Регионалният исторически музей в Кърджали съхранява една от най-богатите музейни сбирки на икони у нас. Тя разкрива развитието на християнската култура в Родопите, която с различна интензивност продължава до наши дни.
Иконите са откривани при експедиции на музейни работници и свещеници по силата на договор с Пловдивската митрополия. Уникалното при тези творби е, че са подписани от техните автори.
Целта на тези експедиции е била да се изучава културното наследство в християнските храмове от епохата на Възраждането. Проучването е обхванало селищата в югоизточната част на област Кърджали. В него е участвала и Валерия Сариева, уредник в музея в Кърджали. Тя разказва пред "Хоризонт" как в църкви, обновявани или строени през ХІХ век, са откривали икони, зазидани в стените, почитани два или три века по-рано.
„Добре си спомням как ръката ми потъна в мека пореста материя, а това бяха икони, деструктирали. Последва процес на консервация и реставрация и те днес имат нов живот на прослава. Представете си големи икони, предназначени за така наречения царски ред на иконостаса. Святи образи, рисувани на дъбови основи, т.е. скъпи, с изобилие от злато като фон, по ореоли, по одежди. Профилирани рамки, изработени с внимание... Всичко това предполага, че те са били част от украса на просторни черкви, подходящи за такъв тип, изпълнени в изискан маниер икони."
Тези църкви вече не съществуват. Най-ранните икони, намирани в тях, са от края на 16 век. Посветени са на най-почитаните светци.
"Върху някои от тях с четем годините - 1632, 1690, 1701. Цялата идея на експозицията с тази хронология показва и връзката с късното Средновековие, показва едно непрестанно развитие на християнската култура, макар и неравномерно на места", посочва Валерия Сариева.
Авторите на иконите обикновено са били приходящи, поканени да работят в района. Имало е зографи от Пловдив и Асеновград, но най-често създателите на иконите са произхождали от Одрин и околностите му.
„Такива се Панайотис, който се подписва Панайотис от Енос. Енос е на брега на морето. Той рисува икони за три черкви. От Одрин произхожда и Мосхос, който се подписва като Моско Одринчанин. Той освен икони е работил и стенописи, например в главната черква на Бачковския манастир. По онова време зографите са говорели и пишели поне на два езика и вероятно, в зависимост от поръчката, са се подписвали на съответния език."
Имало е обаче и немалко български зографи от района на днешния Ивайловград. Сред тях се отличава зографът Димо, нарисувал Света Ана с малката Богородица.
"Елате да я видите. Тя е иконографски тип, рядък за българската традиция, по същество светска творба, с атмосфера на сдържана интимност. На фон с меки планински склонове с кипариси и храсти представени в цял ръст, фронтално, доминиращата фигура на майката Ана, хванала момиченцето си за ръчичка - действие, предхождащо традиционния сюжет Въведение на малката Мария", отбелязва Валерия Сариева.
Сбирката от икони в Регионалния исторически музей в Кърджали включва множество шедьоври на зографското изкуство. През последните три години е била посетена от около 40 000 души.
19 тежки катастрофи са станали на територията на страната през последното денонощие. Загинал е един човек, а 20 са ранени. Това съобщиха от МВР на сайта си. Четири тежки пътни произшествия са станали в София. Леките ПТП-та са 28. Пострадали са петима души. От началото на ноември на територията на страната са регистрирани 98 тежки..
В 8 часа (българско време) приключва гласуването за президент на САЩ и в Аляска. По последни данни кандидатът на републиканците Доналд Тръмп води с 246 електорални гласа срещу 182 за вицепрезидента демократ Камала Харис. Според екзитполовете Доналд Тръмп води във всичките седем колебаещи се щати - Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна..
Бразилският висш полицай Валдеси Уркиза ще бъде следващият ръководител на Интерпол, съобщи световната полицейска организация, цитирана от световните агенции. Уркиза беше избран от Общото събрание на Интерпол по време на срещата в Глазгоу, Шотландия. В момента Уркиза е вицепрезидент на Интерпол за Северна и Южна Америка и е първият..
В Троянския манастир патриарх Даниил ще оглави литургия и ще отслужи панихида в памет на починалия преди 12 години патриарх Максим. Патриарх Максим почина на 6 ноември 2012 г. на 98-годишна възраст. Игуменът на Троянската света обител, където Негово светейшество беше погребан, епископ Сионий каза, че дядо Максим е един от великите..
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и..
"Шуми Марица" ще звучи в залата, посветена на Сръбско-българската война в Националния военноисторически музей от днес до неделя. Освен произведението, посетителите ще имат и възможността да проследят хода на войната чрез интерактивно приложение, съобщават от музея и припомнят, че победоносната атака на българската войска през 1885 години започва..
Ако Тръмп спечели, ще е заради това, че Харис беше избрана за главния претендент на демократите, а не въпреки нея. Смятам, че имаме парадокс, рекордно участие на гласоподаватели, но гласоподаването е негативно, коментира в интервю пред БНР Любомир Топалов, професор по политология в Бостън. "Тези за Камала Харис гласуват против Тръмп, а..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..