Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Орлин Спасов: Важно е осъзнаването на общия интерес на журналистиката

Мария Стойкова: Надявам се да расте ролята на истината в журналистическите гласове

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България остава на 111-о място по свобода на медиите. Това става ясно от оповестения годишен Индекс за свобода на пресата на международната неправителствена организация „Репортери без граници“.

В описанието за страната ни се казва: „Сговорът между медии, власти и олигарси остава непроменен, докато физическите нападения срещу журналисти се увеличават“.

На първите три места в класацията, в която са включени 180 държави, са Норвегия, Финландия и Швеция. Последното място е за Туркменистан.

В предаването "Нещо повече" темата беше коментирана от доц. Орлин Спасов, преподавател във Факултета по журналистика на СУ "Св. Климент Охридски" и председател на Фондация "Медийна демокрация" и от Мария Стойкова, заместник-главен редактор на вестник "Сега".
България трайно е в тази зона вече няколко години, няма изненада. Страната ни е последна почти във всяко отношение в ЕС и не може да се очаква, че в някаква сфера ще се откъсне и ще бъде много по-добре и медиите ще бъдат по-добре класирани. Медиите са силно зависими и от политиката, и от икономиката, отбеляза доц. Спасов. Според него "когато останалото започне да се променя, тогава можем да очакваме това да се случи и с медиите".

Мария Стойкова добави, че усещането за несвобода на медиите продължава вече 12-13 години. През 2007-а година България беше на 35-о място, сега е на 111-о. Това съвпадна с концентрацията на медии в ръцете на г-н Пеевски. През 2016-а сме били на 113-о, но нещата не са се променили особено. В тазгодишния доклад Пеевски е споменат, но това няма особено значение.

През последния месец се случи нещо, което отдавна не се беше случвало. Историята с апартаментите започна от Радио Свободна Европа, беше подета от в-к "Сега", включи се Би Ти Ви, няколко дни БНТ и Нова телевизия мълчаха, а  после медиите започнаха да се конкурират и всеки търсеше с какво да допълни картината. За мен беше приятна изненада, че все още може да има силни медийни гласове. Голямата ми надежда е, че това, което се случва в момента, няма да остане изолирано и няма да бъдем толкова страхливи, каза още Мария Стойкова.

Доц. Спасов отбеляза, че отделният журналист трудно може да се справи със стената, която спира достъпа на информация. Но когато има силни журналистически организации, съпротивата на институциите и настискът ще са по-малки. Важно е осъзнаването на общия интерес на журналистиката.

"Изоставихме своята обществена роля и показахме на обществото, че лъжежурналисти могат да му дърдорят и то да ги слуша. Но независимо от многото гласове, които заливат публиката, се надявам да расте ролята на професионалния журналист, който отделя зърното от плявата и показва кое е истина и кое - фалшива новина. Надявам се, че ще има хора, които продължават да ценят истината в журналистическите гласове," каза Мария Стойкова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Вълков се закле като депутат на мястото на Екатерина Захариева

Валери Вълков положи клетва пред Народното събрание и встъпи в длъжност като народен представител. Валери Вълков заема мястото на Екатерина Захариева. По-рано днес Народното събрание гласува единодушно за оставката ѝ като депутат от ГЕРБ-СДС. Тя бе приета от..

публикувано на 19.09.24 в 12:17

Фирмата, свързвана с експлодиралите пейджъри, няма офис в София

Фирмата, посочена в медийни публикации като участник в доставката на избухналите в Ливан пейджъри, няма офис в София. Това установи проверка на БНР. На адреса, посочен за контакт на столичния булевард "Витоша", има апартаменти, които се отдават под наем през платформа в интернет и няколко офиса. Борисов призова ДАНС и кабинета да..

публикувано на 19.09.24 в 12:14
Прелялата река Ламоне в Емилия-Романя, 19 септември 2024 г.

Лошо време в Италия, област Емилия-Романя отново е под вода

В резултат на лошото време и проливните дъждове, в Италия най-тревожно е положението отново в област Емилия-Романя, която пострада по същия начин миналата година. Предупредителният код в Емилия-Романя остава червен. За 24 часа са паднали средно 200 милиметра дъжд на квадратен метър. До момента са  евакуирани  1000 души, от които 800 в..

публикувано на 19.09.24 в 11:54

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45

Георги Еленков: Закон за чуждестранните агенти ще се ползва избирателно срещу граждански организации

Над 160 граждански организации у нас отправиха отворено писмо до европейски партии относно новите текстове в Закона за предучилищното и училищно образование и т.нар. закон за чуждестранните агенти. Над 160 граждански организации с отворено писмо до евроинституциите относно ЛГБТ закона за училищата       "МОН и МС не са инициатори на този..

публикувано на 19.09.24 в 11:44

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24