Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Физиотерапевти и рехабилитатори протестираха пред сградата на МЗ

| обновено на 09.04.19 в 17:42
2
Физиотерапевти и рехабилитатори от цялата страна на протест пред сградата на Министерството на здравеопазването в София
Снимка: БГНЕС

Физиотерапевти излязоха на протест пред сградата на здравното министерство с настояване статутът на професията им да бъде уреден по европейските стандарти. Те настояват да бъдат вписани в Закона за съсловните организации като регулирана професия.

По обяд протести на физиотерапевти имаше и в някои от големите градове в страната.

Основното им искане е законът за съсловните организации да бъде променен така, че да позволи физиотерапевтите да имат своя съсловна организация.

Съпредседателят на Асоциацията на физиотерапевтите Ценка Пантева допълва:

„Да се приеме едно наименование за кинезитерапевти и рехабилитатори, което е физиотерапевт и това е в цял свят. Следващото е да се изработи стандарт за физиотерапия, българското население да има свободен и достатъчно продължителен достъп до физиотерапия в държавните лечебни заведения“.

Настояваме за регулация кой, кога и при какви условия да се подлага на физиотерапия, каза още Ценка Пантева:

„В цялата тая неразбория страда човекът, който има най-много нужда от нас. Къса се връзката между професията и нуждаещия се“.

Протестът беше подкрепен от представители на медицинските сестри, акушерките и фелдшерите, които също стачкуват.

В понеделник протестиращите физиотерапевти ще се срещнат със здравния министър Кирил Ананиев.

По-рано днес протест имаше и в Русе. Физиотерапевтите получиха подкрепа и от бъдещите си колеги – студентите от специалност „Кинезитерапия“ на Русенския университет. Те настояват за регулиране на професията физиотерапия, за стандарт, единни държавни изисквания и право на частна практика:

„Заплатите са ни много ниски, а работата е много в болниците и никой кинезитерапевт не иска да работи“, „Нужно е да сме физиотерапевти, не рехабилитатори, кинезитерапевти и прочее“, „Информацията за това какво правим ние, е нулева“, коментираха участници в протеста в Русе.

„Не може касиер-продавач във верига магазин да взима 1200 лева, а кинезитерапевт с висшето си образование – 700, нали“, добави друг от запитаните.

Протестът на физио- и кинезитерапевтите е подкрепен от медицински сестри, акушерки, фелдшери, медицински лаборанти и пациентски организации.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00