Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джон Стрикланд: Авиацията остава най-сигурният транспорт въпреки приземяването на "Боинг 737 Макс 8"

| обновено на 16.03.19 в 12:18
Боинг 737 Макс 8 на летището в Шанхай, Китай.
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Авиацията остава най-сигурният транспорт въпреки приземяването на "Боинг 737 Макс 8" - моделът, който се разби в Етиопия миналата седмица. Това заяви в интервю за БНР авиоекспертът Джон Стрикланд. По думите му този модел самолет ще се върне в експлоатация след известно време, а решението да се спре изцяло от употреба в момента е "необичайно":

"Приземяването на моделите от семейството на Макс 8 се случва почти хаотично в различните държави. Би трябвало американските авиационни власти да поискат подобно приземяване на всички модели, ако преценят за нужно. Ето защо казвам, че събитията се развиват по твърде необичаен начин".

Обикновено преди да се прибегне към подобна мярка, се изчакват резултатите от разследването, допълни експертът в интервю за предаването "Събота 150". 

„В краткосрочен план няма никакво съмнение, че това е голямо предизвикателство за компанията - производител и за авиолиниите, които са избрали да оперират точно с модели от това семейство. 737 моделите са на пазара от около 50 години. Само от този модел са поръчани от около 5 000 самолета. От и към България също се извършват много полети именно със самолети от 737 семейството. Това са сигурни самолети, на които може да се разчита“, коментира още Джон Стрикланд.

Според него авиокомпаниите няма да се откажат от поръчките си или да подменят самолетите с тези на конкурентен производител: „Дори честно казано, това не е толкова лесно. Основните производители на самолети са претрупани от поръчки в следващите години“.

Преди да са ясни резултатите от разследването на самолетната катастрофа, всички предположения биха били спекулация, каза още Стрикланд. Според него засега е рано да се говори и за промяна в правилата, по които всеки нов модел получава сертификат или в процедурите за проверка, които се провеждат преди излитането на всеки самолет. 

Според друг авиоексперт - Харш Вардхан, е съвсем естествена ситуацията всички самолети от този модел да бъдат приземени. Той е убеден, че нито конкретната компания, нито пък авиопревозвачите, които са закупили или поръчали от този модел, ще понесат дългосрочни загуби.

Всички самолети от вида "Боинг 737 Макс 8" са приземени след трагедията в Етиопия, при която загинаха 157 души. Веднага светът направи паралел с инцидента от миналия октомври, при който абсолютно същият модел самолет се разби при излитането си в Индонезия. През седмицата първи забраниха полети с този модел и модели от цялото семейство на 737 Етиопия, Индонезия, Китай и Австралия. Последваха страните от Европейския съюз, Съединените щати и още много.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Игор Марковски

Игор Марковски: В държавата на нулите единиците не са на почит

В държавата на нулите единиците не са на почит. Това заяви пред БНР Игор Марковски, журналист, актьор и общественик. "Единици няма, нулите ги смачват. Защото ако има единица, тя повежда нулите. Става много голямо число. Но ние сме едни цифрички, които не могат да направят число. След нулата може да сложим една запетайка и тогава нулата става..

публикувано на 17.07.25 в 13:55

ЕК изпрати мотивирани становища до България заради неспазване на директиви на ЕС

Европейската комисия изпрати няколко мотивирани становища до България заради неспазване на ключови директиви на ЕС. Нарушенията засягат обществените поръчки, правото на превод при съдебни производства и свободата на адвокатската реклама. Едно от становищата се отнася до прилагането на Директивата за обществените поръчки. Според..

публикувано на 17.07.25 в 13:44

КС: Конфискуването на коли на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Конституцията

Конфискуването на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Основния закон, реши Конституционният съд. Колите на шофиралите след употреба на алкохол и наркотици, ако са тяхна собственост, ще бъдат отнемани на място, а ако не са, ще се плаща тяхната равностойност. По този въпрос КС беше сезиран от Наказателната колегия..

публикувано на 17.07.25 в 13:38

Полицаи задържаха крадци на злато за 400 000 лв.

Полицията в София задържа крадци на злато за близо 400 000 лева. От МВР уточняват, че разследването е започнало в началото на юли, когато столичанин е съобщил в полицията, че от дома му били отнети инвестиционно злато и златни монети на стойност около 400 000 лв. При разследването и огледите било установено, че в апартамента няма..

публикувано на 17.07.25 в 13:38
Йордан Тодоров

"Възраждане" иска оставката на директора на АЕЦ "Козлодуй"

Партия "Възраждане" иска оставката на директора на АЕЦ "Козлодуй" Иван Андреев "заради аварийното спиране на шести енергоблок за извънреден ремонт". По-рано беше съобщено, че блокът ще бъде спрян за планиран ремонт заради пропуск на топлоносител в трети парогенератор. Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян за планиран ремонт Спирането..

публикувано на 17.07.25 в 13:27
Ружа Райчева

Ружа Райчева: Желязков се справя добре и това дразни Борисов, ревнува

Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Борисов вече не се крие в това взаимодействие. Това правителство започна с подкрепата на ДПС на Доган и той беше заместен. Вчера на протеста беше и жената на Джейхан Ибрямов, но всичко се забрави, каза в интервю пред БНР журналистката Ружа..

публикувано на 17.07.25 в 13:26

Германия е против предложения бюджет на ЕС

Германия отхвърля бюджета, предложен от Европейската комисия. Берлин не смята, че увеличаването на разходите може да бъде оправдано, на фона на нуждата от инвестиции в самите страни членки. Европейската комисия предлага в т.нар. Многогодишна финансова рамка (МФР) бюджет от две трилиона евро за годините 2028 до 2034. Това са около 700 милиарда..

публикувано на 17.07.25 в 13:15