"Те са назначени за това да се обучават на килимарство нови хора, които ще са заети една година. След това от тях най-добрите ще останат 12 месеца и предприятието ще остане да съществува“, разказа в предаването "Хоризонт до обед" кметът на града Пламен Петков.
Опитът на Пирот за популяризиране на традиционното производство
В Пирот има подобни производства. Там подобни предприятия функционират от 30 години. Те могат да бъдат конкуренция на международния пазар, но специално в България не, отчита кметът на Чипровци.
Съседският опит показва, че държавни институции изкупуват продукцията на предприятието в Пирот. Според Пламен Петков това може да се случва и тук. „Знаете, че постоянно имаме делегации във всички министерства от цял свят, а нашите продукти са уникални – килими, пана, карета. Ние сме известни с килима знаете откога. Имаме медали от 1888 година, още оттогава - на панаири, в Лондон, в Нова Зеландия, в Австралия, в цял свят.“
В Чипровци искат да възобновят професионална паралелка по килимарство
Кметът не крие амбициите си и желанието на съгражданите си, след като вече имат сертификат, предприятието да бъде постоянно надграждано и да кандидатстват и по други проекти. „И другото, което е: да можем да кандидатстваме за паралелка, която я имахме и съществуваше до 1994-95 година в училището, което ни е обновено напълно, санирано. Имаме преподавателите, имаме становете, имаме за багренето на килимите цяло обучение с естествени багрила от билки, така че да е изцяло биокилимът.“
„За това предприятие, за да може да съществува, ще имаме и бродировъчни машини, принтери за ситопечат, за да може тези хора да останат, да се самоиздържат. Имаме и сайт да популяризира, да увеличим пазара и в чужбина.“
Занаятът има бъдеще, интересът към него не замира
Пламен Петков смята, че голяма изложба в Народното събрание или в национален музей може да популяризира каузата. „Да участват и музеят, и фирмите, и тъкачите. Ние имаме и пана, и икони, които се тъкат по друг начин, с нашата техника, които са уникални, на уникални майстори.“
Във всяка чипровска къща има стан, на места дори повече от един, защото е занаят открай време, припомня кметът. Имат си майстори, които ги произвеждат и поръчки за по-малки станове от цяла България. По проекта за социалното предприятие ще им изработят още 10-12 нови стана. По-трудно е с преждата и вълната, която идва само от Габрово.
Петков е оптимист, че занаятът ще оцелее. „Имаме обаждания от цяла България. Искат хората да се научат. Има жени, искат да дойдат за четири-пет месеца, да усвоят занаята, за да могат след това да го практикуват.“
В края на април се провежда традиционен Фестивал на чипровския килим.С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..