За първи път в края на учебната 2019/2020 г. ще се проведе задължителното външно оценяване по Български език и литература и по Математика в 10-и клас. То ще включва материал от 8-и до 10-и клас, включително. Първите ученици по новата програма ще завършат 10-и клас догодина. Все още обаче няма яснота за формата на матурите, което поставя в трудно положение преподавателите на учениците от 9-и клас.
„Проба – грешка се оказва реформата в средното образование. От Министерството на образованието за пореден път не послушаха своите учители. Ние не сме безгласни букви. Интересите на хората, които са правили реформата, може да са различни, но ние ще стопираме всичко, което възпрепятства знанието да достигне до учениците“, заяви в предаването „Хоризонт до обед“ Диана Боева, преподавател по български език и литература в Езиковата гимназия в Добрич. Според нея в новия Закон за образованието липсва визия и философия, която да изведе любовта към знанието като основна максима. Тя посочи какви са притесненията:
„Твърде дълго го чакахме този закон и след като се появи, едно от първите неща, които видяхме, е, че административната тежест върху учителя се увеличава, както се увеличават и бюрокрацията, и всякакви други неща, които пречат на основната дейност на учителя, а именно - ние сме в училище, за да преподаваме, не сме чиновници. Ние сме хора, които се опитваме да достигнем до учениците и да сведем знанието до тях по най-обективния, прост, обикновен начин. Административната тежест пречи на учителя да върши тази пряка своя дейност“.
Боева каза още, че не вижда смисъл във въвеждането на две степени в средното образование. Липсва диференциацията в средното училище, добави тя и попита каква ще е ролята на ЗИП-овете в 11- и 12-и клас. Има и още ред неясноти, смята учителят.
„Българската образователна система продължава да не е гъвкава. Ние изискваме от децата в по-горните класове да се ориентират и като го направят, да са там и никъде другаде. Не виждам гъвкавост, ако ученикът е сгрешил със своето решение, да може да се върне назад, да поеме в друга посока. Зададени са нещата в някакви коловози, рамки, липсва отношението към знанието“, коментира Диана Боева.
„Материалът от 11-и и 12-и клас по всички предмети, грубо казано, е свален в 8-и, 9-и и 10-и клас. Това е безумие. Не знам как учениците възприемат материала, дали са адаптивни спрямо него, дали са готови да вземат своето решение занапред“, изтъкна учителят и прогнозира, че това ще се отрази и върху оценките на учениците.
Преподавател от столичното 123 средно училище „Стефан Стамболов“ отбеляза, че учениците ѝ много трудно възприемат новото учебно съдържание. Според нея след завършен 10-и клас трябва да се издава документ:
„Тези, които ще приключат след 10-и клас – те няма да имат никакъв интерес да продължат. За тях е важно да вземат някакъв документ, за да вземат и шофьорска книжка. Нямат ясна представа какво точно ще работят“.
Единични са случаите, които не продължават обучението си след 10-и клас, каза учителят и добави мнението си:
„Имам чувството, че тази промяна са я направили хора, които никога не са влизали в училище и които имат по-скоро други интереси. Те не защитават нито интересите на децата, нито на образователната система“.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..