Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българо-македонската комисия разглежда спорни моменти в учебниците по история

Праистория, античност и средновековие са историческите периоди, които ще обсъждат днес и утре членовете на Смесената българо-македонска експертна комисия в София, съобщава БГНЕС.

Те ще се опитат да намерят приемливо решение за взаимните забележки, които имат за учебниците в двете страни за тези исторически периоди. Членовете на комисията се опитват да сближат мненията си и да изготвят предварителни препоръки, които могат да бъдат приети в окончателна форма на следващото заседание в началото на юни и след това да бъдат дадени като препоръки и за двете правителства.

Директорът на македонския Институт за национална история Драги Георгиев заяви пред македонски медии, че днес и утре ще бъдат разгледани забележките, които Скопие има по отношение на българските учебници за пети и шести клас, както и бележките, които има българската страна за македонските учебници за шести и седми клас.

Проблематично и за двете страни е картографското представяне на някои територии в праисторията, в древността и в Средновековието, обяснява Георгиев:

„И в нашите, и в българските учебници има отражение на представянето на националните държави от 19-ти и 20-ти век, което се пренася далеч в праисторията, в древността. Налице е национализация на някои процеси в античността, в Средновековието, национализация от днешна гледна точка, даваща национален характер на някои процеси, които са се случили преди 2000 години и повече. Идеята е да се избегне това за неща, които са се случили в далечното минало, и да се премахнат темите, които и двете страни намират за обидни и неадекватни в учебниците по история, с които не трябва да се възпитават бъдещите поколения.“

Историците и експертите от двете страни се стремят спорните въпроси да бъдат изяснени от научна и професионална гледна точка и да се избегне политиката.

Комисията е създадена за решаване на исторически и образователни въпроси, в съответствие с Договора за добросъседски отношения и сътрудничество между България и Република Северна Македония, подписан на 2 август 2017 г. Комисията има по седем члена от двете държави. Председател от българска страна е Ангел Димитров, бивш посланик на България в Скопие, а от македонска – Драги Георгиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аукцион за 7-годишни дългови книжа за 100 млн. лв. на 24 февруари

Още 100 милиона лева нов дълг ще бъдат предложени на аукцион следващия понеделник, става ясно от сайта на БНБ. Предлаганите книжа са 7-годишни и са с фиксиран лихвен процент от 3,25 на сто. В края на януари книжа за 300 милиона лева бяха предложени и постигнаха среднопретеглена доходност от 3,47 на сто. Общо от началото на годината страната ни е..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

БНБ остро осъди опита на "Възраждане" за намеса в независимостта ѝ

Българската народна банка е независима институция и остро осъжда всеки опит за политическа намеса в нейната дейност. Това се казва в позиция на Централната банка по повод опита на представители на партия "Възраждане" да проведат политическа акция в сградата на институцията. От БНБ потвърждават, че опитът е направен в 10,30 часа днес (17 февруари..

публикувано на 17.02.25 в 15:42
Папа Франциск

Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища

Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..

публикувано на 17.02.25 в 15:32
Весела Чернева, зам.-директор на на Европейския съвет за външна политика

Весела Чернева: Рано или късно Европа ще трябва да влезе в преговорите за Украйна

Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна, защото в решението за омиротворяване ще бъде значително ключово дали ще имаме миротворческа мисия, или ще участваме във възстановяването  на Украйна, или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС. Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева,..

публикувано на 17.02.25 в 15:31

Марош Шефчович отива на визита в САЩ

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер.  Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС.  Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния..

публикувано на 17.02.25 в 15:20

Радев прекръсти с указ Летище София на името на Апостола - Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..

публикувано на 17.02.25 в 15:15

Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна

Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с..

публикувано на 17.02.25 в 14:53