Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяка десета жена в света е с диагноза ендометриоза

Пресконференция на Фондация "Ендометриоза и репродуктивно здраве". Учредителите на Фондацията - Мария Георгиева, Анна Димитрова и Катерина Иванова.

Всяка десета жена в света е с диагноза ендометриоза. В глобален мащаб тази болест вече се определя като социално значима, наред с диабета например. У нас обаче все още няма статистика на жените с ендометриоза, нито утвърдени методи за диагностика и лечение. С тази задача се е заела новоучредената фондация "Ендометриоза и репродуктивно здраве". Какви цели си поставят учредителите и какво трябва да знае всяка жена за ендометриозата.

Учредители на фондацията са три жени, които години наред са се лутали из дебрите на българското здравеопазване в търсене на лечение за своя проблем. От личен опит знаят, че в България няма нито достатъчно информация за болестта, нито утъпкани пътеки за намиране на решения. Така решили да споделят своя опит и да помагат на други жени с този проблем. Мария Георгиева разказа:

"Създадохме фондацията, водени от идеята да дадем гласност на проблем, който влошава качестнвото на живот и репродуктивните способности на жените в България. Аз съм диагностирана на 16 години с ендометриоза и заедно искаме да споделяме всичко научено по пътя и да повишаваме здравната култура на жените в България".

Ендометриозата е заболяване, при което тъкан от вътрешната обвивка на матката се разпространява извън нея, най-често в други органи в областта на таза, като яйчници, фалопиеви тръби и черва. Среща се при жени в репродуктивна възраст и води до безплодие. Симптомите са разнообразни и затрудняват диагностицирането, коментира д-р Ралица Сенкова, специалист по репродуктивно здраве:

"Може би една силна болка, свързана с менструалния цикъл на жената, хронична тазова болка, болка, свързана с половия контакт, това за съжаление рядко се споменава като оплакване, но е доста съществено и важно. Това са все неща, които трябва да насочат жената поне за консултация с гинеколог. От там нататък той ще прецени дали има нужда от консултация със специалист в областта на ендометриозата".

Средната възраст на жените, засегнати от ендометриоза, е 20-29 години, затова жените не бива да отлагат бременността прекалено късно, съветва гинекологът д-р Димитър Цветков:

"Естествено в един момент, когато една жена реши да забременее и да роди детето си, може би вече ендометриозата е доста напреднала. Предизвикателствата наистина са много, тъй като диагностицирането, правилното лечение, много често, особено в по-младата възраст, се прави много трудно. Обикновено идват при нас пациенти с 304 последователни операции, в които вече яйчниковият резерв е много увреден и ние се борим вече за всяка яйцеклетка".

Индивидуалният подход е от важно значение при диагностицирането на болестта както и прилагането на мултидисциплинарно лечение, допълни д-р Цветков.

Жените с този проблем имат нужда и от психологическа подкрепа, защото болестта влошава качеството на живот и възможностите за общуване на жените. Какви са добрите практики - Елена Дражева от Център за психологическа подкрепа, партньор на фондацията:

"Много от жените се чувстват неподкрепени. Много от тях са в репродуктивна възраст, но са уплашени от диагнозата ендометриоза. Чувстват се неразбрани, нечути и вече уморени да убеждават околните, че състоянието им е истинско. Често от лекари са препращани към психолози, към психиатри с диагноза хипохондрия".

Такива състояния могат да бъдат преодоляни с адекватна подкрепа и насочване на жените към правилното място, където да потърсят помощ. Това е и една от целите на фондацията - да инициира съзцдаването на групи за взаимопомощ на жени с ендометриоза:

"Тъй като много от жените са на прага на това да вземат решение дали искат да бъдат вайки. И представете си когато ви диагностицират с ендометриоза и ви кажат: "Трябва да решиш дали ще забременееш днес, защото утре вече ще е много късно". Такива жени трябва да имат подкрепа и съответно някой, който да е до тях, когато ще вземат това решение. Много често това се случва, когато жените нямат партньор до себе си".

