Суданският министър на отбраната ген.-лейтенант Ахмед Ауад ибн Ауф обяви днес свалянето на режима и задържането на президента Омар ал Башир, предаде Ройтерс. Военен съвет ще ръководи страната през 2-годишен преходен период, в края на който ще се проведат избори. За следващите 3 месеца е обявено извънредно положение, затворени са въздушното пространство, летищата и други точки за влизане и излизане от страната. Ал Башир ще бъде държан на „сигурно място“.
По-рано днес судански войници нахлуха в офисите на организация в Хартум, свързана с управляващата партия Национален конгрес на президента Омар ал Башир, който е на власт от 1989 г.
Военните са влезли в офисите на „Ислямско движение“ - идеологическото крило на партията на 75-годишния държавен глава.
Хиляди жители на столицата Хартум са излезли на улиците в района на министерството на отбраната и скандират „режимът падна“. След обявеното от армията сваляне на властта обаче те се обявиха против случващото се и настояха коренна промяна на системата.
Судан бе обхванат от протести с искане за оставката на Омар ал Башир през декември след увеличение на цената на хляба.
От събота демонстрациите са край военното ведомство в столицата, където хиляди жители настояваха армията да ги подкрепи.
Протестите през декември избухнаха в деня, в който основният опозиционен лидер - бившият премиер Садик ал Махди, който бе свален през 1989 г. с помощта на преврат, се завърна в родината си от изгнание. Неговият син съобщи по-рано днес, че Ал Башир е под домашен арест заедно със свои съратници.
Суданската Национална служба за разузнаване и сигурност междувременно обяви освобождаването на всички политически затворници в цялата страна.
Суданската полиция използва сълзотворен газ и стреля във въздуха, за да разпръсне хиляди протестиращи, които се опитваха да стигнат до президентския дворец. Демонстрантите настояват президентът Омар Башир, който дойде на власт през 1989 година с военен..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...