Срокът за офертите от фирмите, които ще се състезават за поддръжка на информационните системи на Агенцията по вписванията, е изключително кратък. Това каза пред БНР експертът по киберсигурност Спас Иванов.
Обявената обществена поръчка от Агенцията по вписванията е за 429 хил. лв. без ДДС. Сега институцията дава 98 хил. лв., а срокът за офертите е едва краят на април.
„Бюджетирането за тези поръчки започва от предходната година. Няма как да не знаят кога изтича договорът, още по-малко да оставят такъв кратък срок за набирането му, освен ако в крайна сметка условията, които са поставени, и броят на специалистите, които те искат, не водят към конкретен изпълнител. В момента не мога да кажа със сигурност кой е той, но по всяка вероятност това ще води до определен доста ограничен кръг фирми, които биха могли да се класират, както и би било редно, тъй като това не е работа за всяка компания, която иска да се упражнява върху система, която влияе на националната сигурност“, обясни Иванов в предаването „Преди всички“.
Според него на високите критерии за тази работа отговарят 2 до 4 компании в България.
Нещата изглеждат добре планирани, каза Иванов, но добави, че излиза етичният въпрос със заплащането на държавните служители:
„С тези безумни ограничения, с тези безумни тавани на специалисти, които са кът в държавата, да ги ограничаваме, че могат да взимат 1000-1500 лв., защото такъв бил моралният кодекс на заплащането в страната, мисля, че няма да доведе до нищо добро в бъдеще и все повече и повече ще се задълбочава кризата между частния сектор и държавата. В крайна сметка това, което ще прави всеки един публичен орган, е да харчи колосална сума пари за подизпълнители вместо да си има свои. Другият вариант – да има една например държавна агенция за електронно управление – да има екип от такива специалисти, които да обслужват всички останали“.
Експерът не очаква нов срив на регистри. „Ако има обжалване на срока за изпълнение на поръчката, няма пречка договорът със сегашната фирма да бъде удължен за известно време. Агенцията има и друг инструмент – като обект по национална сигурност те може да водят обществени поръчки по съкратени процедури“, обясни Спас Иванов. Въпреки това той не очаква да има обжалвания:
„Смятам, че ще има положително развитие, дано да не е за 3 дни или 3 години, т.е. да не се забрави случая и след 2-3 години да тръгнем по стария начин“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..