Трябва обаче да се знае, че ендометриозата е лечимо заболяване. Тя не е рак, нито животозастрашаваща болест. И ако жената има късмет да попадне на добър специалист и диагностик, може да се излекува, да има деца и да живее нормално. Тепърва у нас ще се създават общности на страдащите от това заболяване, както и добри лекарски практики за диагностика и лечение. Затова от фондацията "Ендометриоза и репродуктивно здраве" са си поставили за цел да работят за повишаване на здравната култура на жените. Ще организират информационни кампании, ще събират статистически данни и ще търсят диалог с ресорните институции. Искат да влязат и в училищата с програма за обучение за женското здраве.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Стойността на фините прахови частици във въздуха в Пловдив намалява

Стойността на фините прахови частици във въздуха в Пловдив започна да намалява в следобедните часове, съобщиха от Радио Пловдив.  Концентрацията на замърсителите вече е под нормата от 50 микрограма. Днес градът осъмна със замърсен въздух, заради което от вчера здравните власти излязоха с препоръки да се ограничи дългото проветряване на..

публикувано на 10.01.25 в 17:33

За месец полицията е отнела разрешителните за притежание на оръжие на 45 души

За един месец полицията е отнела разрешителните за притежание на огнестрелно оръжие на 45 души, за които има данни, че са извършили домашно насилие, съобщиха от МВР. Това се случва след като от началото на годината е въведена Автоматизирана информационна система за сигнали за домашно насилие.  Основната цел на тази система е да помогне на органите на..

публикувано на 10.01.25 в 17:19
Илиян Павлов, зам.-кмет по транспорта в Столична община

ГЕРБ-СДС обвини столичния зам.-кмет Илиян Павлов в корупционни практики

От групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет съобщиха, че в доклад на високопоставен служител в Столичната община, адресиран до кмета Васил Терзиев, детайлно са описани нарушения на националното и местното законодателство от страна на зам.-кмета по транспорт Илиян Павлов. Има данни за възможни корупционни практики, търговия с..

публикувано на 10.01.25 в 17:15
Снимката е илюстративна

Откриха десетки нерегистрирани животни по обекти и пасища край Кюстендил

Десетки нерегистрирани животни са открити при специализирана полицейска операция с участието на жандармерията, регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението", Областната агенция по безопасност на храните, НАП и др. на територията на община Кюстендил. Такива проверки ще бъдат направени и в останалите 8 общини в региона, където..

публикувано на 10.01.25 в 17:12
Илон Мъск

Британските служби наблюдават публикации в социалните медии на Илон Мъск

Екип от групата за вътрешна сигурност на Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство наблюдава публикации в социалните медии на Илон Мъск и други, като възможен риск за сигурността на страната, съобщи би Би Си. Мониторингът "се фокусира върху най-големите рискове за нараняване на Родината", както пише на правителствен уебсайт...

публикувано на 10.01.25 в 16:43
Общината в Бобошево

Съветниците в Бобошево гласуваха против откриването на Център за деца бежанци

Общинският съвет в Бобошево гласува категорично против откриването на Център за деца бежанци. Това стана на извънредна сесия в присъствието и на десетки местни жители, които изразиха пълното си несъгласие. Община Бобошево трябваше да е партньор в проектно предложение за "Изграждане на алтернативни места за комплексна социална грижа за..

публикувано на 10.01.25 в 16:26
Андриан Георгиев

Андриан Георгиев: Хората трябва да бъдат окуражавани да оказват първа помощ

Хората трябва да бъдат окуражавани да оказват първа помощ. Това заяви пред БНР Андриан Георгиев от фондация "Първите три минути". Той е отдаден на две важни обществени каузи - повишаване на кръводаряването и поставяне на повече автоматични дефибрилатори на обществени места.  В различни групи във Фейсбук ежедневно някой моли да се дари кръв,..

публикувано на 10.01.25 в 16:20