„Основният елемент на споразумението по отношение на двойните стандарти, е договореният текст – че всяко предлагане на стока в една държава-членка като идентично с това на стоки, предлагани на пазара в други държави-членки, доколкото то има значително различен състав или характеристики, освен ако не е оправдано от законни и обективни фактори, следва да бъде забранено. Виждаме, че тук има прекалено много вратички. Парламентът имаше много по-сериозно и тежко звучащо предложение, но това е одобрено и главно Съветът се е противопоставил на по-силен текст“.
Радев и евродепутати от други държави-членки са подписали 2 поправки, които ще влязат за гласуване в пленарната сесия: „Говорим за текст, който да звучи много по-силно – предлагане на стока с идентично или привидно идентично представяне с това на друга стока, предлагано под същата марка, но различаващо се по състав, е заблуждаваща практика. Такава практика следва да се счита за нелоялна и съответно да се добави към списъка на заблуждаващите търговски практики. Надяваме се да получим мнозинство за този текст, за да имаме категорично осъждане като нелоялна практика на двойния стандарт при храните“.
Удовлетворени сме от санкциите, каза евродепутатът. Според него обаче и тук е оставена възможност на държавите-членки да лавират в широк обхват при въвеждането им. По думите му е можело да се направи много по-лесен механизмът за налагането им.
Радев отбеляза, че не са се преборили да има европейски орган, който да следи за двойните стандарти при храните и напитките:
„Организациите в страните-членки, които следят за защита на потребителите и за стандартите при храните, ще правят проучванията, ще трябва да наказват нелоялните производители и търговци. Когато говорим за сравняване на продукти в различни държави-членки, става доста по-трудно. Трудно се събират доказателства. Оттам нататък смятайте как ще наказваме мултинационални компании с огромен оборот“.
Това не е последната битка срещу двойния стандарт при храните, каза Емил Радев и посочи, че все пак това е крачка напред:
„Тази битка ще продължи, докато нямаме много ясни правила на пазара и не изравним изцяло стандартите между Източна и Западна Европа“.
Игнат Арсенов – директор на Европейския потребителски център, уточни, че директивата предполага по-голяма сигурност при пазаруване онлайн:
„Директивата дава защита във всички държави по еднакъв начин. Второ – предвиждат се по-сериозни механизми за санкции, където санкциите ще бъдат уеднаквени на територията на ЕС. Това касае онлайн, но и офлайн продажбите. Потребителите и при двете ще бъдат защитени. При продажбите ще има сериозни санкции, ще има един минимум за всяка членка на ЕС. Търговците няма да имат изгода да продават от една или друга държава, те ще бъдат еднакво санкционирани, ако подвеждат потребителите“.
Арсенов подчерта, че с директивата получаваме и много по-големи гаранции.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
На фона на продължаващите протести основната опозиционна сила в Турция - Народнорепубликанската партия, ще проведе днес извънреден конгрес. За да избегне назначаването от страна на изпълнителната власт на държавен администратор, след като законно избраният за втори мандат кмет на Истанбул Екрем Имамоглу бе отстранен от поста и арестуван по..
Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на..
3471 достигна броят на жертвите на силното земетресението, разлюляло страната на 28 март. В неизвестност все още са 214 души, а ранените от труса надхвърлят 4600. Междувременно ръководителят на Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси Том Флетчър призова за доставка на още палатки заради поройните дъждове над страната,..
В Украйна и тази нощ руските сили извършиха въздушна атака в различни райони на страната, включително и в столицата Киев. В страната днес е Ден на национален траур в памет на жертвите на руския удар с балистична ракета и дрон в град Кривой Рог. По последни данни броят на загиналите след руски удари в родния град на украинския президент..
Израелската армия призна, че израелски войници са допуснали грешки при инцидента от 23 март, когато загинаха 15 хуманитарни служители в Ивицата Газа, след като колона от линейки на палестинския Червен полумесец, автомобил на ООН и пожарна попадна под обстрел в района на град Рафах. Информацията е на Би Би Си. Израел обяви началото на..
Общественото недоволство нарасна след катастрофата при село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. След проведения в края на седмицата многолюден протест от днес започва и събирането на подписка с искане за оставки в АПИ. Агенцията е задължена по закон да осигурява сигурна, безопасна и добре поддържана пътна инфраструктура. Стотици..
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение..