Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите жени лекарки в Русе се радвали на голямо уважение сред жителите на града

От Освобождението до Втората световна война в Русе работят 8 лекарки, 8 аптекарки и 8 зъболекарки

Ренета Рошкева от Регионалния исторически музей в Русе е направила изследване за женското присъствие в лекарската професия в крайдунавския град.
Снимка: РИМ Русе

Във времето, когато България все още е била част от Османската империя, Митхад паша, управителят на най-голямата област - Дунавския вилает, поставя основите на модерното здравеопазване. През 1865 г. е изградена болница - първо за най-бедните, а само година след това се създават и специализирани клиники. И тъй като няма болница без лекари, управата на Русе прави всичко възможно, за да привлече млади и образовани медици. 

Вратите на медицинската наука хилядолетия били затворени за жените. В Русе - град символ на модерността, някои дами успявали да се докоснат до изкуството на лечението. 

Исторически доказано е, че като млада майка баба Тонка Обретенова преди 160 години е поставяла ваксини както на собствените си деца, така и на всички желаещи семейства, след внесена благотворително такса  в общината. Тя продължила с медицинските грижи, като по време на Кримската война част от къщата и двора й били  превърнати в полева болница.

След Освобождението от турско робство български момичета отивали във Франция и Русия, за да завършат медицина и след това се връщали да работят в родната страна. 

Ренета Рошкева от Регионалния исторически музей в Русе, която е направила изследване по темата, разказва в предаването "Рано в неделя" за първите жени в медицината - аптекарки, лекарки, зъболекарки.

"Жените, които са успели да станат професионалистки, да постигнат нещо като образование, имат насреща съпруг, който разбира, баща, който разбира и прави всичко възможно дъщерите му, и съответно съпругата му, да постигнат нещо в тоя живот, оценяват ги като личности."

От Освобождението до Втората световна война в Русе работят 8 лекарки, 8 аптекарки и 8 зъболекарки. Съвпадението е случайно. Началото на женското присъствие в лекарската професия поставя д-р Леокарди Регутенко.

"Това е първата жена лекар, която е практикувала, според мен, в България, защото още с идването й в Русе - тя идва заедно с руските войски и е била военен лекар, и след приключване на военните действия става ординатор в Русенската болница."

През 1879-та година княз Александър I Батенберг отправя покана към д-р Регутенко да отиде да работи в София, но жителите на Русе изпращат писмо до княза лекарката да остане в крайдунавския град.

"А че е била добър специалист, за нея пише в едно руско списание по време на Сръбско-българската война - за това, че тя остава единствен лекар в болницата, и с начина, по който се справя с положението и с болните респектира всички", допълва Ренета Рошкева. 

През 1885 година д-р Регутенко е единствената жена, която присъства в списъка на основателите на Българското техническо общество в Русе. През 1902 година мястото на д-р Регутенко заема д-р Венета Камбурова, завършила медицина в Монпелие. 

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50
Пампорово

Как Пампора - Райчо Белев и неговият керван дават името на известния курорт

Пампорово е пълно с туристи , особено в почивните дни. Обичайно продължителността на престоя е дълъг уикенд около 3- 4 дни , една седмица или 10-на дни. Според почиващите на Пампорово курортът е уникален като природни дадености, възможност за почивка, за забавление и на децата . Хората, които от близкия голям град Пловдив са си купили имот на..

публикувано на 19.08.24 в 10:43

Какво е празникът на скромната кухня в Италия - страната, в която храната е нещо свято?

В Италия като сценарий от филм на италианския режисьор от Тоскана Леонардо Пиерачони е празникът "Кухнята със скромен произход"  – олицетворение на териториално и национално самоуважение.  За италианците тяхната кухня е нещо свято: тя е майка, родeн кът и национална гордост.  Няма италианец, който да се отрича от някое ястие -  било то..

обновено на 18.08.24 в 22:48