Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите жени лекарки в Русе се радвали на голямо уважение сред жителите на града

От Освобождението до Втората световна война в Русе работят 8 лекарки, 8 аптекарки и 8 зъболекарки

Ренета Рошкева от Регионалния исторически музей в Русе е направила изследване за женското присъствие в лекарската професия в крайдунавския град.
Снимка: РИМ Русе

Във времето, когато България все още е била част от Османската империя, Митхад паша, управителят на най-голямата област - Дунавския вилает, поставя основите на модерното здравеопазване. През 1865 г. е изградена болница - първо за най-бедните, а само година след това се създават и специализирани клиники. И тъй като няма болница без лекари, управата на Русе прави всичко възможно, за да привлече млади и образовани медици. 

Вратите на медицинската наука хилядолетия били затворени за жените. В Русе - град символ на модерността, някои дами успявали да се докоснат до изкуството на лечението. 

Исторически доказано е, че като млада майка баба Тонка Обретенова преди 160 години е поставяла ваксини както на собствените си деца, така и на всички желаещи семейства, след внесена благотворително такса  в общината. Тя продължила с медицинските грижи, като по време на Кримската война част от къщата и двора й били  превърнати в полева болница.

След Освобождението от турско робство български момичета отивали във Франция и Русия, за да завършат медицина и след това се връщали да работят в родната страна. 

Ренета Рошкева от Регионалния исторически музей в Русе, която е направила изследване по темата, разказва в предаването "Рано в неделя" за първите жени в медицината - аптекарки, лекарки, зъболекарки.

"Жените, които са успели да станат професионалистки, да постигнат нещо като образование, имат насреща съпруг, който разбира, баща, който разбира и прави всичко възможно дъщерите му, и съответно съпругата му, да постигнат нещо в тоя живот, оценяват ги като личности."

От Освобождението до Втората световна война в Русе работят 8 лекарки, 8 аптекарки и 8 зъболекарки. Съвпадението е случайно. Началото на женското присъствие в лекарската професия поставя д-р Леокарди Регутенко.

"Това е първата жена лекар, която е практикувала, според мен, в България, защото още с идването й в Русе - тя идва заедно с руските войски и е била военен лекар, и след приключване на военните действия става ординатор в Русенската болница."

През 1879-та година княз Александър I Батенберг отправя покана към д-р Регутенко да отиде да работи в София, но жителите на Русе изпращат писмо до княза лекарката да остане в крайдунавския град.

"А че е била добър специалист, за нея пише в едно руско списание по време на Сръбско-българската война - за това, че тя остава единствен лекар в болницата, и с начина, по който се справя с положението и с болните респектира всички", допълва Ренета Рошкева. 

През 1885 година д-р Регутенко е единствената жена, която присъства в списъка на основателите на Българското техническо общество в Русе. През 1902 година мястото на д-р Регутенко заема д-р Венета Камбурова, завършила медицина в Монпелие. 

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24