Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Бончев: Градското градинарство е антиконсуматорско движение

Това не е практика изхранване, а социален проект, ангажиращ и хора с добри професии

Никола Бончев
Снимка: Ани Петрова

Искаме общината да отдели 1% от всички паркове в София за градско градинарство. Това каза пред „Хоризонт“ Никола Бончев, който представлява инициативата „Градско градинарство“.

Тоест, както има кучешки заграждения, където можете да си разхождате кучетата, за които се отделят пари и за които винаги се намира финансиране, за да може даден кмет да се афишира по време на избори, също така може да се отдели 1% от всички паркове, които да бъдат заградени и отдадени за нуждите на градското градинарство.

Реакцията на предложението е негативна, изтъкна Бончев. „Постоянно се изкарва наредбата за парковете, която гласи, че в парковете не може да се отглеждат никакви растения.“

Довечера инициативата за градско градинарство организира среща в дома на  киното, на която ще има работилница как се прави разсад и как се садят растения. Събитието е от 18.30 ч.

„Първата градина, която направихме в кв. Надежда, беше обрана от клуба на една политическа партия и продадена след това в ресторанта. Има кражби, разбира се. Но градското градинарство не е за това да успеем да съхраним продукцията, за да се изхраним през зимата, а е чисто социално движение, което има за цел да си върне обратно града и да накара администрацията да работи в интерес на гражданите“, обясни Никола Бончев.

В момента на територията на София действат три инициативи за градско градинарство. Най-старата от тях – „Градини За дружба“ е вече на няколко години. Другите две са по-нови и оперират в кварталите „Студентски“ и „Изток“.

Акцент е не самото производство на зеленчуци, а социалната перспектива, която предлага то. Това е, малко или много, антиконсуматорско движение, което цели да научи хората как да отглеждат храната си, защото съвременният градски човек се е откъснал от практиките на нашите баби и дядовци, изтъкна никола Бончев.

Идеята не е да се спестят пари – с градско градинарство се занимават и високоплатени хора с добри професии, посочи той.

Междублоковите пространства са едно от местата, които са подходящи за практикуване на градско градинарство.

Още по темата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35