Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Универсалният език на музиката и поезията свързват България и Испания

estruna

„Поети без език“ е финалният ден от българо-испанската литературна седмица. Тази вечер от 18 часа срещата с универсалния език на поезията продължава с участието на поетите Хосе Луис Гарсия Мартин и Марин Бодаков.

Поезията може да се превежда, защото тя е универсална за всички хора, каза в интервю за предаването „Хоризонт до обед“ Хосе Луис Гарсия Мартин.

„Аз съм щастливец с българската публика. Имам своите читатели в България, които ме следват и познават. Аз съм много щастлив да има глобален свят без граници, в който имам последователи дори в България, които виждат моите неща в социалните мрежи и ме следват. Независимо къде си по света, в днешния глобализиран свят ние, поетите,  сме привилегировани, защото можем много лесно да споделяме нашето творчество“, сподели поетът. Според него поезията има много читатели по света. 

Директорът на Институт „Сервантес“ Хавиер Валдивиелсо посочи каква е целта на литературния проект:

„Нашата цел е да намерим общите точки, които свързват създателите на литература в Испания и България. Искаме това да се отрази в работата на практика. Говоря за самите преводи на литература, както и за публикациите – не само испански литературни творби да бъдат превеждани на български, но и обратно – българска литература да се превежда на испански. Днес ще приключим седмицата с темата „Поезия““.

Броени дни ни делят до среща на българска сцена с музикалния проект „Еструна - Арканхел и Нови български гласове“ – събрал фламенкото и българския фолклор. Концертът ще е на 31 март в Зала 1 на НДК под диригентството на маестро Георги Петков.

Един от създателите на проекта е Явор Ганчев. Пред „Хоризонт“ той сподели, че най-голяма радост е да представиш на родна земя това, което вече е покорило многократно сцените в Испания, а наскоро и в Истанбул. По думите му проектът вече е видян от повече от 40 хил. души.

Адела Марковска, което е част от „Нови български гласове, разказа, че в началото е било много трудно да започнат да пеят фламенко и да се потопят в испанската музика. Голяма помощ обаче са получили от испанските музиканти, каза тя и добави: „Те така успяха да ни предадат техния фолклор, че ние да се влюбим в него и да го приемем като наш“.

„Този проект е един от най-интересните, които представят свързването на културата между Испания и България. Българите трябва да са много горди с този проект“, каза в заключение директорът на Институт „Сервантес“.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40

Започва Седмицата на камерната музика в Добрич

Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич.  Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез  различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..

публикувано на 22.04.25 в 10:20