите на няколко диктаторски лидери. В желанието си да запази властта президентът Башар Асад издава заповед сирийските сили за сигурност да стрелят по демонстранти, искащи демокрация. Убити са 4-ма от тях. Това слага началото на революция, ескалирала в 8-годишна война, довела до смъртта на над 370 хиляди души и 13 милиона разселени.
Протестиращите хващат оръжието и се превръщат в най-голямата бунтовническа организация в света. Две години по-късно вече се говори за гражданска война.
Конфликтът , който до този момент няма нищо общо с религията прераства в сблъсък между различните течения на исляма, християните и етническите малцинства.
Високо стоящият в йерархията на „Ал Кайда“ - Абу Мухаммад ал-Джулани, създава клон в страната - „Джабхат ан-Нусра“, който преминава през няколко трансформации – отделяне на групи, присъединяване на други джихадистки формации, като в момента е ядрото на „Хаят Тахрир аш Шам“.
Броят на загиналите расте, а армията извършва многобройни нападения срещу цивилни.
В помощ на Дамаск се включват Русия и Иран. Бунтовниците пък са подкрепени от Саудитска Арабия и Катар, който им предоставя над 3 милиарда долара.
Арабските държави обаче нямат единно мнение коя точно фракция от опозицията да снабдят с оръжие. Настъпват вътрешни боричкания за влияние и пари, от които печелят екстремистите.
Извършени са шокиращи нападения с химически оръжия срещу цивилни. Крайните квартали на Дамаск са обгазени със зарин. Загиват над 1400 души. Това е повратната точка, след която следва намесата на Запада.
В следствие на конфликта загиват над 112 000 цивилни, над 125 000 войници от сирийската армия и от съюзени с нея милиции, както и 67 000 бойци от кюрдските сили. Смъртта са намерили и 66 000 джихадисти.
Башар Асад, към днешна дата вече владее около две трети от територията на страната, но цената е твърде висока- над 20 хиляди убити деца, около 13 хиляди жени, 4 милиона бежанци.
Основната част от напусналите Сирия живеят в бежански лагери в Йордания, Ливан и Турция, където зависят от волята на управляващите. Много от тях предприемат опасни пътувания до така желаната Европа, но така и не достигат до бреговете на Стария континент.
Като 3-годишния Айлан, чието мъртво тяло бе изхвърлено на турския бряг и накара институциите да се захванат по-сериозно с трафикантите.
Сирия е напълно разрушена. Щетите се оценяват за около 350 милиарда евро. Разрушена е инфраструктурата както и ключови сектори от икономиката, включително петролния.
Режимът е под икономическа блокада вследствие на санкциите от страна на Съединените щати и Европейския съюз, а краят му все още не се вижда.
Седмица след трагедията в Нови Сад, за която все още никой не е арестуван, мостът Варадин в града беше блокиран от многохиляден протест. Движението беше затворено до полунощ. В петък, 1 ноември, бетонният навес на наскоро реконструираната железопътна гара в Нови Сад се срути, убивайки 14 души и ранявайки тежко други трима. Гражданите..
Върховният представител по външните работи на Европейския съюз Жозеп Борел пристигна в Киев, за да увери Украйна в подкрепата на Европа в рамките на първото посещение на високопоставен служител на Брюксел след победата на Доналд Тръмп в изборите, предаде агенция Франс прес. "Посланието е ясно - европейците ще продължат да подкрепят Украйна",..
Иран определи като напълно неоснователни обвиненията срещу него за планове за убийството на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, предаде Франс прес. В изявление на външното министерство се подчертава също така, че Техеран отхвърля тези обвинения от страна на САЩ, според които, Иран е бил замесен в опит за убийствата на бивши и настоящи..
Едно от любимите места на плевенчани е парк “Кайлъка“. Близостта до града го прави предпочитано място за разходки и спорт. Посещава се активно през всички сезони. Но как се поддържа "Кайлъка", обявен за защитена местност и какви са намеренията на областната администрация за следващата година: "Първата ми работа беше да се срещна с министъра на..
"Причината за този изход от изборите е непопулярният отиващ си президент . Невъзможно е Камала Харис като негов вицепрезидент да излезе от неговата сянка. Разбира се, Байдън трябваше да се оттегли, но демократите трябваше да номинират някой, който не е част от президентската администрация." Това мнение изрази пред БНР американския политолог..
Преди 35 години пада Берлинската стена. С това започва да се руши целият Източен блок, към който принадлежи и България. Берлинската стена е издигната между Източен и Западен Берлин на 13 август 1961 г. с решение на правителството на Германската демократична република. На 9 ноември 1989 година след заседанието на Централния комитет на..
Пазарната стойност на "Тесла" надхвърли един трилион долара след победата на Доналд Тръмп, предаде агенция ДПА. За последно компанията бе оценявана за толкова през 2022-ра година. Нейният собственик Илон Мъск бе един от най-видните поддръжници на кандидата на републиканците по време на предизборната кампания. Вчера той се включи от имението на..
Безредици пред Народния театър "Иван Вазов" предшестват премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович...
Днес е втората премиерна дата на постановката на Джон Малкович „Оръжията и човекът“ в Народния театър "Иван Вазов" . Снощи, по време на първото..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова президентската институция да се извини за изразената позиция, с която се поставя под съмнение легитимността..