Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предсърдното мъждене е най-разпространеният вид сърдечна аритмия

Световен ден на сърцето
Снимка: БГНЕС

Всеки четвърти европеец над 40-годишна възраст е в риск от развитие на предсърдно мъждене. Това е вид нарушение на сърдечния ритъм и засяга все повече хора. Рискът от инсулт при тези пациенти е 4-5 пъти по-висок, а рискът от преждевременна смъртност – между 40 и 90 на сто.

Според статистиката инсултът, причинен от нелекувано предсърдно мъждене, попада в най-тежката група на инвалидност, а повторният инсулт в рамките на първите шест месеца се среща два пъти по-често при пациенти с предсърдно мъждене. Последните изследвания показват връзка на този вид аритмия с риска от инфаркт на миокарда. Редовните прегледи са много важни, коментира д-р Васил Трайков, ръководител на електрофизиологичната лаборатория в болница "Токуда".

"Когато имат оплаквания от пристъпно сърцебиене, пристъпна аритмия, някакви прескачания, или пък знаят, че имат някакво съпътстващо сърдечно заболяване тежко, което да протича с някаква аритмия, с някакви неприятни усещания от страна на ритъм, тогава е редно да бъдат насочени към консултация със специалист от тази област."

Тялото ни дава сигнали, когато има проблем със сърцето, които не бива да се игнорират

"Най-лесният начин е човек да си пипне пулса и да види, че не е ритмичен. Има редица апарати за измерване на артериално налягане, които дават информация в тази насока. Има и други устройства за регистрация на кардиограма. Предсърдното мъждене класически се диагностицира на електрокардиограма."

Чрез електрофизиологичното изследване се откриват и сериозни проводни нарушения, които изискват допълнително медикаментозно лечение или имплантиране на пейсмейкър. Той се прилага при забавен пулс – брадикардия и представлява устройство, което стимулира сърцето при наличие на животозастрашаващо ритъмно нарушение. У нас този метод за лечение се прилага отдавна и с успех, но струва скъпо и все още е недостъпен за много пациенти.

"Там се борим за реимбурсация, това е голям проблем. Знаете сложните, скъпите по-точно, устройства като дефибрилаторите – те не се реимбурсират. Те са огромен проблем, защото хората, които имат нужда от тези устройства те всъщност са пряко застрашени от внезапна смърт. Там проблемът е огромен – изисква се немалко доплащане", допълни д-р Васил Трайков.

Цените на дефибрилаторитеса четирицифрени и варират според вида на устройството. Националната здравноосигурителна каса поема много малка част от разходите.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доставка на замразени пуйки в отдалечени райони на Аляска, ноември 2024 г.

В САЩ отбелязват Деня на благодарността

В САЩ днес отбелязват Деня на благодарността, който по същността си това е религиозен празник, изразяващ благодарността на хората към Бог за реколтата с която ги е дарил, но с времето се е превърнал и в един от най-обичаните светски празници. Освен с религията, денят се свързва и с първите английски заселници, наричани пилигримите, които след..

публикувано на 28.11.24 в 10:54
Росен Желязков

ГЕРБ внесе в КС питане за правомощията на ВСС

ГЕРБ внесе в Конституционния съд искане за тълкувателно решение дали при изтекъл мандат Висшият съдебен съвет продължава в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. В искането се иска и тълкуване за това да ли е допустимо със закон или друг акт на парламента тези правомощия при изтекъл мандат да бъдат ограничавани. В трети..

публикувано на 28.11.24 в 10:49

Спират покупките на чужда валута на вътрешния пазар в Русия

От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар.  В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни..

публикувано на 28.11.24 в 10:27

"Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември

Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози.  Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.

публикувано на 28.11.24 в 10:26

Протест срещу застрояването на зелени площи и ремонта на улица "Опълченска"

Жители на два столични квартала излязоха на пореден протест срещу застрояването на зелените площи в града и ремонта на улица "Опълченска". Жители на кв. "Изток" настояват за среща с кмета на София и с председателя на общинския съвет.

публикувано на 28.11.24 в 10:12

От 30 ноември до 31 декември: Родителите могат да подадат заявления за данъчни облекчения за деца

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок..

публикувано на 28.11.24 в 10:09

Висока степен на заетост на терминала за втечнен газ до остров Ревитуса

Гърция поддържа висока степен на заетост на терминала за втечнен газ до остров Ревитуса, до който и България има достъп. Гръцкият газов оператор ДЕСФА съобщава за засилен интерес към терминала за съхранение и обработка на втечнен газ до Ревитуса. До него има достъп и България за получаване на синьо гориво при необходимост. За това има..

публикувано на 28.11.24 в 10:06