Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите жени лекарки в Русе се радвали на голямо уважение сред жителите на града

От Освобождението до Втората световна война в Русе работят 8 лекарки, 8 аптекарки и 8 зъболекарки

Ренета Рошкева от Регионалния исторически музей в Русе е направила изследване за женското присъствие в лекарската професия в крайдунавския град.
Снимка: РИМ Русе

Във времето, когато България все още е била част от Османската империя, Митхад паша, управителят на най-голямата област - Дунавския вилает, поставя основите на модерното здравеопазване. През 1865 г. е изградена болница - първо за най-бедните, а само година след това се създават и специализирани клиники. И тъй като няма болница без лекари, управата на Русе прави всичко възможно, за да привлече млади и образовани медици. 

Вратите на медицинската наука хилядолетия били затворени за жените. В Русе - град символ на модерността, някои дами успявали да се докоснат до изкуството на лечението. 

Исторически доказано е, че като млада майка баба Тонка Обретенова преди 160 години е поставяла ваксини както на собствените си деца, така и на всички желаещи семейства, след внесена благотворително такса  в общината. Тя продължила с медицинските грижи, като по време на Кримската война част от къщата и двора й били  превърнати в полева болница.

След Освобождението от турско робство български момичета отивали във Франция и Русия, за да завършат медицина и след това се връщали да работят в родната страна. 

Ренета Рошкева от Регионалния исторически музей в Русе, която е направила изследване по темата, разказва в предаването "Рано в неделя" за първите жени в медицината - аптекарки, лекарки, зъболекарки.

"Жените, които са успели да станат професионалистки, да постигнат нещо като образование, имат насреща съпруг, който разбира, баща, който разбира и прави всичко възможно дъщерите му, и съответно съпругата му, да постигнат нещо в тоя живот, оценяват ги като личности."

От Освобождението до Втората световна война в Русе работят 8 лекарки, 8 аптекарки и 8 зъболекарки. Съвпадението е случайно. Началото на женското присъствие в лекарската професия поставя д-р Леокарди Регутенко.

"Това е първата жена лекар, която е практикувала, според мен, в България, защото още с идването й в Русе - тя идва заедно с руските войски и е била военен лекар, и след приключване на военните действия става ординатор в Русенската болница."

През 1879-та година княз Александър I Батенберг отправя покана към д-р Регутенко да отиде да работи в София, но жителите на Русе изпращат писмо до княза лекарката да остане в крайдунавския град.

"А че е била добър специалист, за нея пише в едно руско списание по време на Сръбско-българската война - за това, че тя остава единствен лекар в болницата, и с начина, по който се справя с положението и с болните респектира всички", допълва Ренета Рошкева. 

През 1885 година д-р Регутенко е единствената жена, която присъства в списъка на основателите на Българското техническо общество в Русе. През 1902 година мястото на д-р Регутенко заема д-р Венета Камбурова, завършила медицина в Монпелие. 

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Отец Стоян Бербатов: Много българи започват да ходят на църква за първи път в чужбина

Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот.  С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..

публикувано на 12.01.25 в 13:38
първокласничката Никол Цанкова

Никол Цанкова е най-четящото дете в Русе

Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..

публикувано на 12.01.25 в 07:24

Яфо е едно от най-романтичните места на Тел Авив

Яфо е едно от най-романтичните места на Тел Авив (и цял Израел). При това, не само защото това е била морската врата, през която векове наред пристигащите с кораби поклонници от цял свят са стъпвали на Светите земи и са започвали пеша похода си до Йерусалим и сакралните места за трите религии, но и заради артистичният дух, който цари в каменните..

публикувано на 12.01.25 в 05:37

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32