Осъдени души" е шестият и предпоследен режисьорски филм на Въло Радев, неговата любима работа. Лентата е от 1975 година, по сценарий и режисура на Въло Радев. Оператор е Христо Тотев, а художник – Константин Джидров.. Създаден е по романа „Осъдени души“ на Димитър Димов. Музиката е композирана от Митко Щерев. През ноември 1975 г., месец след премиерата на филма, Центърът за социологически проучвания провежда анкета в столичните киносалони "Сердика" и "Славейков". Сред достойнствата на филма 47% от анкетираните са посочили музиката, приблизително 44% – яснотата на фразите, други 42% са за добре пресъздадената атмосфера на времето. Редица зрители обаче са несъгласни с избора на чуждестранни артисти за главните роли. Съпругата на Въло Радев си спомня, че още, когато е работил върху сценария на филма режисьорът вече е решил, че ще покани чужди артисти за ролите на Фани Хорн и отец Ередия. Във Варшава през 2015 г., преди прожекцията по повод 40 години от заснемането на филма Ян Енглерт разказва: " Сега сигурно бих играл по-добре...Малко хора знаят, че тогава главната роля беше предвидена за Ядвига Янковска- Чешлак, която Въло Радев беше харесал от филма "Трябва да убием тази любов". Казваше тогава, че без нея няма да направи филма, а аз трябваше да играя американеца Джордж". Ролята на отец Ередия първоначно е предвидена за Омар Шариф, после е имало идея продукцията да бъде френско-българска, но както казва Енглерт "французите и западните продуценти не бяха по мислълта на Радев, защото уж бяха съгласни да работят, но с друг режисьор. Разбира се Радев не можеше да се съгласи". Полският актьор е искал да играе с Катя Паскалева, тя е била една от актрисите, пробвани за ролята на Фани Хорн. " Но Въло Радев търсеше хладен и аристократичен тип." За ролята на английската аристократка той избира унгарката Едит Салай.
Ян Енглерт е освучен на български от Коста Цонев, а Едит Салай - от Виолета Донева. Коста Цонев си спомня, че с Виолета Донева са се справяли много бързо, но Въло Радев, изключително прецизен, ги е връщал по 2-3 пъти на сцена, докато не бъде изпипано всичко.
На 23 март тази година полският актьор ще бъде удостоен с почетното звание " Доктор хонорис кауза" на НАТФИЗ. След тържествената церемония той ще изнесе майсторски клас за студенти, специалисти и журналисти. Роденият във Варшава актьор и режисьор притежава и най-високото отличие на нашето министерство на културата: „Златен век" - печат на Симеон Велики". Преди време той получи приза от тогавашния министър Вежди Рашидов за приноса си в двустранните отношения. „За първи път ми се случва министър да дойде при мен, а не аз да отида при него. За моите 100 филма в Полша нямам награда, а сега тази от България е чест!", благодари тогава Енглерт. И разказа, че преди четвърт век бил в казиното на Монте Карло с познати и един от тях, полски бизнесмен, загубил паспорта си. Повикали управителката, тя дошла, огледала компанията, посочила Енглерт и казала: „Аз ви познавам, вие сте български актьор". „Ето това е филмът „Осъдени души", ето това е България в моя живот", казва Енглерт.
Чуйте още за историята на филма и откъси от него в звуковия файл.
Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл.
На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря". Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..
Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово.
"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..
Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..