Стотици вярващи се събраха в храма „Света Неделя“ на вечерното богослужение, когато се съпреживява Христовата смърт. Изнася се Христовата плащеница, посветена на погребението на Спасителя. Всъщност песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови. Преди богослужението Негово Светейшество патриарх Неофит заяви: „Молим се за избавление от всяко зло и за да бъдем победители на смъртта. Пожелавам ви честит празник“.
Патриарх Неофит се включи в служението "Царски часове" в патриаршеската църква "Света Неделя" в София, като пожела на всички българи: "На Разпети петък си спомняме страданията на Господа Исуса Христа и се стараем да следваме Христа по неговия път към Голгота и Възкресението. Нека да се вдъхновим от величието на Спасителя и на неговия подвиг, за който сме честити като православни християни да го имаме като пример в живота. Пожелавам духовни настроения и светли предстоящи празници".
След края на сутрешната литургия се изнася Светата плащеница, символизираща погребаното Христово тяло, а след това се полага пред олтара, където хората минават под нея, за да съпреживеят страданието на Божия син, на Разпятието в последните часове преди неговата смърт и в очакване на неговото Възкресение.
Викарият на Софийската митрополия, архимандрит Поликарп, се обърна към вярващите в храма:
"Застанали сме около тази Плащеница с духовно умиление и с трепет, застанали сме със смирение и духовна радост, защото виждаме тялото на Спасителя, положено в плащеница и готово за погребение и с това виждаме и нашата надежда за възкресение и вечен живот. Господи Иисус Христос, всичко това извърши с любов и от любов не, защото имаше нужда, а защото ние имахме нужда от спасение и от избавление от греха и падението".
Иконом Николай Георгиев от отдел "Връзки с обществеността" на Светия синод обясни: "Хората минават под Плащеницата, тест символично се съпогребват с Христос, за да станат съучастници в смъртта и в погребението, и във възкресението Му. Много често има термина "за здраве", "за здраве". Не. Тука е съучастие".
От 18.00 часа в митрополитската катедрала "Света Неделя" ще бъде отслужено богослужението "Опело Христово", оглавено от Българския патриарх Неофит и съпроводено от литийно шествие около храма.
"Не с броя на хората се измерва църквата, а с качеството на религиозния живот, с онази висота на съпреживяването на богослужението, на съучастието на Господната трапеза. Поканата е към всички и всякога - елате при Господ и станете част от нас", казва иконом Николай Георгиев.
В този ден, изпълнен със страдание, унижение и безнадеждност, вярващите спазват строг пост и посещават храма в знак на съпричастност към доброволните и спасителни страдания на Божия син:
"За мен е една тъга, след което, слава Богу, има възкресение".
"В тези дни човек трябва да се успокои, малко да се замисли над живота и да си направи равносметка на постъпките, защото сме много грешни".
"Човек да се сети за Господ, тъй като това е, което ни липсва основно".
Стотици варненци и гости на града се събраха в катедралния храм „Успение Богородично“ на т.нар. Царски часове и изнасянето на светата Плащеница. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан припомни смисъла на Разпети петък: „Разпети петък е ден, който е по-строг ден. Действително великото събитие, което фактически промени света е един много скръбен ден, тъжен преимуществено, но се усеща една тиха радост постепенно някъде много дълбока скрита, но преимуществено чувство на тъга, че Христос пострада на кръста, а той го освидетелства на своите ученици, те не го разбраха веднага, трябваше да го преживеят и тогава да видят неговото явяване след възкресението му, но в края на краищата той става залог за всеобщото възкресение, Христос възкръсна от мъртвите“.
В историческата църква „Света Марина“ в центъра на Велико Търново, построена преди 165 години от майстор Колю Фичето , плащеницата беше изнесена сутринта с песнопения, посветени на страданията и смъртта Христови. Миряни споделиха:
„Днес е най-тъжният ден в нашата религия и да почетем паметта и после възраждането на Христос“.
„Аз идвам, за да запаля свещички за семейството, за близките, за здраве най-вече. Трябва да бъдем сплотени“.
„За здраве на семейството, това дава основата на всичко“.
Хотелите и къщите за гости във Велико Търново и Арбанаси от вчера се пълнят с туристи. Най-много са чуждестранните гости от Франция, Китай и Тайван.
Миряни от Пазарджик споделиха:
"В петък са разпънали Исус. Хората минават под масата, за да могат да си вземат благословение от Исус Христос и да целунат Евангелието и Кръста".
"Това е най-тъжният ден и аз откакто 30-тина години осъзнато ходя на църква, даже и природата плаче. Аз не си спомням Разпети петък да не ръси. Той наистина е тъжен ден. Тогава някак си времето е спряло".
"За нас е една възможност да преосмислим своите деяния, да скърбим за нашия Бог и в същото време да не губим вярата, надеждата и любовта, които са основите на християнството, за да можем да се възвисим, да почерпим сила от християнската религия и да очакваме Възкресението на Исус".
Още по темата чуйте в звуковите файлове.
Шествие "Училището не е църква" ще има на 15 май в София, съобщи в интервю пред БНР организаторът Христо Георгиев. "Доволен съм, че за 40 часа имаме 1300 човека зад тази инициатива. Училището е държавата и като се въведе този предмет "религия" държавата участва активно върху разпространяването на определен вид идеи, морални ценности и..
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще бъде в Рим за погребението на папа Франциск в събота, съобщи говорителката на Комисията Анита Хипер. Там ще е и председателят на Европейския съвет Антониу Коща. Засега не се предвиждат нейни двустранни срещи в Рим, но това не се изключва. На изпращането на папата ще..
Китай иска да изгради анти-САЩ коалиция. Това каза пред БНР Галя Славова, китаист, преподавател по икономика в Китай, като обясни, че това е тактически ход на Пекин в т.нар. търговска война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп. "По-лесно е да го направи със страни, които са вече зависими икономически от Китай, защото голяма част от..
На папата Франциск човешките моменти му бяха много присъщи. И има нужда от такъв папа, които да работи за сближаването на хората по света. Папа Франциск не се спираше, пътуваше на изток, на запад, навсякъде по света. Такъв папа е нужен, а не някакъв да се затвори в своя католически фанатизъм, изпълнен с омраза към останалия свят. Нужен е..
Има нарушение на Закона за радиото и телевизията, както и отклонение от Етичния кодекс на българските медии - това се посочва в доклада на дирекция "Мониторинг и анализи" на Съвета за електронни медии за извършено наблюдение на изданието на предаването "Антон Митов представя" по програма "Христо Ботев" на БНР от 8 март. Гост на предаването тогава..
"Папа Франциск дойде в България, защото искаше да посети тази малка католическа общност и да я напътства във вярата, което е неговата роля като духовен пастир. Той искаше още веднъж да дойде, имаше покана за едно събитие и тогава взе календар и си записа датата и каза, че ако му е възможно, ще отиде". Това каза пред БНР монсеньор Йовко Пищийски..
"Спаси София" сваля доверието си от кмета на София Васил Терзиев. Това обяви лидерът на партията Борис Бонев. "Администрацията на София няма ясна визия и ясни цели. То не може да бъде успешно. Г-н Терзиев не разбра огромната отговорност, която лежи на неговите плещи. Хората очакваха промяна, а получиха подмяна", заяви Бонев и каза, че..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..