Къмпингите у нас стават все по-добри и все повече хора избират този начин за почивка, каза за БНР Стефко Пъргавелов от Асоциацията за къмпинг и караванинг.
„Къмпингите вече достигнаха може би над 40. Между тях почти 30 бих оценил, че са на сравнително добро ниво. Не сме в това състояние, в което бяхме преди 10 години. Имаме много добри къмпинги, които в по-голямата си степен отговарят на европейските стандарти. Причините за неподходящото състояние на някои се състоят в това, че собствениците нямат представа за това какво трябва да имат, особено от екологична гледна точка“, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Пъргавелов и постави наболелия въпрос за чистотата.
„Това, което трябва основно да се прави – българинът да се научи да опазва околната среда около себе си, да измени отношението си към природата. Държавата в това отношение не прави абсолютно нищо. Тя трябва да намали бюрократичните изисквания“, подчерта той.
Според него инвестицията в изграждането на къмпинг може да донесе големи печалби. По думите му, основната грешка в момента е, че се бетонира Черноморието.
В писмен отговор от Министерството на туризма посочват, че в България има добре оборудвани къмпинги, които привличат туристи от страната и чужбина, търсещи алтернативна почивка в досег с природата. Общо категоризираните къмпинги у нас са 35.
Според статистиката на НСИ реализираните нощувки в къмпинги през 2014 г. са били 32 хил., а през 2017 г. – 58 хил. Според министерството това е признак за динамичното развитие на този тип туризъм.
От ведомството посочват още, че основен приоритет е позиционирането на България като добре позната и предпочитана целогодишна туристическа дестинация и повишаване на качеството ѝ и конкурентоспособността на националния туристически продукт.
Към този момент не е постъпило конкретно предложение за изпълнение – изменение и допълнение на Закона за туризма във връзка с процедурата по категоризация на инфраструктурата.
Цветомира Цоцова от Българския къмпинг и караванинг портал „Къмпинг.бг“ посочи, че наредбата за категоризиране е много стара и в момента много от условията в нея са неприложими и неизпълними.
На този етап свободното къмпингуване е разрешено, каза тя. Според нея проблемът е, че в Закона за туризма все още няма правила.
„Основният проблем за плажните хавлии и принадлежности е, че няма обозначение кое е дюна и кое не. За да може държавата да прави забрана хората да не настъпват дадена дюна, тя трябва да вземе всички необходими мерки – възможността тези дюни да бъдат настъпвани, да бъде сведена до минимум. Дюните трябва да бъдат обозначени, трябва да бъдат оградени, трябва да има табели кое какво е, защо е забранено и защо трябва да ги пазим и чак тогава да налага глоба, когато тази забрана бъде нарушена“, коментира Цоцова.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
След множеството протести в Сърбия заради трагедията в Нови Сад, при която на първи ноември загинаха 15 души, а двама бяха тежко ранени при рухването на козирката на гарата, президентът Александар Вучич обеща да бъдат публикувани всички всички документи, свързани с ремонта на гарата, което е едно от исканията на протестиращите. Трагедията предизвика..
Фалшива Фейсбук страница, използваща логото на Софийския зоопарк предлага неправомерни промоции, томболи и награди, включващи плюшени играчки и разходки с гид. За това сигнализираха пред "Хоризонт" от зоопарка. Оттам подчертават, че фициалната им страница е "Зоологическа градина-София/Sofia Zoo" и тя не предлага подобни услуги ...
В Италия започна 24-часовата стачка на железопътния транспорт, а в полунощ е началото на 24–часов протест в обществения и частен сектор включително и останалите видове превоз без въздушния, който ще стачкува в неделя, 15-и декември. Голямата новина е, че административният трибунал TAR на Лацио - компетентен за жалби, подадени срещу..
Магистърска програма "Криптоикономика и блокчейн" започва в Университета за национално и световно стопанство януари догодина. Програмата е резултат от сътрудничеството на борсата за търговия на крипто активи "Байненс" и висшето учебно заведение и бе скрепено с меморандум. Намерението на УНСС е да започне и бакалавърска програма през есента, съобщи..
Делът на светлата икономика се свива през 2023 година. Това се случва за първи път от 10 години, без България да е в криза, коментираха експерти. В сравнение с 2022-ра, сивият сектор се разраства с шест стотни. Данните са на Асоциацията на индустриалния капитал. Работодателската организация изследва дела на светлата и сивата икономика от 2012..
Пред паметника на Съветската армия в София се проведе протест, организиран от граждански сдружения, с настояване за възстановяване на монумента, демонтажът на който започна преди една година. Ето какво казаха някои от протестиращите: "Преди една година се разруши паметник най-вече на културата, който е защитен по международни закони. И това е памет за..
Предложения за 90 промени в Изборния кодекс са внесли в Народното събрание от партията "Възраждане". Хартиените бюлетини трябва да отпаднат и да се премине към машинно гласуване, заяви Деян Николов - председател на "Възраждане"-София. В края на ноември от "Възраждане" внесоха законопроект за изменение на Изборния кодекс с цел отстраняване..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..