Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатите герои сред нас в кампанията "ЕС: По-защитени заедно"

Ирина Матеева или рецепта как хората и птиците да живеят в хармония заедно

3
Ирина Матеева - Българско дружество за защита на птиците
Снимка: Архив БДЗП

Ирина Матеева от Българско дружество за защита на птиците е признат експерт на международно ниво. Нейният опит и практика при определянето на орнитологично важните места у нас са водещи за определянето на защитени зони от мрежата Натура 2000. Тя е един от героите в кампанията "ЕС - По-защитени заедно".

Ирина е сред най-добрите приятели на застрашената от изчезване червеногуша гъска, зимуваща в крайморска Добруджа и мигрираща от Сибир до Египет, както и на царския орел и египетския лешояд.

Тя съчетава добрия си теренен опит с детайлно познаване на законодателството. „То е вътрешна нагласа и усещане за това да направиш правилните неща. Когато вярваш че е правилно, тогава не е толкова трудно“, споделя Матеева в предаването "Хоризонт до обед" в рамките на кампанията "ЕС - По-защитени заедно". 

Борим се за това да се спазва законът, не само буквата, но и духът, подчертава Ирина. През годините се е борила и с не един и два ветрогенератора по Виа Понтика – ключов миграционен път на птиците, прекосяващ страната ни.

Системата за ранно предупреждение е разработена  за минимизиране на риска от сблъсък на птиците с ветрогенератори. За определени видове, които не избягват ветрогенераторите, има ефект, пояснява Ирина Матеева. Има обаче и доста международни научни проучвания, които доказват, че системите за ранно предупреждение могат да бъдат ефективни главно на места, където няма концентрация на много птици и където могат да се следят един, два или три вида, какъвто не е случаят с Калиакра, уточнява експертът.

По-големият проблем според Ирина Матеева е свързан с това, че системата не намалява прогонващия ефект, който ветрогенераторите имат върху гъските или пък бариерния ефект. 

„Тоест, дори местата им за хранене да са там, заради ветрогенераторите те не кацат, губят местообитанието си. Когато не се хранят достатъчно, не могат да дадат поколение, когато се върнат в Сибир.“

Когато има подобна бариера по миграционния път, птиците са принудени да летят по-високо и изразходват повече енергия и това също пречи на оцеляването им, допълва Ирина.

Съвместно с ловни дружинки и горски стопанства в крайморска Добруджа са сформирани патрули за регулиране на ловната дейност, защото според нея „съзнанието на ловците и тяхната загриженост е не по-малко важна“.

Цялото интервю и документален портрет на Ирина Матеева чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15

Великата хималайска пътека и новата книга на словенските алпинисти сем. Щремфел

"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..

публикувано на 23.06.25 в 12:14

Да изпееш тайнство

Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..

публикувано на 23.06.25 в 09:39

22.06.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 22.06.25 година.

публикувано на 22.06.25 в 08:15