Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галина Маркова от НБУ: Инвестираме в инфраструктура, а в хората - не

Младите хора искат да се занимават със социална работа, но няма добри условия за това

Галина Маркова
Снимка: http://knowhowcentre.nbu.bg

Нов български университет отбелязва днес 30 години от началото на образованието по социална работа в университета. Магистърската програма по клинична социална работа е една от първите три програми, с които университетът стартира своята академична история.

Най-нова е магистърската програма „Психо-социални интервенции с деца и семейства“, насочена към квалифициране на специалисти от помагащите професии. Програмата е започнала от началото на тази академична година. Тя събира заедно специалисти от академичната общност с практически опит в социалното дело. 

Идеята е в хода на обучението през първите три години заедно със студентите да се изработят минимални стандарти за обучение по социална работа в България. „Когато има стандарти, тогава се надяваме, че тази професия ще стане по-привлекателна“, коментира пред "Хоризонт" Галина Маркова, която оглавява център за консултативна и изследователска работа в НБУ.

Социалната работа у нас е неравномерно разпределена и неглижирана

В България социалната помощ е много неравномерна и географски, и като подготовка на специалистите, смята тя. „Някъде има хора, които са изключително добре подготвени и спазват международни стандарти. Другаде обаче това не е така. Например в малки общини не може да се достигне до такава качествена помощ поради това, че живеят малко хора и няма много професионалисти, които да отговарят на техните потребности. И се налага пътуване, търсене на специалисти..."

Най-голямата вреда в развитието във всеки човек идва от пренебрегването на неговите потребности, поясни специалистът. Маркова цитира данни, според които вреди не толкова физическото насилие, колкото пренебрегването и невъзможността да бъде чуто и забелязано детето.

"Има все повече деца, които не успяват да бъдат чути. Този дълъг преход, през който преминаваме, ощетява родителите от времето, което те могат да прекарват с децата си, а професионалистите не са много подготвени да партнират на тези деца. Големият брой деца, които участват в образователния процес, също ги лишава от това индивидуално внимание, което всяко дете има нужда да получава."

Инвестираме в пътища, а в хората - не

"Цялата система на организиране на тези услуги в България не е добре премислена от гледна точка на това хората, индивидите в обществото, да получават внимание, да бъдат изслушвани и това, което казват като препоръки, като потребности, недоволства – да бъде взето предвид."

Ние инвестираме в много неща – в инфраструктура, в пътища, в сгради, но по-рядко инвестираме в хората. Трябва да се грижим за хората, които се грижат за други хора, категорична е Галина Маркова.

Социален работник е непрестижна професия

Към програмите  за социална работа няма особен интерес – те не са разпознати, а социалната работа е изключително непрестижна професия, отбеляза още Галина Маркова. „Имаше бум на желаещите да работят в социалната сфера. В Софийския университет имаше повече кандидати за социална работа, отколкото в право, например. Но условията са такива, че младите хора, въпреки желанието си да помагат, не могат да бъдат полезни. Идеята е да можем да бъдем полезни и затова искаме определени промени на условията, в които работим.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03