Български евродепутати успяха да си осигурят вот в транспортната комисия на Европейския парламент по пакета "Мобилност". Това са Петър Курумбашев и Сергей Станишев от групата на социалистите и демократите, Андрей Новаков от Европейската народна партия и Ангел Джамбазки от групата на европейските консерватори и реформисти. По-късно от вота се оттегли евродепутатът Петър Курумбашев, но за сметка на това колегата му от ПЕС Момчил Неков влезе на мястото на евродепутата от Полша и заместник-председател на ЕП Богуслав Либерадски.
България няма постоянни членове в комисията и за да може български представители да гласуват, те трябва да заместват някой от титулярите.
Вотът започна, след като предложението той да бъде отложен беше отхвърлено. На гласуване се подлагат около 1600 поправки в предложенията за командированите работници в транспорта, за почивката във и извън шофьорските кабини и връщането на камионите в страната - отправна точка.
Германският евродепутат Исмаил Ертук и негов френски колега поискаха поправките да не се гласуват една по една, а анблок, но на това се противопоставиха евродепутатите от Румъния и предложението беше отхвърлено.
Пред "Хоризонт" Сергей Станишев заяви, че за да бъде постигнат реален компромис, пакетът трябва да бъде гласуван след изборите:
"Преди избори всички губят здравия разум и разсъдък, и рационалното и се действа на инат или от страх да не загубиш гласове, или че някой ще бъде по-добър от тебе. В този пакет са вкарани две неща, които са трудно съчетаеми. От една страна, разбира се, трябва да има защита на работниците, но в този пакет, заедно с тези неща са вкарани механизми, които буквално откъсват, недопускат българския бранш до пазара. В зала какво ще излезе, никой не може да каже, а в крайна сметка заради тези малки мнозинства, по всички въпроси може да се получи едно чудовище, което няма да се хареса на никой".
Българските евродепутати са направили подписка, с която ще поискат гласуването на пакета да отпадне от дневния ред на Европейския парламент, съобщи за "Хоризонт" Андрей Новаков:
"Такова гласуване ще има, то е утре в 14.00 часа, това е поредният момент, в който ще можем да махнем точката от дневния ред, ако се стигне до гласуване".
На въпрос какво следва, ако това не се случи, Новаков отговори:
"Отиваме в пленарна зала и решението е изцяло на председателя Таяни, защото предния път върна този пакет именно заради това - бяха прекалено много поправки за гласуване в пленарна зала, сега ще е почти същото, затова ми е трудно да направя прогноза. Вижда се, че с пакет "Мобилност" правила няма".
Според информиран източник на "Хоризонт" пакетът вероятно ще получи необходимите гласове, за да стигне до пленарната зала в четвъртък.
Маратонът по гласуването на поправките се очаква да приключи към 22.00 часа българско време.
Възможно е в петък да бъде избран председател на парламента, ако от "Демократична България" подкрепят кандидат, различен от ГЕРБ и ДПС. Това заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов след проведените срещи с парламентарните групи на "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ" и МЕЧ. "Възраждане" провеждат срещи в търсене на формула за..
Украйна отхвърли като психологическа атака от страна на Русия предупрежденията за масирана въздушна атака, заради които няколко чуждестранни посолства в столицата Киев прекратиха работа. Няколко посолства в Киев затвориха от съображения за сигурност Русия организира "масирана информационно-психологическа атака" срещу Украйна, като разпространи..
По-малко от седмица след обновяването на състава на Конституционния съд президентът Румен Радев отново оспори оцелялата част от шестата поправка в основния закон, свързана с назначаването на служебното правителство, възможността депутатите да са с двойно гражданство и непрекъсваемостта на мандата на Народното събрание. По някои от тези текстове - по..
Румъния е локомотивът на нашата двойка за влизането в Шенген, ние сме вагонът, каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в интервю за "Нещо повече". Той коментира новината, че България реално влиза и в сухопътния Шенген в края на март следващата година. А защо Румъния е локомотивът той обясни с пример:..
"Продължаваме промяната" са изпратили сигнал Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) с искане за извършване на проверка на причината за повишаване на цените на застраховката "Гражданска отговорност" за таксиметровите водачи. Таксиметрови шофьори на протест срещу поскъпването на застраховка "Гражданска отговорност" Таксиметрови шофьори: Не..
В края на март, началото на април с ледващата година България реално влиза в Шенген заедно с Румъния, каза журналистът Владимир Береану в "Нещо повече" на БНР. България и Румъния се движат заедно към пълноправно членство в Шенген, увери президентът "Това каза румънският премиер Марчел Чолаку и за разлика от нас, те си имат редовно..
В Народното събрание представители на партия "Възраждане" проведоха срещи за формула на управление при съставяне на правителство за правителство без ГЕРБ и ДПС. Кои парламентарни групи се отзоваха на поканата? В търсене на мнозинство за управление "Възраждане" започна самостоятелни разговори с част от партиите в парламента. Извън пленарната зала..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
" Ще отидем на лидерска среща за правителство, ако бъдем поканени. Първото нещо, което ще сложим на тази среща, е конкретиката по декларацията, която..
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка..