Недоволството сред биопроизводителите назрява отдавна и заради забавени плащания и проблемен диалог с агроведомството. Сегашната ситуация обаче, според тях, граничи с репресия и разправия с целия сектор.
За необходимостта от нормативни промени съобщиха миналата година и европейските контролни органи, и българската Сметна палата. Целта е да се гарантира прозрачност и сигурност за потребителите, че биопродуктите на пазара са без химия. Повече от половин година биопроизводители и чиновници от агроведомството обсъждаха проектонаредбата и накрая тя излезе във вид, който ще доведе до фалит целия сектор, твърдят протестиращите.
Преди няколко дни МЗХГ направи нови промени, отговарящи на исканията на биофермерите, но те са недостатъчни, за да тушират недоволството, тъй като са предложени и други промени, които не са съгласувани със сектора.
„Подиграват се с нас отдавна, но това, което се случва през последната година, е геноцид и ще унищожи окончателно биоземеделието в България“, казват демонстрантите. Толкова рестриктивни наредби към биофермерите няма никъде в Европа, категорични са те. В България се работи под непрекъснат страх, че ще ти отнемат биосертификата без причина всеки момент, допълват хората.
900 от биофермерите са заплашени реално от фалит, тъй като агроведомството отне разрешението на контролиращите им фирми, което значи, че те ще трябва да изхвърлят всички предварително направени опаковки и етикети, което пък е сериозна финансова загуба.
Очакваше се министърът на земеделието да даде брифинг за журналисти, за да обясни последните промени в наредбата, направени преди дни. Те отговарят на искания на биопроизводителите, но пък производителите са категорични, че без гаранции от премиера повече няма да говорят с чиновниците от агроведомството, които са ги лъгали многократно.
В предаването „Преди всички“ Стоилко Апостолов, управител на фондация „Биоселена“, посочи исканията на протеста:
„Виновните да си понесат наказанията. Ние искаме оставка, те ще решат какви мерки ще предприемат. Второ, да се ремонтира законодателството, така че да отговаря на европейското, и в тази комисия да бъдат включени представители на бранша. Трето, да се създаде консултативна комисия по биологично земеделие“.
Причините за протеста се коренят в промяната в нагласите, поведението и отношението като цяло на министерството към сектора, посочи Апостолов и добави:
„Нещо се случва в сектора, а секторът не е канен, не присъстваме в никакъв диалог. Правят се промени в законодателството, в мерки за подпомагане, много неща се случват, без секторът да участва и да се взима неговото мнение“.
Според него в наредбата са заложени наказания, които ги няма никъде по света. Такова нещо не бива да остава в законодателството, категоричен е той.
„Така, както бяха променени наредбите, всички заинтересовани страни бяха изключени. Сега се получава така, че на практика няма кой да контролира министерството - то е последната инстанция. Това не е така никъде по света. Би трябвало да има някаква форма поне на граждански контрол“.
Приети в края на миналата година промени в наредба предвиждат, че ако само в една партида биопродукция бъде открито дори минимално количество от неразрешени за биопроизводството вещества, то контролният орган веднага трябва да започне процедура по отнемане на сертификата на цялото стопанство. Според производители е възможно въпросното замърсяване да е единичен случай и да се дължи на външен източник, а не на опит за измама от фермера. Текстовете обаче не правят разлика.
Заради отказ на Министерството да ги чуе, фермерите поканиха премиера Борисов, чрез открито писмо, да се намеси. В противен случай следват фалити на биоземеделци, твърдят те.
За създалата се ситуация биопроизводителите са информирали Международната федерация на движението за биологично земеделие и Главна дирекция „Земеделие“ на Европейската комисия.
Още по темата чуйте от звуковия файл.
Биофермерите излизат на протест утре с искане за оставката на земеделския министър Румен Порожанов. Според биопроизводителите агроведомството е повело открита война срещу сектора. От Асоциация „Биопродукти“ изпратиха открито писмо до премиера,..
Сняг посред лято ще вали във Венеция, след като проектът "Псевдоприрода" спечели конкурса за българското представяне на Венецианското биенале. Искахме силна идея да я представим възможно най-просто . Видяхме, че простите думи са по-силни от..
Въоръжен грабеж на офис за бързи кредити е извършен снощи в Хасково, съобщават от полицията. На спешния телефон е позвънила управителката на офиса, която сигнализирала, че 2 минути преди края на работния ден – в 17:58 часа, в обекта влязъл мъж,..
Зaседанието на парламента беше временно прекъснато по искане на БСП - Обединена левица. Това стана минути преди да бъде гласуван текстът за от промените в Закона за съдебната власт, който забранява на ВСС с изтекъл мандат да гласува за главен прокурор..
Сложна остава пътната обстановка в Северна Гърция поради заледени пътища. В област Атика слагат нови камери с автоматични глоби за нарушителите. В Северна Гърция има много заледени участъци по пътищата, предупреждава полицията. Спряха движението..
От днес до 26 януари Ботаническата градина към Българската академия на науките ще приема посетители от 10 до 16 часа заради цъфтежа на азалиите. Освен тях, сега цъфтят и орхидеите, камелиите и стрелициите, посочват от Ботаническата градина,..
Ученици от Ихтиман гостуват на парламента. Събитието е част от кампанията "Василица" на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" и се домакинства от двама бивши министри на образованието – Красимир Вълчев и акад. Николай..
Депутатите не разрешиха да бъде увеличен с месец срокът на действие на Временната комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства за констатираните огнища на чума и шарка по дребни преживни животни. Борислав Петков по казуса с..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..