Днес се навършват 8 години от началото на войната в Сирия. Тогава повлияни от Арабската пролет и промените в Тунис и Египет, сирийските граждани излизат на мирен протест срещу президента Башар Асад, който се превръща във въоръжено въстание, а година по-късно и във всестранна война, в която се включват още няколко държави.
15 март 2011 г. е датата на която, тогава без да предполагат, протестиращи мирни граждани стават заложници на амбициите на няколко диктаторски лидери. В желанието си да запази властта президентът Башар Асад издава заповед сирийските сили за сигурност да стрелят по демонстранти, искащи демокрация. Убити са 4-ма от тях. Това слага началото на революция, ескалирала в 8-годишна война, довела до смъртта на над 370 хиляди души и 13 милиона разселени.
Протестиращите хващат оръжието и се превръщат в най-голямата бунтовническа организация в света. Две години по-късно вече се говори за гражданска война.
Конфликтът , който до този момент няма нищо общо с религията прераства в сблъсък между различните течения на исляма, християните и етническите малцинства.
Високо стоящият в йерархията на „Ал Кайда“ - Абу Мухаммад ал-Джулани, създава клон в страната - „Джабхат ан-Нусра“, който преминава през няколко трансформации – отделяне на групи, присъединяване на други джихадистки формации, като в момента е ядрото на „Хаят Тахрир аш Шам“.
Броят на загиналите расте, а армията извършва многобройни нападения срещу цивилни.
В помощ на Дамаск се включват Русия и Иран. Бунтовниците пък са подкрепени от Саудитска Арабия и Катар, който им предоставя над 3 милиарда долара.
Арабските държави обаче нямат единно мнение коя точно фракция от опозицията да снабдят с оръжие. Настъпват вътрешни боричкания за влияние и пари, от които печелят екстремистите.
Извършени са шокиращи нападения с химически оръжия срещу цивилни. Крайните квартали на Дамаск са обгазени със зарин. Загиват над 1400 души. Това е повратната точка, след която следва намесата на Запада.
В следствие на конфликта загиват над 112 000 цивилни, над 125 000 войници от сирийската армия и от съюзени с нея милиции, както и 67 000 бойци от кюрдските сили. Смъртта са намерили и 66 000 джихадисти.
Башар Асад, към днешна дата вече владее около две трети от територията на страната, но цената е твърде висока- над 20 хиляди убити деца, около 13 хиляди жени, 4 милиона бежанци.
Основната част от напусналите Сирия живеят в бежански лагери в Йордания, Ливан и Турция, където зависят от волята на управляващите. Много от тях предприемат опасни пътувания до така желаната Европа, но така и не достигат до бреговете на Стария континент.
Като 3-годишния Айлан, чието мъртво тяло бе изхвърлено на турския бряг и накара институциите да се захванат по-сериозно с трафикантите.
Сирия е напълно разрушена. Щетите се оценяват за около 350 милиарда евро. Разрушена е инфраструктурата както и ключови сектори от икономиката, включително петролния.
Режимът е под икономическа блокада вследствие на санкциите от страна на Съединените щати и Европейския съюз, а краят му все още не се вижда.
С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..
Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..
Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...
Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..
Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на пожарникари,..
През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..