У нас вече липсва изотопът технеций, важен за диагностиката на онкоболните. МЗ пренасочи пациентите към алтернативни изследвания. Не за всички обаче тези изследвания са най-подходящият заместител, предупреждават лекари. Липсва и радиоактивен йод, съобщиха от специализираната онкоболница в София. Хората имат уверението на институциите и болниците, че ще им бъдат осигурени ПЕТ-скенер и ядрено-магнитен резонанс. Министерството търси нова фирма, която да достави изотопа. Ще си търси и недоставеното количество от компанията, чиито договор е изтекъл през февруари. Трайно решение на проблема се очаква до около 3 месеца.
Председателят на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания Евгения Александрова коментира пред БНР, че „ситуация от подобен род действително търпи критика, а отговорните институции би трябвало да предвиждат подобни ситуации и да имат полезен ход“. Тя обаче е убедена, че за всеки казус ще се намери решение.
„Не бих казала, че има някаква истерия сред пациентите. До този момент нямаме нито едно обаждане или заявка от пациент, че процесът на диагностика или въобще личния му проблем търпи някакво затруднение, което по никакъв начин не прави ситуацията по-малко притеснителна“, каза тя в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Александрова предположи, че намаляването на цената на изотопа в обществената поръчка е причина търговците да не проявят интерес към доставката му и изтъкна, че в миналото е имало подобни случаи с други медикаменти.
„Това с намаляването на цените наистина беше въпрос на време да създаде предпоставки за подобна ситуация, защото това са си пазарни условия, с които търговците се съобразяват. Ако здравната политика в този сегмент зависи от търговци, тя все пак трябва да се съобразява и с техните така интереси“.
Необходимите за окончателно решение на проблема 3 месеца са много време за онкоболните, каза Александрова, но заяви че не може да идентифицира пациент, който би пострадал в този период:
„Три месеца са време, в което трябва да бъде поставена диагнозата, да бъде определен терапевтичният панел и да е направена първата част от него“.
Няколкостотин хиляди души са потребители на организираната онкологична помощ у нас изтъкна тя и допълни:
„Всеки човек в днешния свят има право да си търси правата, ако сметне и може да докаже, че са нарушени“.
Става дума за технеций - химичен елемент, метал с атомен номер 43 и символ „Tc“ в периодичната система на елементите на Менделеев. Това е най-лекият химичен елемент без стабилен изотоп (бел. ред).
Данъчни инспектори проверяват по-големите борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна, съобщиха от НАП. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще..
Над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици внесоха в Народно събрание официално писмо с предложение за издигане на кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд. "Грозев получава международно признание, след като през 2015 г. е избран от Парламентарната асамблея на Съвета..
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да възобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..