„Щетата от „Апартаментгейт“ се носи от управляващата номенклатура, а тя е предимно на ГЕРБ“. Това каза за БНР политологът професор Евгений Дайнов:
„Има драстичен спад в симпатиите към ГЕРБ и очевидна възможност БСП да излезе отпред на изборите. И точно тук, както винаги, Нинова измисля какво да направи така, щото да не спечели избори срещу ГЕРБ. Ако не вкара днес Станишев в евролистата, тя си вкарва партията в гражданска война - ще се занимават само със Станишев и тя отново ще загуби изборите. Беше очевидно, че колкото повече ерозира ГЕРБ, толкова повече Нинова се замисля как да загуби тези избори“.
Според Дайнов вниманието на избирателите не може да бъде отклонено от скандала чрез традиционни теми като междуетническото напрежение или мигрантския натиск, защото се намираме в преломен момент за съзнанието на обществото.
Сегашната управляваща номенклатура е успяла да преодолее разделението на властите, коментира той.
Политологът доц. Петър Чолаков допълни в ефира на предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“, че решението на Станишев да не участва в евролистата на социалистите „не е добре обмислено“.
„Неволно госпожа Корнелия Нинова направи Сергей Станишев знаме на вътрешната опозиция в БСП. Той беше героизиран, да не кажа направо „канонизиран“ в очите на някои хора в БСП, защото виждаме, че има кампания за неговото остракиране там. Дали това ще доведе до загуба на БСП, аз не мога да кажа, защото, както виждаме, скандалът „Апартаментгейт“ продължава и тук ще трябва да се борят два вида ерозия. Ако трябва да бъда максимално обективен, не бих изключил ГЕРБ да успеят и да се възстановят.
Според Чолаков „живеем в положението на един перманентен „параграф 22“, който го има и в Съдебната система, и на много други места, включително в държавната администрация“.
Той коментира и репликата на премиера, че има кой да накаже Цветан Цветанов:
„Може да го накаже Бог, могат да го накажат хората, мога да го накажа и аз“. Нищо не чухме да се говори за съд. Оставаме с впечатление, че България е някакъв вид източна деспотия, в която султана или някаква такава личност решава еднолично тези въпроси“.
Според Чолаков начинът, по който вицепремиерът Красимир Каракачанов представя ромската тема, „издава стремеж или да се говори популистки, или издава некомпетентност, или и двете едновременно“.
Калин Калпакчиев, председател на Съюза на съдиите в България, коментира ставащото в Габрово с думите, че е опасно общественото мнение да определя как да се решават дела и как да работи правосъдието, но „все още сработват някакви защитни механизми“ това да не се случва:
„Голямата опасност за правосъдието е друга – начина, по който се структурира системата, по който се назначават нейните върхове - ВСС и висшите длъжности в магистратурата. Там е по-голямата опасност от влияние, натиск“.
Калпакчиев коментира и изказването на новия министър на правосъдието, че ще се търси механизъм за отзоваването на тримата големи в съдебната власт от техните постове предсрочно:
„Мандатът е дълъг и това не е случайно, за да бъдат независими тези стилно овластени фигури. Но не е вярно това, което каза министърът на правосъдието. Първо, няма препоръка от Европейската комисия, в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка, за това да бъде създаден механизъм за отзоваване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор. Просто не е вярно! Има препоръка от Съвета на Европа, от повече от 10 години, да се създаде процесуален ред за това главният прокурор да бъде наказателно преследван, когато извърши престъпление. Това е с оглед на казуса „Никола Филчев“. Последната препоръка на Комитета на министрите към Съвета на Европа е от октомври 2018 година“.
Невъзможността да бъде наказателно преследван главният прокурор, според Калин Калпакчиев, е „горещ картоф, с който никой не иска да се занимава“ и затова е „пакетиран с двамата председатели на върховните съдилища“. Процедура за предсрочно прекратяване на мандата му е разписана в Закона за съдебната власт и в Конституцията“.
Калпакчиев коментира и разследванията в „Апартаментгейт“ като направи паралел с Филип Златанов:
„Тези разследвания, които в момента виждаме, са резултат изцяло на публична информация, достъпна в регистрите, но нито Комисията за конфликт на интереси в миналото, нито КПКОНПИ върши проверка по същество на тези декларации. Ако имаше прокуратура, чиято основна функция е да разследва, когато има данни за извършено престъпление и ако тази прокуратура работеше ефективно и безпристрастно, голяма част от тези проблеми, за които говорим от години, че съществуват, щяха да бъдат решени. Прокуратурата е силно мотивирана да не работи ефективно по начина, по който тя е конструирана, защото е централизирана структура. Съдът е по-различен и по начин на конструиране, и на функциониране. Всеки съдия е носител е на правосъдието и той решава делото си съобразно компетентността си, обективността си, интегритета и прочие. Много по-трудно може да бъде повлияно и това се показва на над 3000 съдии, които работят България. Невъзможността да бъде овладян напълно съдът е една от причините да бъде атакуван по този безогледен начин Лозан Панов“.
Интервюто с Евгений Дайнов, Петър Чолаков и Калин Калпакчиев можете да чуете в звуковия файл.
В декларация от "Възраждане" настояха за спешни действия от страна на Министерството на външните работи и на българската държава по делото срещу Люпчо Георгиевски, председател Културен клуб "Иван Михайлов" в Битоля. Лидерът на партията Костадин Костадинов заяви, че това е един от многото "политически процеси срещу българи" в Република Северна..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че сигурността в израелските посолства по света ще бъде засилена, след като двама служители на посолството във Вашингтон бяха убити при стрелба пред Еврейския музей в американската столица, предаде Ройтерс. Канцеларията на премиера съобщи, че той е шокиран от ужасяващото, антисемитско нападение...
Работещите в общинското предприятие "Чистота" и граждани на Бобов дол излязоха на протест тази сутрин, заради смяната на директора на фирмата по решение на Общинския съвет. При протестиращите беше и кметът на града Елза Величкова. Протестът е по повод назначаването на пенсионер за директор на ОП "Чистота" след внесена докладна записка в..
За пробив на киберсигурността на Постоянното представителство на страната ни в НАТО, съобщава депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. Той посочва, че атаката от април е била с цел искане на откуп и при нея е изтекла чувствителна информация. В писмен въпрос към министъра на отбраната Атанас Запрянов депутатът иска от министерството отговор за..
В деловодството на Общинския съвет в Пазарджик е внесено искане за намаляване на месечните възнаграждения на общинските съветници от 2000 лева на 220 лева. Предложението е на съветника от коалиция "Новото време" Румен Димитров. Според него, в момента възнагражденията на колегите му са нереално високи на база почасово заплащане. В..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен съвместно с професионалните гимназии, а мотото е "От знание към умение - от Плевен към успеха!" Събитието започва в 10 часа в Градската градина и ще завърши с праз нична..
Допълнителният договор, който определя как ще се заплаща медицинската помощ през тази година, ще бъде подписан от ръководствата на Здравната каса и Българския лекарски съюз. Анексът ще остане без подписа на организацията, която представлява пациентите в Надзорния съвет на НЗОК. Причината е липсата на процедура за заплащане на биомаркерната..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..