Европейските лидери обсъждат в Брюксел условията за допълнително отлагане на Брекзит два дни преди изтичането на договорения срок за излизане на Великобритания от Евросъюза.
Британският премиер Тереза Мей избегна отговор на въпроса дали ще се съгласи на по-дълго удължаване на Брекзит, както поиска председателят на Европейския съвет Доналд Туск. На влизане в Съвета тя заяви:
"Ясно казах, че искането на Обединеното кралство е удължаването да бъде до 30-и юни. Работя така, че да е сигурно, че ще можем да напуснем ЕС. Досега не успяхме, защото парламентът не гласува в полза на споразумението за оттегляне. Затова ни трябва още време - за да сме сигурни, че ще постигнем одобрение на парламента, което да ни позволи да напуснем плавно и по график. Това е в интерес на всички. Важно е да напуснем в момента, в който ратифицираме това споразумение. Това ще ни позволи да се оттеглим до 22-ри май".
Премиерът на Белгия Шарл Мишел призна, че повторно отлагане изобщо не е сигурно и хаотичен Брекзит може да стане факт още в петък, поради отказа на британския парламент да одобри споразумението от миналия ноември.
Холандският му колега Марк Рюте подчерта, че нова отсрочка може да бъде одобрена само при условия, които ще позволят на европейските институции да функционират както трябва.
Литовският президент Далия Грибаускайте допусна, че Съветът ще одобри искането на британския премиер Тереза Мей за разсрочване на Брекзит, но за по-дълъг срок от посочената от Мей дата - 30 юни.
В поканата, отправена до лидерите на 27-те страни-членки на ЕС снощи, председателят на ЕС Доналд Туск подчертава, че е твърде малка вероятността споразумението да бъде ратифицирано до края на юни. „Такова отлагане би повишило риска от серии допълнителни отлагания и свикване на извънредни съвети, като създаде нови дати на ръба на пропастта“, отбелязва още Туск и добавя, че продължаващата несигурност ще се отрази зле на бизнеса и гражданите в ЕС.
Затова председателят предлага алтернативно, по-голямо удължаване на оттеглянето и подчертава, че една от възможностите е то да продължи колкото е необходимо, но не повече от година. „Гъвкавостта ще ни позволи да приключим автоматично удължаването, веднага след като двете страни ратифицират споразумението. Обединеното кралство ще може да напусне веднага щом е готово, а 27-те страни-членки ще избегнат повтарянето на срещи на върха за Брекзит“, подчертава Туск.
Вчера главният преговарящ Мишел Барние заяви, че всичко зависи от това какъв план ще представи британският министър-председател на срещата на върха. На проведения Съвет „Общи въпроси“ в Люксембург страните-членки се обединиха около позицията, че трябва да се обърне внимание на политическите последствия от удължаването, включително върху многогодишната финансова рамка и изборите за Европейски парламент.
В американската столица Вашингтон вече започнаха първите етапи от церемонията по встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп. Доналд Тръмп ще положи клетва като президент на САЩ и ще встъпи в длъжност Тръмп иска "революция на здравия разум" Мероприятията по предаването на властта във Вашингтон започнаха с традиционната..
Tрима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени от работа заради трагичната влакова катастрофа миналата сряда, при която загинаха двама души, а шестима бяха ранени. Това стана ясно след срещата на министъра на транспорта Гроздан Караджов с представители на компанията "Железопътна инфраструктура" и БДЖ. До..
Министърът на финансите Теменужка Петкова е обсъдила присъединяването на България към еврото с еврокомисаря по икономика Валдис Домбровскис, става ясно от негова публикация в социалната мрежа Х. “Европейската комисия ще продължи да подкрепя България по пътя ѝ към присъединяване към еврозоната”, написа Домбровскис и определи първата дискусия..
Премиерът Росен Желязков ще бъде на двудневно работно посещение в Страсбург във вторник и сряда, съобщиха от правителствената пресслужба. По време на първата си визита в чужбина премиерът ще разговаря с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и с председателя на Европейския парламент..
Оттеглянето на Ивайло Иванов от поста началник на политическия кабинет на вътрешния министър Даниел Митов е добра стъпка, другото би било нахалство, защото нито опозицията, нито обществото е готово да се върне към 2020-та, когато Иванов беше отстранен като главен секретар на МВР. Това коментира съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков: "Така че..
Президентът на Кипър Никос Христодулидис и лидерът на кипърските турци Ерсин Татар не се споразумяха за отваряне на нови пропускателни пунктове през разделителната линия на острова. Днешната им дискусия ще продължи с нова среща в следващите дни, посочи в официалното съобщение ООН. Европейската комисия приветства започналите днес разговори...
Има големи опашки от хора, които с часове са чакали, въпреки че температурата е минус 5 градуса, но заради вятъра се усеща като минус 8, обясни Младен Петков, кореспондент на БНР в САЩ. "Надявам се да изпълни плана за намаляване на лихвения процент. Ще бъде добре също да подсигури границите ни". "Да застане зад християнските ценности..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..