Северна Ирландия се превърна в ключ за решаването на кризата около Брекзит. Причините са няколко, но основната е уникалното положение на провинцията, която единствена има сухопътна граница с ЕС. Така нареченият „предпазен механизъм“, който да гарантира, че няма да възникне твърда граница между Северна Ирландия и Република Ирландия, бе основният проблем сделката на Тереза Мей да не бъде одобрена от британските депутати. Евроскептиците не намират достатъчно гаранции, че той ще бъде само временна мярка и че при задействането му Северна Ирландия няма да остане завинаги в капана на митническия съюз.
Как обаче Брекзит като цяло засяга българската общност в Северна Ирландия? Има ли достатъчно гаранции, че правата на европейските граждани ще бъдат съблюдавани след Брекзит? Репортаж за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ на кореспондента на БНР в Лондон Веселин Паунов, който разговаря с българи в Северна Ирландия и с почетния консул в Белфаст Пол Мартин.
Няма официална статистика, колко българи живеят и работят в Северна Ирландия. Данните варират между 4 и 8 хиляди души. Българската общност не е голяма като тази на поляците или унгарците, например, но тя е важна част от пъстрия етнически пейзаж на провинцията. Основно българите работят в селското стопанство, но също и в други сектори като социалните грижи. Мария Сотирова, която е била учителка в България, е дошла преди 8 години с идеята просто да поработи за една година, но впоследствие й харесва, остава, първоначално работи като преводач, тъй като е завършила английска филология, впоследствие се насочва към съвсем друга сфера като започва да учи физиотерапия в университета Ълстър и след завършването продължава да прави докторантура в областта на рехабилитацията на жени с рак на гърдата след операция.
„В българската общност в Северна Ирландия има голямо разделение по отношение на Брекзит. Някои мислят, че ще бъдат изгонени. Самите северноирландци вече не се интересуват толкова от тази тема, освен от въпроса за твърдата граница“, коментира Мария Сотирова, която живее в Северна Ирландия от 8 г.
От близо година и половина в Белфаст е открито българско консулство. Почетен консул е Пол Мартин, който отговори с „не знам“ на въпроса ясни ли са разпоредбите и дали т.нар. статут на уседналост решава проблема за работа и пребиваването на българите.
„Ще има серия от семинари идните дни по темата. Смятам, че имаме нужда от българите, както и те имат нужда от нас. Имаме нужда от чужденци поради редица причини. Напълно реални са опасенията, че има области, които директно ще бъдат засегнати от Брекзит. Сред тях е секторът на услугите, който страда от недостиг на персонал. Става дума за хотели, ресторанти, социални грижи, включително в старчески домове“, каза почетният консул на България в Белфаст.
Пълния репортаж можете да чуете в звуковия файл.
В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие. В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града. Там ще бъде представена..
Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон. В реч, излагаща визията си за трансформиране на..
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на "Файненшъл таймс". На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът..