Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бави се промяна в наредби за децата с хронични заболявания

Медицинският персонал в детските градини и училищата се нуждае от допълнително обучение

Децата с диабет са сред най-потърпевшите от нормативното забавяне.
Снимка: БГНЕС

От началото на 2017 година според промени в Закона за здравето медицинските специалисти трябва да извършват грижи, които подпомагат лечението на децата с хронични заболявания в детските градини и училищата. Все още обаче не са направени промените в две наредби. В Албена се провежда форум за грижите за децата с хронични заболявания в детските заведения и училищата. 

"Един от най-честите случаи е липса на грижа за децата с диабет, когато се диагностицира такова дете и то трябва да продължи да посещава детска градина или да ходи на училище, медицинските сестри отказват да изследват кръв и да поставят инсулин", коментира в предаването "Преди всички" Ваня Добрева от Сдружение за развитие на българското здравеопазване.

Необходимо е медицинските сестри в детските градини и училищата да преминат през допълнително обучение за грижи за деца с хронични заболявания, изтъкна Добрева. По думите й, трябва да бъдат изготвени индивидуални планове за грижа за тези деца, каквато е и европейската практика.

Министерството на здравеопазването трябва да подготви необходимите нормативни промени в две наредби за медицинските грижи за деца с хронични заболявания в детските градини и училищата. "Най-малкото, което могат да направят, е да изпратят писма до районните здравни инспекции, където да напишат тези указания", подчерта Ваня Добрева и даде пример за добра практика във Варна.

"От няколко години на доброволни начала се случва обучение на медицинските специалисти в детските градини. Това обучение се провежда от Клиниката по ендокринология в Университетската болница "Света Марина", а от 1 януари 2019 година в бюджета на Община Варна е заложена сума от 16 хиляди лева, с която ще бъдат изготвени обучителни материали. Осигурено е финансиране за изготвяне на индивидуален план за грижа за всяко дете и отново за обучение на медицински специалисти и това смятаме, че е пътя, по който трябва да вървим." 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водач на таксиметров автомобил е задържан след гонка с полицията в Кюстендил

37-годишен водач на таксиметров автомобил е задържан след гонка и полицейска стрелба по улиците в Кюстендил.  Случаят е от неделя следобед.  Мъжът противозаконно е опитал да попречи на служителите да изпълнят задълженията си. Не се е подчинил на подаден сигнал за спиране за проверка, направил е маневра и е насочил автомобила към другия служител...

публикувано на 24.02.25 в 13:07

Упойващи вещества са открити в колата на шофьора, предизвикал снощната катастрофа в София

Упойващи вещества са били открити в автомобила на 25-годишния шофьор, който предизвика катастрофа снощи в София.  Той не е спрял за проверка от полицейски патрул и се е опитал да избяга. При последвалото преследване е ударил друг автомобил на булевард "Тодор Александров". По-късно е задържан. Пробите му за алкохол и наркотици са положителни...

публикувано на 24.02.25 в 12:56
Теменужка Петкова

Министър Петкова: 30% е делът на сивата икономика у нас

Бюджетите на Здравната каса, държавното обществено осигуряване и държавния бюджет, са изчислени при дефицит от 3% от БВП. Това е максимално допустимият размер по критериите за въвеждане на еврото.   За 16.00 ч. е насрочено правителственото заседание, на което се очаква да бъде приет Държавният бюджет . Той беше разгледан от социалните партньори...

публикувано на 24.02.25 в 12:53

ЕС може скоро да започне отново да внася суров петрол от Сирия

ЕС може скоро да започне отново да внася суров петрол и нефтопродукти от Сирия. Това става ясно от днешното решение на страните членки да прекратят санкциите срещу Сирия в някои икономически сектори. Съветът отменя секторните санкции срещу енергийния сектор, по-специално върху петрола, газа и електроенергията, както и в транспорта...

публикувано на 24.02.25 в 12:46

Андрей Курков: ЕС остава единственият голям партньор на Украйна в тази война

"Украйна ще трябва да предефинира отношението си към днешна Америка. Това е нова реалност. Тръмп е бизнесмен".  Такава равносметка направи Андрей Курков, рускоговорящ украински писател. "Аз съм много притеснен, както и мнозинството украинци. Емоционално преживяхме много трудни времена, откакто се проведоха американските избори през ноември..

публикувано на 24.02.25 в 12:45

Анна Тертична: Временното прекратяване на огъня не е опция за Украйна

"През 11-те изминали години, откакто стартира руската агресия срещу Украйна, украинската дипломация се доказа като модерен инструмент в борбата срещу тази агресия ". Това заяви пред БНР Анна Тертична, доктор по история и част от дипломатическата мисия на Украйна у нас. Тя подчерта, че става дума за война, а не за конфликт. "Украйна не..

публикувано на 24.02.25 в 12:42
Обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги, представят резултатите от бойкота на 20 февруари, 24 февруари 2025 г.

Призив за нов бойкот - на търговските вериги и на банките

Нов бойкот на търговските вериги, който този път да обхване и банките, предвиждат на 27 февруари организаторите, които вече два пъти изразиха недоволството си срещу високите цени на хранителните стоки. Те призоваха този четвъртък, освен да бойкотират хипермаркетите, хората да не плащат с банкови карти. Този път, освен големите хранителни..

публикувано на 24.02.25 в 12:36