Парламентът изслуша днес доклада за дейността на омбудсмана Мая Манолова за 2018 г. Той е от близо 400 страници и в него общественият защитник отчита двойно увеличение на жалбите на гражданите и повишаване на доверието в институцията. Близо 37 хил. граждани са потърсили съдействие от Националния омбудсман през 2018-та година, отчете в доклада си пред Народното събрание Мая Манолова. Най-голям е броят на жалбите от потребителите на обществени услуги, както и тези срещу ВиК операторите, доставчиците на електронни и съобщителни услуги и топлофикационните дружества. Увеличил се е и броят на жалбите, свързани със защитата на правата на децата и семейната среда.
След близо три часа дебати, парламентът прие годишния доклад. Подкрепиха го 78 депутата, а трима се въздържаха. Омбудсманът Мая Манолова напомни на депутатите, че не е обвързана с политически сили и се старае да защитава всеки български гражданин. Тя посочи, че следващите каузи са свързани с банките, бързите кредити, колекторските фирми и Закона за частния фалит.
Мая Манолова изтъкна добрата координация при работата й с институциите, но и допълни:
"Има една голяма несправедливост за това, че този доклад и постигнатите резултати са вследствие от усилията на всички тези 60 души, а накрая постигнатите успехи, постигнатите резултати се пишат в моя актив и някакви хора мерят моя рейтинг, което не е справедливо. Чувствам се много често, както и моите колеги, уморена. За съжаление, напоследък заподозряна в кариерни цели. Истината е, че си обичам работата".
Пред журналисти Манолова подчерта, че на този етап няма амбиции за друга политическа кариера и отрече да са водени конкретни разговори с нея за кмет на столицата:
"Разбирам и страховете, подозренията, притесненията на много хора, основно на партийни централи. Няма как да нахраня тези подозрения.Знам, че искат предварително да знаят какви са ми плановете. Но, повярвайте ми, няма как да им разкажа за планове, които не съществуват. Към този момент нямам никакво намерение да си сменям позицията, която обаче не означава, че в някакъв момент няма да реша друго. Местата от другата страна на парламентарната трибуна наистина в момента не ме интересуват".
По време на обсъждането на Годишния доклад на омбудсмана Тома Биков от ГЕРБ я провокира с твърдението, че в Народното събрание има 78 български граждани, които са жертва на модерно робство, като не са допуснати да упражняват дейността си, визирайки депутатите на „БСП за България“. Биков призова омбудсмана Мая Манолова да се намеси, а тя отговори на призива му така:
"Аз защитавам всеки български гражданин, независимо от неговото социално положение, но все пак смятам, че депутатите са достатъчно овластени, за да сами да могат да се погрижат за своите права. Някак си не се чувствам ангажирана, особено, когато не са се обърнали към мен, да ги защитавам в аванс".
Председателят на социалната комисия в парламента доктор Хасан Адемов попита:
"Дразни ли рейтинга на омбудсмана всички институции в България, в това число и народните представители?! Самият факт, че институцията на омбудсмана се ангажира с решаването на наболели обществени проблеми я поставя в привилегировано състояние, защото тя каза, че 2/3 от предложенията към институциите са завършили с положителен край и това я поставя в по-благоприятна ситуация. Няма нищо лошо в това!".
Лъчезар Иванов от ГЕРБ критикува действията на омбудсмана, защото, според него, институцията, която представлява, не е правораздаващ орган:
"Често пъти сме ставали свидетели и на правораздаване от страна на институцията, което считам, че, колкото и да е инициативна и колкото да се старае да помогне на гражданите, прехвърля обязаностите на закона, който и дава това право".
Парламентът ще разгледа и предложението на Комисията по отбрана за възстановяване на висшето военно-въздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия. То се очаква да отвори врати от 2020 година.
Лошо време обхвана голяма част от страните на Балканския полуостров, като в редица райони заваля сняг, а температурите спаднаха значително, съобщават местните медии. Сняг и студ сковаха Румъния, където е обявен жълт код за неблагоприятно време в почти цялата страна. Температурите спаднаха рязко с около 15 градуса в рамките на едно денонощие,..
Повече от 150 вида вино, родени в бъчвите на 23 семейни изби, ще гастролират в Русе на 2 и 3 май . Тогава ще се състои първото издание на фестивала "Винофрения", а локацията е нетрадиционна - Военният клуб с летния театър, градинките и археологическите разкопки на римската крепост. Няма да има и следа от строгия нрав на..
Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..
Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..
80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите. От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..
Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..
С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...